واکنش شیمیدانان به دستورالعمل جدید دسترسی آزاد سازمان تامین مالی چتر | اخبار

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

آژانس سرمایه گذاری چتر بریتانیایی UK Research and Innovation (UKRI) سیاست دسترسی طولانی مدت خود را در میزگرد مجازی با وزیر علوم آماندا سولووی در ماه جاری اعلام کرد. بر اساس شرایط جدید ، محققانی که مقاله ها را از آوریل 2022 به مجلات ارسال می کنند ، باید مطمئن شوند که پس از انتشار بلافاصله برای خواندن آنها آزاد هستند.

تک نگاره ها ، فصل های کتاب و مجموعه های ویرایش شده که از 1 ژانویه 2024 منتشر می شوند ، همچنین باید در عرض 12 ماه از انتشار آزاد باشند. UKRI می گوید سیاست آن “سازگار ، واضح و بدون ابهام” است و تحقیقات حاصل از بودجه UKRI را در دسترس و قابل استفاده مجدد قرار می دهد که در نهایت به نفع دانشگاه ، جامعه و اقتصاد خواهد بود.

پیش از این ، UKRI اجازه می داد تحقیقات پس از شش یا 12 ماه تحریم به صورت رایگان انجام شود. در حال حاضر ، آژانس تغییر کرده است و بر دسترسی آزاد فوری اصرار دارد و خود را با اصول Plan S ، یک ابتکار جسورانه دسترسی باز در سراسر اروپا هماهنگ می کند. UKRI یکی از بزرگترین آژانس های تامین مالی در ائتلاف S است ، گروهی از سرمایه گذاران که نماینده برنامه S هستند.

در حالی که برخی از ناشران قبلاً حمایت خود را از سیاست جدید UKRI اعلام کرده اند ، انجمن بین المللی ناشران علمی ، فنی و پزشکی (STM) – که بیش از 140 ناشر علمی را نمایندگی می کند – نسبت به این امر ابراز نگرانی کرده است. گفته می شود غول نشر هلندی Elsevier نیز در تلاش برای پیشبرد دستور کار خود در ساعت یازدهم از UKRI لابی کرد.

UKRI می گوید که سالانه 46.7 میلیون پوند برای اجرای سیاست جدید خود اختصاص می دهد که برخی از آنها به دانشگاه هایی تعلق می گیرد که می توانند از این بودجه برای پرداخت هزینه پردازش مقاله دسترسی آزاد و سایر هزینه های دسترسی باز استفاده کنند. اما برای واجد شرایط بودن برای بودجه دسترسی آزاد UKRI ، محققان باید در نشریاتی منتشر کنند که خواندن نسخ خطی را بلافاصله آزاد کند. این نشریات می توانند به صورت مجلات طلایی یا مجلات ترکیبی باشند-مجلات اشتراک که امکان خواندن فوری نسخه های خطی را ارائه می دهند-که به اصطلاح “تنظیم انتقالی” را امضا کرده اند ، که موسسه محققان آن را امضا کرده است. به.

تأمین سوخت نیروگاه‌ها در فصل سرما در حال پیگیری است

UKRI هزینه های پردازش مقاله برای مجلات ترکیبی که چنین موافقت نامه هایی را امضا نکرده اند پرداخت نمی کند. مجلات هیبریدی از زمان اعلام شرایط طرح S مورد بحث و جدل قرار گرفتند ، در نهایت شورای تحقیقات اروپایی به دلیل اختلاف نظرها در این زمینه از حمایت خود منصرف شد.

اگرچه به نظر می رسد جامعه شیمی – که در پذیرش دسترسی آزاد از کندترین افراد بوده است – از تغییر به سمت باز بودن استقبال می کند ، اما نگرانی ها در مورد پیامدهای بالقوه مالی و حقوقی سیاست جدید UKRI باقی مانده است.

جیمز میلن ، رئیس نشریات انجمن شیمی آمریکا (ACS) ، می گوید ACS از علم باز و اهداف اساسی سیاست UKRI پشتیبانی می کند. میلن می گوید ، ACS ، با این حال ، نگرانی های مطرح شده توسط STM را در مورد گزینه ضمنی یک مسیر دسترسی آزاد سبز بدون تحریم بدون هیچگونه بودجه ، که به وضوح پایداری و یکپارچگی بلندمدت نشریات علمی با کیفیت بالا را تهدید می کند ، به اشتراک می گذارد.

اما ویلسون ، مدیر انتشارات در انجمن سلطنتی شیمی ، نگرانی های مشابهی را بیان کرد. ما از افزایش بودجه برای اجرای این سیاست و حمایت بلند مدت از مجلات ترکیبی تحت یک توافق انتقالی استقبال می کنیم و از انتخاب نویسنده بیشتر اطمینان حاصل می شود. با این حال ، ما نگرانی های بسیاری از ناشران جامعه در مورد پایداری مسیر سبز بدون تحریم را به اشتراک می گذاریم. ‘

متیو تاد ، رئیس کشف مواد مخدر در کالج دانشگاهی لندن در انگلستان می گوید ، مانند برنامه S ، دور شدن از مجلات ترکیبی در سیاست UKRI نیز احتمالاً بحث برانگیز خواهد بود. او توضیح می دهد: “این بر اساس آنچه به نظر می رسد توجه کامل به تأثیر اقتصادی چنین سیاستی است ، استوار است.” تاد می افزاید که در تجربه خود ، شیمیدان ها از چاپ در مجلات با دسترسی آزاد خوشحال می شوند به شرطی که پول از تحقیق دور نشود و اگر انتخابها و الزامات به راحتی قابل درک باشد.

رکوردداران رقابت در بورس کالا؛ سه‌شنبه 20 مهر 1400

دیوید کول می افزاید: “به نظر من اکثر سازمانهای تحقیقاتی ترتیبی دارند که می توانند نسخه مقالات پذیرفته شده را در” مخزن نهادی یا موضوعی در زمان انتشار نهایی “منتشر کنند ، بنابراین تا سال 2024 تغییر چندانی ایجاد نمی شود. همیلتون ، شیمی دان دانشگاه سنت اندروز انگلستان و رئیس سابق انجمن شیمی اروپا.

کول همیلتون خاطرنشان می کند که تا سال 2024 م institutionsسسات تحت حمایت UKRI باید کمک بلاک هایی داشته باشند که هزینه های انتشار آزاد را پوشش دهد. او می گوید: “میزان این کمک مالی برای موفقیت طرح بسیار مهم خواهد بود.” “ما هرگز نمی خواهیم در موقعیتی قرار بگیریم که کارهای خوب در مجلات مناسب چاپ نشوند ، زیرا نویسنده بودجه کافی برای پرداخت هزینه های انتشار ندارد.”

همچنین ممکن است در پاسخ به کاهش درآمد از طریق اشتراک ، ناشران هزینه های دسترسی آزاد خود را افزایش دهند و دانشگاه ها و موسسات را بیشتر تحت فشار قرار دهند. “ممکن است UKRI احساس نکند که این موضوع برای آنها اهمیت دارد ، اما اگر هزینه انتشار را برای دارندگان کمک های مالی آنها افزایش دهد.”

لین کامرلین ، زیست شناس ساختاری در دانشگاه اوپسالا در سوئد ، نگران راهبردهای حفظ حقوق UKRI و Plan S (RRS) است که از محققان می خواهد مجوز CC-BY را به همه مقالات آینده خود اضافه کنند ، که به گفته وی ، بستگی به تمایل دارد. انگیزه های ناشران برای تغییر توافقنامه های موجود.

کامرلین می گوید: “در حالی که این ایده از نظر مفهومی برای محققان توانمند است ، مشکل اصلی این است که آنچه واقعاً انجام می دهد این است که محققان را بین تعهدات قراردادی خود نسبت به تأمین کننده و تعهدات قراردادی خود نسبت به ناشر در یک سیاهچاله قانونی به دام می اندازد.”

نشانه های فعلی این است که تعداد کمی از ناشران وجود دارد ، هیچ نشانه ای وجود ندارد که زبان RRS به طور گسترده مورد استقبال قرار گیرد و اکثر محققان از قوانین کپی رایت به اندازه کافی آگاه نیستند تا همه پیامدهای استفاده از این زبان در نسخه های خطی خود را درک کنند. به این به احتمال زیاد محققان را بدون هیچ تقصیری در وضعیت حقوقی واقعاً بدی قرار می دهد. ‘

۶۵ هزار مشترک خراسان شمالی شامل طرح بخشودگی گازبها شدند

منبع : www.chemistryworld.com
2021-08-20 12:43:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.