پروتئین های منفرد با کوچکترین خط کش جهان شناسایی شدند | پژوهش

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

محققان کولیس هایی در اندازه نانو را برای شناسایی مولکول های پروتئینی اختراع کرده اند که می تواند یافتن پروتئین های ردیابی در نمونه های بیولوژیکی را آسان تر کند. وسلی وانگ از دانشگاه هاروارد، که این تکنیک را با همکارانش توسعه داده است، می‌گوید: «ما می‌خواهیم همان کاری را که توالی‌یابی نسل بعدی برای DNA انجام داد، برای پروتئین‌ها انجام دهیم.

شناسایی تک تک پروتئین ها می تواند کار دشواری باشد. پروتئین‌ها را نمی‌توان به سرعت مانند DNA تکثیر کرد، بنابراین اگر فقط یک نمونه کوچک برای کار با آن دارید، راه خوبی برای به دست آوردن مقدار بیشتری از آن وجود ندارد. تکنیکی به نام طیف سنجی جرمی استاندارد طلایی برای شناسایی پروتئین است، اما این روش تنها زمانی واقعا کار می کند که مقدار زیادی پروتئین برای کار با آن وجود داشته باشد.

محققان به سرپرستی وانگ و همکارش در هاروارد، ویلیام شی، مجموعه‌ای از کولیس‌های کوچک را برای اندازه‌گیری فواصل نانومقیاس بین بخش‌های مختلف یک پروتئین منفرد ایجاد کردند. این اندازه‌گیری‌ها مانند اثر انگشت برای شناسایی مولکول عمل می‌کنند.

نمای کلی شماتیک از انگشت نگاری مکانیکی تک مولکولی با کولیس نانوسوئیچ DNA

این کار با چسباندن برچسب های کوچک ساخته شده از DNA تک رشته ای به آمینو اسیدهای خاص در طول یک پروتئین خطی باز شده عمل می کند. فک های کولیس از امتداد کوتاهی از DNA تک رشته ای مکمل تگ های پروتئینی ساخته شده اند که طولی از DNA بین آنها کشیده شده است. هنگامی که پروتئینی بین فک ها قرار می گیرد، جفت شدن DNA بین کولیس و تگ های پروتئینی یک حلقه DNA ایجاد می کند.

همانطور که محققان با پرتوهای نور – موچین نوری – یا آهنربا، فک‌ها را از هم جدا می‌کنند، برچسب‌های متصل به پروتئین آزاد می‌شوند و حلقه باز می‌شود و به محققان اجازه می‌دهد فاصله بین دو برچسب را اندازه‌گیری کنند. با انجام چندین اندازه گیری به این روش و مقایسه آنها با پایگاه داده توالی پروتئین، پروتئین را می توان شناسایی کرد.

خاطرات یک دیدبان - دکاموند شیمی

این تکنیک می تواند به دانشمندان اجازه دهد تعیین کنند که کدام پروتئین در یک سلول منفرد بیان می شود، که می تواند برای تشخیص و تعیین پروفایل تومورها مفید باشد. و اگر این تیم بتواند این روش را برای مطالعه شکل سه بعدی پروتئین‌ها گسترش دهد، می‌تواند کاربردهایی در کشف دارو داشته باشد و به دانشمندان کمک کند تا بفهمند پروتئین وقتی به مولکول دیگری متصل می‌شود چگونه تغییر می‌کند.

تصویری که اثر انگشت پپتیدی تک مولکولی را نشان می دهد

چیرلمین جو، بیوفیزیکدان دانشگاه صنعتی دلفت هلند، می‌گوید که این روش نویدبخش‌های زیادی را نشان می‌دهد، به خصوص زمانی که محققان نحوه استفاده از آن را بر روی پروتئین‌های سه‌بعدی بررسی کنند. جو می‌گوید: «یک چالش این است که چگونه می‌توان این کار را در مقیاس بزرگ انجام داد، تا هزاران تا میلیون‌ها پروتئین مختلف را به طور همزمان گسترش دهیم، بنابراین می‌توان پروتئوم‌های پیچیده را در مقیاس زمانی معقول تجزیه و تحلیل کرد.»

وونگ می‌گوید که تیم او در حال حاضر در حال کار بر روی مقیاس‌بندی رویکرد کار بر روی بسیاری از مولکول‌ها به صورت موازی است. او می‌گوید: «این کار نیاز به خلاقیت دارد، اما ما ایده‌هایی داریم.

منبع : www.chemistryworld.com
2021-11-02 18:00:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.