گاز ۱۴۰۰ اداره دولتی پرمصرف قطع شد/ نظارت مأموران شرکت گاز بر مصرف شهرک‌های ویلایی

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email
امتیاز دهید

به گزارش دکاموند شیمی به نقل از فارس، کنترل مصرف در اداره‌های دولتی افزون بر تأثیری که بر کاهش مصرف گاز در کشور می‌گذارد یک پیام مثبت را به عموم مردم مخابره می‌کند مبنی بر اینکه دولت صرفه‌جویی در مصرف گاز را ابتدا از خودش آغاز کرده است و سپس مردم را به مصرف بهینه گاز دعوت می‌کند.

البته باید توجه داشت که به‌طور میانگین رقم مصرف گاز در اداره‌های دولتی روزانه حدود ۵ تا ۱۰ میلیون مترمکعب است و حتی مصرف بهینه ۱۰۰ درصدی در این بخش نیز تأثیر چندانی بر حل بحران گاز در کشور نخواهد داشت، اما این اقدام از برای انتقال پیام هشدار به مردم و دعوت آنها به صرفه‌جویی مصرف گاز بسیار حائز اهمیت است.

جزییات بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهوری برای مصرف بهینه گاز در اداره‌های دولتی

محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهوری ۲۷ آبان‌ماه بخشنامه ضوابط مصرف انرژی را به همه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسه‌ها و شرکت‌های دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، نیروهای مسلح و استانداری‌ها ابلاغ کرد. در بخشنامه ابلاغی از سوی محمد مخبر آمده است:

به‌منظور مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی، همه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسه‌ها و شرکت‌های دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، نیروهای مسلح و استانداری‌ها، تا پایان سال موظف به رعایت کامل موارد زیر هستند:

– رعایت دمای ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد در فضاهای داخلی و بسته و دمای ۱۸ درجه سانتی‌گراد در راهروها و فضاهای عمومی سرپوشیده؛

– روشن کردن وسایل گرمایشی یک ساعت قبل از آغاز وقت اداری و خاموش کردن آنها یک ساعت قبل از پایان وقت اداری؛

– خاموش کردن وسایل گرمایشی در روزهای تعطیل؛

– استفاده از دستگاه‌های گازسور استاندارد با برچسب انرژی بالا (A و B)؛

– انجام معاینه فنی تمامی موتورخانه‌ها توسط شرکت‌های تأیید صلاحیت‌شده از سوی سازمان ملی استاندارد ایران (بر اساس ماده (۱۷) قانون هوای پاک)، سرویس و تعمیر دوره‌ای تجهیزات گازسوز از طریق متخصصان مجاز و نصب سامانه پایش هوشمند موتورخانه به‌منظور افزایش ضریب ایمنی و بازدهی وسایل گازسوز؛

حتما بخوانید :
وجود چالش برای رشد تقاضای محصولات پتروشیمی در 2022

کاهش حداقل (۱۰) درصدی مصرف گاز طبیعی هر مشترک در (۴) ماهه پایانی سال نسبت به‌ مدت مشابه سال گذشته.

شرکت ملی گاز ایران/ شرکت‌های گاز استانی مکلف به پیگیری اجرای دقیق این بخشنامه در دستگاه‌های اجرایی هستند. در صورت رعایت نکردن مفاد بخشنامه در هر مورد، شرکت گاز استانی مربوطه، پس از یک بار اخطار کتبی، ضمن ارسال مراتب به استانداری ذی‌ربط در صورت تخطی مجدد، مطابق مقررات مربوط با دستگاه اجرایی ذی‌ربط رفتار می‌کنند.

پایش روزانه از بیش از ۴۰۰۰ اداره دولتی برای کنترل مصرف گاز

با توجه به بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهوری، شرکت ملی گاز اقدام‌ها و بازرسی‌های ویژه‌ای را برای جلوگیری از هدررفت گاز در اداره‌های دولتی در دستور کار قرار داده است.

آخرین گزارش پایش مصرف انرژی ساختمان‌های اداری شرکت‌های گاز استانی نشان می‌دهد شرکت گاز روزانه از حداقل ۴۰۰۰ اداره دولتی در سراسر کشور بازرسی کرده تا مصرف گاز مطابق با استانداردهای بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهوری بهینه شود (تصویر ۱).

گاز ۱۴۰۰ اداره دولتی پرمصرف قطع شد/ نظارت مأموران شرکت گاز بر مصرف شهرک‌های ویلایی

(تصویر ۱)

گاز حدود ۱۴۰۰ اداره دولتی متخلف از الگوی مصرف قطع شد

شرکت ملی گاز از ۲۸ آبان‌ماه نظارت بر عملکرد اداره‌های دولتی را آغاز کرده و تاکنون در بیش از ۲۳۵ هزار اداره پایش مصرف گاز صورت گرفته است (تصویر ۲). تعداد کل اداره‌های دولتی کشور ۱۰۴ هزار است. یعنی تاکنون حداقل در هر اداره دو بار پایش مصرف گاز در کشور صورت گرفته است.

گاز ۱۴۰۰ اداره دولتی پرمصرف قطع شد/ نظارت مأموران شرکت گاز بر مصرف شهرک‌های ویلایی

(تصویر ۲)

طبق این گزارش تاکنون بیش از ۱۳ هزار اداره دولتی اخطار مصرف غیربهینه گاز را دریافت کرده‌اند که طبق قواعد اگر برای بار دوم اخطار بگیرند گاز آنها تا زمان اصلاح الگوی مصرفی قطع خواهد شد. طبق آمار گاز ۱۳۶۸ اداره دولتی متخلف قطع شده است.

سیدجلال نورموسوی، مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در این باره می‌گوید: طبق قانون آن دسته از اداره‌های دولتی که مفاد بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهوری مبنی بر حفظ دمای استاندارد بین ۱۸ تا ۲۱ درجه، کاهش ۱۰ درصدی مصرف و … را رعایت نمی‌کنند، برای بار اول اخطار دریافت می‌کنند و در صورت دریافت اخطار دوم، گاز آنها تا موعد اصلاح رفتار مصرفی‌شان قطع خواهد شد. بیشترین دلیل این اخطارها مربوط به خاموش نکردن سیستم گرمایشی یک ساعت قبل از اتمام وقت رسمی اداری بوده است.

حتما بخوانید :
99 درصد عرضه ها معامله شد/ آمار معاملات محصولات پتروشیمی؛ دوشنبه 6 دی 1400

نظارت ماموران شرکت ملی گاز بر مصرف شهرک‌های ویلایی

اما در گزارش پایش روزانه شرکت گاز، از ویلاها و شهرک‌های ویلایی نیز بازرسی صورت می‌گیرد تا در صورت رعایت نشدن الگوی مصرف جریمه شوند. طبق تصویر ۳ بیشترین تمرکز شرکت ملی گاز در این حوزه بر استان مازندران معطوف شده است.

گاز ۱۴۰۰ اداره دولتی پرمصرف قطع شد/ نظارت مأموران شرکت گاز بر مصرف شهرک‌های ویلایی

(تصویر ۳)

سیدجلال نورموسوی، مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران درباره وضع بازرسی مصرف گاز از شهرک‌های ویلایی می‌گوید: ممانعت از بازرسی مصرف گاز در ویلاها و خانه‌باغ‌ها به‌صورت پرتعداد مشاهده شده است که شرکت ملی گاز بدون هیچ گونه مماشاتی گاز همه آنها را قطع کرده است.

البته بازرسی و قطع گاز اداره‌های دولتی پرمصرف تنها اقدام تنبیهی دولت برای مهار مصرف نیست و طبق قانون اگر اداره‌های دولتی مصرف گاز امسال خود را نسبت به گذشته ۲۰ درصد کاهش ندهند مشمول جریمه ۵۰ درصدی در قبض گاز خود خواهند شد.

درخواست وزیر نفت از مردم برای مصرف بهینه گاز

البته طبیعی است که با توجه به سهم ۶۰ درصدی مصرف گاز در بخش خانگی، صرف تمرکز بر بخش اداری گرهی را از مشکل بحران گاز حل نخواهد کرد و دولت سیزدهم در کنار عمل به وظایف خود به همراهی مردم در مصرف بهینه گاز نیز نیازمند است.

جواد اوجی، وزیر نفت در بازدید از مرکز دیسپچینگ شرکت ملی گاز با بیان اینکه با تلاش همکاران در هیچ‌کدام از استان‌های کشور با قطعی گاز یا مشکل در تأمین سوخت صنایع روبه‌رو نبودیم، تصریح کرد: از مردم تقاضا داریم همان‌گونه که تاکنون کمک کردند در ادامه مسیر هم خادمان خود در شرکت ملی گاز ایران را یاری کنند.  

وی با بیان اینکه مردم نقش اساسی در مصرف بهینه گاز دارند و هر چقدر کمتر مصرف کنند، گاز بیشتری در اختیار صنایع و پتروشیمی‌ها برای تبدیل به ارزش افزوده قرار می‌گیرد و به رشد اقتصادی کمک می‌کند، اظهار کرد: البته مردم تاکنون نهایت همکاری را داشتند، اما جا دارد بیشتر همکاری کنند.

حتما بخوانید :
حذف دلار از اقتصاد ایران امکان‌پذیر است؟

دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

منبع : www.shana.ir
2022-01-19 15:59:10

هیچ داده ای یافت نشد
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.