گهواره مولکولی نیوتن نظریه حالات گذار را به چالش می کشد | پژوهش

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

دانشمندان کانادایی موفق به راه‌اندازی زنجیره‌ای از واکنش‌ها شده‌اند که در آن اتم‌های فلوئور از بین مولکول‌های متصل به سطح مس عبور می‌کنند. این دنباله را می توان در جهت های متناوب تکرار کرد و از حرکت های رفت و برگشت گهواره نیوتن تقلید کرد.

تصویری که تجزیه CF3 را نشان می دهد

تیمی از محققان دانشگاه تورنتو به رهبری جان پولانی برنده جایزه نوبل، فلوئوروکربن‌ها را با جذب شیمیایی به سطح مس (110) چسباندند و زنجیره‌های CF را ساختند.3 مولکول هایی که توسط CF خاتمه می یابند2 مولکول – در مجموع تا چهار مولکول. برجستگی‌های روی سطح تضمین می‌کنند که مولکول‌ها در ردیف‌هایی با یک پیوند C-F از هر CF قرار می‌گیرند.3 در امتداد ردیف به سمت ترمینال CF اشاره می کند2.

محققان یک تکانه الکترونی را به CF اصلی اعمال کردند3 مولکول، باعث می شود که یک اتم فلوئور در طول زنجیره بیرون بیاید. CF دوم3 این اتم را جذب کرد، اما با ناپایدار یافتن خود، فلوئور اصلی خود را به سمت مولکول سوم خارج کرد. این به نوبه خود فلوئور خود را که توسط CF گرفته شده بود منتقل می کند2 مولکول در جایگاه چهارم

نتیجه خالص، همانطور که توسط میکروسکوپ تونل زنی روبشی مشاهده شد، یک CF بود2 اکنون به جای انتهای زنجیره در ابتدای زنجیره یافت می شد. چه بیشتر، هر CF بود3 در این فرآیند واژگون شده بود، بنابراین گهواره نیوتن به عنوان یک کل یک تصویر آینه ای از نحوه شروع آن بود، که پتانسیل یک نوسان معکوس را می داد. بر خلاف گهواره نیوتن میز کار، به خودی خود به عقب نچرخید، اما می‌توان از یک تکانه الکترونی دیگر برای راه‌اندازی آن استفاده کرد. در واقع، محققان این فرآیند را شش بار با موفقیت تکرار کردند.

پولانی می‌گوید: «اتم F می‌تواند به چرخش ادامه دهد، اما از آنجایی که احساس می‌کردیم هدف خود را بیان کرده‌ایم، مشاهده را متوقف کردیم.

۴.۵ میلیارد دلار سرمایه به توسعه بخش بالادست گاز در فارس اختصاص می‌یابد

گهواره یک پدیده شگفت‌انگیز را نشان می‌دهد که گروه در کارهای قبلی مشاهده کرده بودند: وقتی هر اتم فلوئور خارج می‌شود، سیستم جهت اتم قبلی را به خاطر می‌آورد. این برخلاف عقل مرسوم است که چنین اطلاعاتی باید در طول انتقال از بین برود.

پولانی می‌گوید: «این بقای تکانه خطی در حالت‌های گذار واکنشی با تصادفی‌سازی که عموماً در نظریه حالت گذار نرخ واکنش در نظر گرفته می‌شود، در تضاد است.

کارینا مورگنسترن، شیمیدان فیزیک در دانشگاه روهر-بوخوم در آلمان نیز این رفتار را جالب می داند. او می‌گوید: «اینکه شما می‌توانید به نحوی یک مولکول را در یک طرف تحریک کنید و سپس تحریک از طریق این زنجیره منتقل می‌شود، فکر می‌کنم واقعاً شگفت‌انگیز یا تأثیرگذار است، زیرا انتظار داشتم که انرژی به راحتی از بین برود.» فکر نمی‌کنم آن‌ها کل فرآیند پشت این موضوع را بفهمند یا توضیح دهند. من فکر می کنم کاملاً واضح نیست، بنابراین سؤالات باز وجود دارد، اما این خوب است، این علم است.

پولانی می افزاید: «به نظر می رسد که نظریه حالت گذار محدودیت هایی برای کاربرد دارد. بهتر است در آینده این محدودیت ها را دقیق تر درک کنیم. به صورت محاوره ای سؤال این است که “حالت گذار تا چه زمانی به خاطر می آورد که اتم یا رادیکال مهاجم از کجا آمده است؟” تصور می‌کنم پاسخ برای واکنش‌های مختلف به طرز جالبی متفاوت خواهد بود.

منبع : www.chemistryworld.com
2021-11-18 17:52:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.