پروتئین های ژل ساز می توانند به تاردیگریدها کمک کنند تا در شرایط شدید زنده بمانند | پژوهش

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

پروتئین‌های تاردیگرید زمانی که در معرض سرما یا خشک شدن قرار می‌گیرند ژل تشکیل می‌دهند – مکانیسمی که می‌تواند به جانوران میکروسکوپی کمک کند در شرایطی که اکثر اشکال دیگر حیات را می‌کشند، زنده بمانند.

تاردیگرادهای با طول نیم میلی متر از انعطاف پذیرترین حیوانات جهان هستند. بسته به گونه، آنها می توانند دمای بالای 150 درجه سانتیگراد و نزدیک به صفر مطلق، و همچنین در معرض تابش، کم آبی و حتی خلاء فضای بیرونی را تحمل کنند. حیوانات به سادگی به حالت خفته می روند و زمانی که شرایط دوباره مهمان نواز شد دوباره زنده می شوند. دقیقاً چگونه آنها این کار را انجام می دهند هنوز کاملاً مشخص نیست.

چند سال پیش، محققان دریافتند که سلول‌های تاردیگرید حاوی پروتئین‌های ذاتاً بی‌نظم زیادی هستند. برخلاف اکثر پروتئین‌ها، آنها در یک ساختار سه بعدی ثابت که عملکرد آنها را می‌دهد جمع نمی‌شوند، بلکه به‌عنوان مجموعه‌ای از ترکیب‌ها وجود دارند. مارتین بلکلج از موسسه زیست‌شناسی ساختاری در فرانسه توضیح می‌دهد: «ما واقعاً نمی‌دانیم که آنها چه حالت‌های عملکردی را اتخاذ می‌کنند، و مزایای باز شدن به جای تا شدن برای ارگانیسم چیست.

تصویری که CAHS-8 را نشان می دهد

تیم او اکنون نشان داده است که چگونه یک پروتئین tardigrade وقتی سرد یا خشک می‌شود یک ژل فیبری تشکیل می‌دهد – مکانیسمی که می‌تواند پروتئین‌های تا شده سه‌بعدی را از باز شدن در چنین شرایطی محافظت کند. برای اولین بار، محققان بیش از 200 سیگنال رزونانس مغناطیسی هسته ای را در طیف آشفته پروتئین اختصاص دادند. آنها یک بخش مارپیچ را در هسته این ساختار انعطاف پذیر کشف کردند. احتمالاً این بخش مسئول فرآیند ژل شدن است زیرا سیم پیچ های پروتئین های متعدد به دور یکدیگر می پیچند.

مشخص شد که پروتئین‌های منظم و مرتب به شکل تاخورده عملکردی خود باقی می‌مانند، حتی زمانی که پروتئین بی‌نظم در اطراف آنها ژله می‌شود. دانشمندان حدس می‌زنند که بخش‌هایی از پروتئین تاردیگرید که در ژل نامنظم باقی می‌مانند، به حلول‌کردن مولکول‌های زیستی محصور شده کمک می‌کنند. اینکه دقیقاً این مکانیسم حفاظتی بالقوه چگونه کار می‌کند – و اگر در سلول‌های کامل یکسان عمل می‌کند – موضوع تحقیق فعلی این تیم است.

حرکت زیرپوستی در بازار دلار

الکس هولهاوس از دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، ایالات متحده که روی همان پروتئین کار می‌کرد، می‌گوید: «نکته بزرگی که این مطالعه اضافه می‌کند، تشریح بیوفیزیکی با وضوح بالا از پروتئین‌های منفرد است – یعنی این پروتئین‌های بی‌نظم چگونه به نظر می‌رسند. برای پنج سال گذشته در حالی که مطالعه بلک‌لج توانایی دانشمندان را برای پیشنهاد و آزمایش مدل‌هایی برای نحوه عملکرد این پروتئین‌ها افزایش می‌دهد، من فکر نمی‌کنم این مطالعه واقعاً آن مشاهدات را به هیچ وجه قوی به مکانیسم واقعی بقای موجودات مرتبط کند، اما همچنین ادعا نمی‌کند. به، او اضافه می کند.

من فکر می کنم یکی از سوالات بزرگی که ما روی آن کار می کنیم این است که چیست [the tardigrade] هولهاوس می‌گوید پروتئین‌ها در واقع محافظت می‌کنند. او خاطرنشان می‌کند که اگرچه وسوسه انگیز است که فرض کنیم عملکرد اصلی آنها محافظت از سایر پروتئین‌ها در برابر باز شدن یا تجمع است، اما ما واقعاً نمی‌دانیم که منبع اصلی مرگ سلولی تجمع پروتئین است یا چیز دیگری.

در حال حاضر پاسخ به این سؤالات صرفاً برای ارضای کنجکاوی بیوشیمیایی است، استفاده از مکانیسم‌های حفاظتی tardigrades برای سایر موجودات – مانند گیاهان – می‌تواند آنها را در برابر شرایط محیطی که به سرعت در حال تغییر است مقاوم‌تر کند.

منبع : www.chemistryworld.com
2021-11-24 14:01:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.