کارنامه یازده‌ماهه تجارت خارجی | دکاموند شیمی

امتیاز دهید

آمار تجارت خارجی ایران به‌روز شد. جزئیات آمارهای گمرک نشان می‌دهد هدف صادراتی سال 1400 (40 میلیارد دلار) محقق شده است. مطابق آمارها در 11 ماه منتهی به بهمن امسال، حجم تجارت خارجی کشور به 90 میلیارد دلار رسیده که سهم صادرات از این میزان بیش از 43 میلیارد دلار است. همچنین روند تجارت در بهمن‌ماه نیز از جهش صادرات و واردات حکایت دارد.

به گزارش دکاموند شیمی به نقل از دنیای اقتصاد، تجارت خارجی ایران در ماه دوم زمستان از انجماد خارج شد و رشد کرد تا افزایش 31درصدی ارزش صادرات و 12درصدی ارزش واردات در کارنامه تجارت خارجی ماه یازدهم امسال نسبت به ماه گذشته آن ثبت شود.

یخ‌زدایی از تجارت در بهمن‌ماه در حالی اتفاق افتاده که ارزش صادرات در این ماه نسبت به بهمن سال99 نیز بیش از 51درصد و ارزش واردات در بهمن امسال نسبت به بهمن سال گذشته نیز بیش از 38درصد رشد داشته است. درباره جهش آمار در ماه یازدهم، دو احتمال وجود دارد.

اول اینکه ممکن است به‌دلیل مشکلات سامانه‌ای، آمار صادرات در دی ماه کامل اعلام نشده باشد و در آمار صادرات بهمن‌ماه لحاظ شده باشد. دوم آنکه ممکن است باز هم محموله گاز مایع‌شده به آمار صادرات بهمن ماه تزریق شده باشد.

در عین حال، آمار یازده‌ماهه صادرات نشان می‌دهد ارزش کالاهای صادرشده از 40میلیارد دلار گذشته و به بیش از 43میلیارد دلار رسیده است که بیانگر عبور ارزش صادرات از رقم هدف‌گذاری‌شده (40میلیارد دلار) است.

بر اساس جدیدترین آمار منتشرشده از سوی گمرک ایران، در یازده‌ماه امسال تجارت خارجی به 90میلیارد دلار رسیده است که جزئیات این آمار نشان می‌دهد همچنان واردات بیشتر از صادرات است.

نمای تجارت ایران در 11 ماه

معاون گمرک ایران درباره جزئیات آمار تجارت خارجی ایران اعلام کرد: تجارت خارجی ایران در یازده‌ماه سال‌‌جاری به 90میلیارد دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 38درصد رشد را نشان می‌‌دهد.

حتما بخوانید :
رشد عرضه های صادراتی پی وی سی در بورس کالا

فرود عسگری، معاون امور گمرکی گمرک ایران با اعلام این خبر گفت: وزن کالاهای مبادله‌شده بین ایران و کشورهای طرف معامله آن در مدت مذکور 149میلیون و 400هزار تن بود که نسبت به یازده ماه سال گذشته 12 درصد افزایش داشت.

وی افزود: از این میزان 112میلیون و 658 هزار تن کالا به ارزش 43میلیارد و 517میلیون دلار سهم کالاهای صادراتی بود که رشد 10درصدی در وزن و 40درصدی در ارزش آنها را شاهد هستیم.

معاون امور گمرکی گمرک ایران درخصوص آمار واردات کالا در یازده ماه سال1400 نیز گفت: در این مدت 36میلیون و 777هزار تن کالا به ارزش 46میلیارد و 577میلیون دلار از کشورهای مختلف وارد ایران شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 19درصد در وزن و 36درصد در ارزش رشد داشته است.

عسگری تصریح کرد: عمده واردات کشورمان در این مدت را کالاهای اساسی، نهاده‌ها، ماشین‌‌آلات تولید، دارو و ملزومات پزشکی و کالاهای ضروری تشکیل می‌‌داد که برای تامین نیازهای ضروری مردم وارد شده است.

تجارت در بهمن ماه

در بهمن ماه سال 1400 نیز شاهد رشد صادرات و واردات نسبت به ماه گذشته بودیم. در ماه یازدهم، 12میلیون و 657هزار تن کالا به ارزش 4میلیارد و 754میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شده است.

این در حالی است که در دی‌‌ماه1400 صادرات کشور ارزشی معادل 3میلیارد و 619میلیون دلار و وزنی معادل 7میلیون و 663هزار تن داشته است. ارزش صدور کالا در بهمن‌ماه نسبت به دی‌ماه امسال رشد 3/ 31درصدی داشته است. از لحاظ وزنی نیز رشد بیش از 65درصدی ثبت شده است.

البته ارزش صادرات در ماه یازدهم امسال نسبت به ماه یازدهم سال گذشته هم رشد 6/ 51درصدی داشته است. در سال گذشته 8میلیون و 549هزار تن کالا به ارزش 3میلیارد و 135میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شده بود. همچنین در بهمن ماه سال98 نیز صادرات ایران به بازارهای هدف وزنی معادل 10میلیون و 714هزار تن و ارزشی معادل 3میلیارد و 328میلیون دلار داشته است.

حتما بخوانید :
نکات مهم + عرضه های غیربهین یابی محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ یکشنبه 26 دی 1400

ارزیابی‌های صورت‌گرفته از کالاهای واردشده به کشور نیز بیانگر آن است که در ماه یازدهم امسال 3میلیون و 777هزار تن کالا به ارزش 5میلیارد و 104میلیون دلار به کشور وارد شده است. ارزش کالاهای واردشده به کشور در ماه بهمن نسبت به دی‌ماه رشد 6/ 12درصدی را تجربه کرده است.

واردات در دی‌ماه ارزشی معادل 4میلیارد و 530میلیون دلار داشته و وزن آن نیز به 2‌‌میلیون و 881هزار تن رسیده بود. بررسی‌ها همچنین حکایت از آن دارد که واردات بهمن1400 رشد 6/ 38درصدی ارزشی را نسبت به بهمن سال گذشته تجربه کرده است.

در بهمن‌ماه سال1399 ارزش واردات به 3میلیارد و 682میلیون دلار می‌رسید و وزن آن نیز 2میلیون و 569هزار تن ثبت شده بود. واردات در بهمن سال1398 معادل 3میلیون و 988هزار تن کالا به ارزش 4میلیارد و 66میلیون دلار بود.

 


دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

 

منبع : wikiplast.ir
2022-02-27 15:19:00

هیچ داده ای یافت نشد
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:
کارشناس فروش 1 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 2 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 4 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 3 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناس فروش 1 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 2 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 4 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 3 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.