پروسکایت یخ زده در شیشه MOF در رنگ های رنگین کمانی می درخشد | پژوهش

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

عکس تعدادی دیسک کوچک از یک ماده سخت که روی کف دست فرد نشسته است.  هر یک از دیسک ها به رنگ متفاوتی می درخشد.

محققان شکل کریستال درخشان پروسکایت را که معمولاً در دمای کمتر از 320 درجه سانتیگراد به سرعت تجزیه می شود، با انجماد آن در داخل یک شیشه فلزی-آلی (MOF) تثبیت کرده اند. علاوه بر این، انتشار مواد را می توان با تغییرات کوچک در سنتز آن به هر رنگی در طیف مرئی تنظیم کرد.

خواص قابل توجه پروسکایت ها محققانی را که روی سلول های خورشیدی و LED کار می کنند جذب کرده است: بار به راحتی به داخل و خارج آنها جریان می یابد و یک شکاف نواری مستقیم به این معنی است که انرژی الکتریکی به راحتی به نور تبدیل می شود و بالعکس. تغییرات شیمیایی کوچک این شکاف باند را می توان تغییر داد – تغییر رنگ نور ساطع شده یا جذب شده.

با این حال، مشکلات بی‌شماری وجود دارد: برخی پروسکایت‌ها از چند شکل‌های فعال نوری به چند شکل غیرفعال تبلور مجدد می‌یابند، و شان می‌گوید: «در همه پروسکیت‌های هالید، ناپایدار بودن در برابر نور یا رطوبت یا هوا یک مشکل همیشگی است. کالینز از دانشگاه لیدز، انگلستان. چندین تیم سعی کرده‌اند پروسکایت‌ها را در خود محصور کنند، اما ایجاد ماتریس‌های میزبان قوی بدون آسیب رساندن به مواد ظریف دشوار است.

کالینز و همکارانش اکنون موفق شده اند یدید سرب سزیم را با محصور کردن آن در یک شیشه زئولیتی ایمیدازولات (ZIF) تثبیت کنند. ‘[ZIFs] توماس بنت از دانشگاه کمبریج بریتانیا که این مطالعه را رهبری می کرد، توضیح می دهد که از نظر ساختاری مشابه زئولیت ها هستند، اما شیمی آنها از دنیای MOF مشتق شده است. محققان 25 درصد پروسکایت را در پودر ZIF-62 مخلوط کردند و سپس مخلوط را تف جوشی کردند و شیشه حاصل را با نیتروژن مایع خاموش کردند.

عکسی از سه ردیف دیسک کوچک ساخته شده از یک ماده سخت.  دیسک‌های ردیف میانی هر کدام به رنگ متفاوتی از سبز آبی در سمت چپ تا قرمز در سمت راست می درخشند.

یدید سرب سزیم نوید نوری خاصی را در فاز سیاه پروسکایتی خود دارد اما به فاز زرد نوری غیرفعال و غیر پروسکایتی زیر دمای 320 درجه سانتیگراد تبدیل می شود. Jingwei Hou یکی از رهبران این مطالعه از دانشگاه کوئینزلند استرالیا توضیح می دهد: «پس از اینکه این دو ماده را کنار هم قرار دادیم، متوجه شدیم که می توانیم فاز دمای بالا را در دمای اتاق منجمد کنیم.

رونق تورمی پتروشیمیایی‌ها | دکاموند شیمی

افزایش دمای تف جوشی به دلیل اثرات کوانتومی ناشی از تجمع ذرات کوچک، انتشار مواد را از نارنجی به قرمز تغییر می دهد. سایر طول موج های انتشار با تغییر یون های هالید بین یدید، برمید و کلرید قابل دسترسی هستند.

پروسکایت های محصور شده در شرایط محیطی، غوطه ور شدن در آب و تابش لیزر پایدار هستند. گروه Hou اکنون در حال کار برای ساخت LED های پروسکایتی با استفاده از این ماده است. هو می‌گوید: «ال‌ای‌دی‌های پروسکایت باید رنگ خالص‌تری نسبت به ال‌ای‌دی‌های امروزی به شما بدهند، که کنتراست بیشتری به شما می‌دهد و امکان استفاده از آن‌ها در نمایشگرها را فراهم می‌کند».

بسیار جالب است. حتی جالب‌تر می‌شد اگر یانگ یانگ، دانشمند علم مواد از دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، ایالات متحده، نظرات یک دستگاه را ارائه می‌کرد. من مطمئن نیستم که چگونه می‌توانید با استفاده از روش‌های فعلی این را در دستگاهی ادغام کنید.

Tianyi Huang، محقق دکترا در تیم یانگ، اضافه می‌کند که هنگام استفاده از کپسوله‌سازی در مقیاس دستگاه، دانشمندان برای جلوگیری از نفوذ اکسیژن یا آب به سطوح بدون نقص وابسته هستند. بخش منحصر به فرد این [study] هوانگ می‌گوید این است که آنها کپسوله‌سازی را در مقیاس نانوکریستال‌ها با این ساختار توخالی قرار می‌دهند، و فکر می‌کنم به همین دلیل است که به چنین پایداری خوبی دست پیدا می‌کنند.

منبع : www.chemistryworld.com
2021-11-11 17:00:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.