4 تکانه بازار ارز | دکاموند شیمی

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

در چهارمین روز هفته، دلار توانست برای دقایقی خود را به بالای مرز حساس 27 هزار و 800 تومان برساند، ولی در اواخر روز میزان فروش‌های ارزی زیاد شد و اسکناس آمریکایی در محدوده 27 هزار و 650 تومان آرام گرفت. این قیمت 50 تومان بیشتر از روز دوشنبه بود و انتظار برخی از معامله‌گران را برای ادامه روند افزایشی بالا برد.

به گزارش دکاموند شیمی به نقل از دنیای اقتصاد، با این حال، برخی از معامله‌گران فنی تصور می‌کنند که دلار به قله قیمتی کوتاه مدت خود رسیده است و در روزهای بعد، سطح فروش‌ها در بازار بیشتر خواهد شد.

این گروه عدم توان حفظ دلار بالای مقاومت 27 هزار و 700 تومان را عاملی دانستند که خبر از احتمال افت قیمت‌ها و خروج خریداران بزرگ از بازار می‌دهد.

در این میان برخی معامله‌گران اعتقاد دارند که 4 عامل و تکانه زمینه‌ساز رشد قیمت دلار در روزهای قبل شدند و برخی از آنها همچنان بر بازار اثر دارند.

به عنوان مثال، مشخص نبودن آینده برجام و لغو مذاکرات هسته‌ای یکی از مهم‌ترین عواملی بود که در روزهای قبل زمینه‌ساز افزایش خریدهای احتیاطی در بازار شد.

همچنان درباره آینده مذاکرات خبر مشخصی به بازار نرسیده است و این عامل می‌تواند به عنوان متغیر افزایشی جهت‌دهنده به قیمت دلار باشد.

 در مقابل، ‌تاثیر یکی از تکانه‌های مهم بر بازار ارز در روز گذشته کاهش یافته بود. در حالی که از هفته گذشته نا‌امنی‌های افغانستان بسیار مورد توجه معامله‌گران قرار گرفته بود، دیروز این متغیر چندان مورد توجه بازیگران ارزی نبود.

به نظر می‌رسد آغاز دوباره تجارت ایران و افغانستان عاملی بود که تا حدی انتظارات صعودی معامله‌گران داخلی را کاهش داد.

یک متغیر دیگر نیز در هفته‌های اخیر بر افزایش قیمت دلار و سایر بازارها اثر گذاشته است و آن، وضعیت متغیرهای پولی و افزایش آنهاست. به نظر می‌رسد تا زمانی که سیر رشد تند نقدینگی وجود دارد، ایجاد مدیریت باثبات در بازار ارز دشوار باشد.

58.2 درصد عرضه ها معامله شد/ آمار معاملات محصولات پتروشیمی؛ چهار‌شنبه 6 مرداد 1400

بازار هنوز از دولت جدید سیگنال خاصی را دریافت نکرده است که چگونه قصد دارد کسری بودجه خود را بدون قرض گرفتن از بانک مرکزی مرتفع کند. تکانه چهارمی ‌که در روزهای اخیر زمینه‌ساز افزایش قیمت دلار شد، خروج از تعطیلات کرونایی بود.

بسیاری از افراد که در دوران تعطیلات نیاز به ارز داشتند، پس از پایان این تعطیلات، از روز یکشنبه وارد بازار شدند و افزایش حجم تقاضای آنها نیز موجب شد قیمت دلار در مسیر افزایشی قرار بگیرد.

تقابل متغیرها در بازار ارز

در مجموع می‌توان گفت که دو متغیر افزایشی از بازار خارج شده‌اند و دو متغیر افزایشی همچنان می‌توانند روند قیمت را تغییر بدهند.

بازار ارز به نظر نمی‌رسد که دیگر از سوی متغیر نا‌امنی افغانستان تحت فشار باشد و افرادی که پس از تعطیلات کرونا به ارز نیاز داشتند، دیگر ارز مورد نیاز خود را تهیه کردند.

با این حال، بازار همچنان نسبت به آینده برجام دیدگاه روشنی ندارد و برای کاهش سرعت رشد متغیرهای پولی نیز سیاستی توسط دولت جدید اعلام نشده است.

رشد نقطه‌به‌نقطه پایه پولی در تیرماه سال جاری به بیشترین میزان در 10 سال اخیر رسید. براساس آمار بانک مرکزی، رشد نقطه به نقطه پایه پولی در تیرماه از 40 درصد گذشت و به رقم بی‌سابقه 6/ ‌42 درصد رسید.

این در حالی است که این شاخص در خردادماه 7/ ‌30 درصد بود و در تیرماه بیش از 10 درصد افزایش یافت. این نرخ رشد پایه پولی در دهه 90 شمسی بی‌سابقه است.

رشد سنگین پایه پولی نگرانی معامله‌گران از بالا رفتن تورم را افزایش می‌دهد و حرکت به سوی بازارهای سوداگری را تسریع می‌کند.

منطقه برگشت در بازار ارز؟

با وجود نکات افزایشی یاد شده، برخی معامله‌گران باور دارند که قیمت دلار با افزایش پرشمار خریداران به یکباره بالای هزار تومان رشد را تجربه کرده است و به همین دلیل نیاز دارد که یک افت قیمتی را تجربه کند.

اعلام قیمت پایه محصولات پتروشیمیایی+ جدول قیمت ها

آنها اعتقاد دارند که نقطه 28 هزار تومانی قله قیمتی دلار در شرایط کنونی خواهد بود و بازار از امروز یا ابتدای هفته آتی به سوی ابتدای کانال 27 هزار تومانی حرکت خواهد کرد.

در این میان، سطح عرضه بازارساز نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر بازارساز عرضه زیاد خود را از قیمت‌های بالا کلید بزند، دلار  راحت‌تر در مسیر نزولی قرار خواهد گرفت.

بخشی از معامله‌گران باور داشتند، عرضه ارز توسط صرافی‌های بانکی بالای مرز 27 هزار تومانی یکی از عواملی بود که در روز سه‌شنبه مانع از رشد قابل توجه دلار بازار آزاد شد.

شرط برگشت صعودی‌ها به بازار ارز

با اینکه بخش زیادی از معامله‌گران در انتظار اصلاح قیمت دلار هستند، برخی تحلیل‌گران فنی باور دارند در صورتی که اسکناس آمریکایی امروز بتواند بالای محدوده 27 هزار و 700 تثبیت شود، شانس صعود دلار تا محدوده 28 هزار و 800 تومان نیز گسترده خواهد شد.

برخی تحلیل‌گران نیز باور دارند که دلار در یک سال گذشته به اندازه تورم تعدیل نشده است و معامله‌گران انتظار دارند که در ماه‌های آتی، اسکناس آمریکایی رشدی بیشتر از تورم داشته باشد.

به همین دلیل، تقاضای حفظ دارایی وارد بازار شده است و همین مساله پیشروی قیمت دلار را در یک ماه اخیر تسریع کرده است.

به نظر می‌رسد تغییر شرایط انتظاری تا حدی از ورود تقاضای احتیاطی بیشتر به بازار بکاهد و بخشی از خریداران قبلی را در موقعیت فروش قرار دهد. باید دید دولت جدید برای تغییر جو انتظاری حاکم بر معاملات چه تدابیری را خواهد اندیشید.

بازار در روزهای آتی به صحبت‌های دولت‌مردان بیشتر از گذشته دقت خواهد کرد، چرا که قصد دارند موقعیت تازه خرید یا فروش را برای خود بر اساس صحبت‌های دولت‌مردان ایجاد کنند.

ناکامی ‌سکه برای عبور از یک مرز

دیروز سکه امامی ‌نتوانست بالای مرز 12 میلیون و 200 هزار تومانی تثبیت شود. در چهارمین روز هفته، فلز گران‌بهای داخلی 25 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 12 میلیون و 155 هزار تومان رسید. به گفته فعالان تغییر مسیر دلار موجب شد خریداران از بازار سکه عقب‌نشینی کنند.

صرفه‌جویی ۲۵۰ میلیون یورویی با بومی‌سازی اقلام صنعت گاز

این عقب‌نشینی در شرایطی رخ داد که بهای اونس طلا در بازارهای جهانی توانسته بود وارد کانال هزار و 800 دلاری شود.

رفتار سکه در روز سه‌شنبه بار دیگر نشان داد که سکه‌بازان بیشتر از روند اونس طلا به رفتار قیمت دلار دقت می‌کنند.

اگر دلار به بالای محدوده 27 هزار و 700 تومانی برگردد، به احتمال زیاد سکه نیز قادر خواهد بود از مقاومت 27 هزار و 700 تومانی عبور کند.

 


دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

 

منبع : wikiplast.ir
2021-08-25 13:14:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.