واحد صنعتی ادورانت ۲۵۰۰ تنی طراحی و راه‌اندازی می‌شود

امتیاز دهید

به گزارش دکاموند شیمی، اکبر زمانیان درباره اهمیت ماده ادورانت گفت: ماده ادورانت همواره با هدف بودار کردن گاز طبیعی به گاز اضافه می‌شود تا در زمان نشتی گاز در خط لوله، مصرف کننده را از نشتی گاز مطلع ‌سازد تا بتواند اقدامات مناسبی را به‌منظور رفع نشتی و جلوگیری از بروز فاجعه انجام دهد.

وی در همین باره تصریح کرد: از آن‌جا که کشور ما نیز از خط لوله سراسری گاز افزون بر مصارف شهری در صنایع پتروشیمی، نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها بهره‌مند است، استفاده از ماده ادورانت موضوعی ضروری است.

رئیس پردیس پایین‌دستی با بیان این‌که تا قبل از دستیابی به دانش فنی تولید ماده ادورانت در ایران، تولید این ماده صرفاً از سوی دو کشور اروپایی صورت می‌گرفت تصریح کرد: با توجه به نبود دانش فنی این ماده در داخل کشور، تأمین ماده ادورانت برای خط لوله گاز از این دو کشور اروپایی انجام می‌شد که هزینه‌های بسیار بالایی را برای کشور به‌همراه داشت.

تأمین دانش فنی ادورانت از سوی محققان پژوهشگاه صنعت نفت

زمانیان به روش‌های دستیابی به ماده ادورانت نیز اشاره کرد و گفت: در کشورهای اروپایی این ماده از طریق سنتز بدست می‌آید ولی در روش دوم که ما نیز از آن بهره‌مند شدیم، ماده ادورانت از میعانات گازی تولیدی جدا می‌شود و بر همین اساس این پروژه از سوی شرکت ملی گاز ایران تعریف و پژوهشگاه نیز به‌عنوان لایسنسور( تأمین کننده دانش فنی) و طراح کارخانه انتخاب شد.

وی با تأکید بر این‌که کشور روسیه پیش از ایران از روش جداسازی ادورانت از میعانات برای تولید ماده ادورانت استفاده کرده است، ادامه داد: با توجه به آن‌که در کشور میعانات گازی بسیاری وجود دارد، استفاده از روش دوم به‌طور حتم روش مناسب‌تری است و از سوی دیگر این روش از صرفه اقتصادی بیشتری نیز دارد.

رئیس پردیس پایین‌دستی ادامه داد: بسته طراحی این پروژه از سوی پژوهشگاه صنعت نفت انجام و به شرکت گاز تحویل داده شد و سرانجام ساخت این واحد از سوی شرکت جهان پارس و با نظارت و لایسنس پژوهشگاه صورت گرفت و در تابستان سال ۹۷ واحد ادورانت در منطقه عسلویه با نظارت و راهبری پژوهشگاه راه‌اندازی شد.

حتما بخوانید :
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران: سرمایه‌ زیرزمینی مزیت رقابتی ما نیست

زمانیان با بیان این‌که ظرفیتی معادل ۸۰۰ تن در سال برای این واحد در نظر گرفته شد بود، تصریح کرد: متأسفانه به‌دلیل کمبود مرکاپتان‌های موجود در خوراک مورد نظر، همچنین نواقص موجود در بعضی از تجهیزات ساخته شده، این واحد با ظرفیت ۶۵۰ تن در سال در پالایشگاه اول راه‌اندازی شد و پژوهشگاه در تمام مراحلِ بررسی خوراک، رفع مشکلات و راه‌اندازی واحد در کنار کارفرما و بهره‌بردار بوده است.

توسعه همکاری‌های پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت ملی گاز ایران

وی توسعه صنایع و افزایش مصرف گاز در کشور را از عوامل نیاز بیشتر به ماده ادورانت دانست و تصریح کرد: با توجه به بررسی‌های انجام شده، مشخص شد که نیاز کشور به ماده ادورانت هم‌اکنون ۱۲۰۰ تن در سال است ولی پیش بینی‌می‌شود که با راه‌اندازی واحدهای مختلف در منطقه عسلویه این نیاز به ۱۶۰۰ تن نیز افزایش یابد. بر همین اساس با توجه به رصد واحدهای در حال راه‌اندازی، همچنین امکان‌سنجی‌های مورد نظر و موضوع صادرات، تصمیم بر آن شد که راه‌اندازی واحدی با ظرفیت ۲۵۰۰ تن در سال را در دستور کار قرار دهیم.

رئیس پردیس پایین‌دستی به گسترش همکاری‌های دوجانبه پژوهشگاه و شرکت ملی گاز اشاره کرد و افزود: ظرفیت ۶۵۰ تن تولید ماده ادورانت در سال نمی‌تواند نیاز کشور را برآورده سازد از این رو در سال‌های اخیر برای رفع این مشکل پروژه‌ای به کارفرمایی شرکت ملی گاز تصویب شده و قرار است که پژوهشگاه صنعت نفت براساس دانش فنی و طراحی خود ظرفیت واحد کنونی را تا ۲۵۰۰ تن در سال افزایش دهد.

زمانیان به فعالیت‌های پژوهشگاه در عملیاتی شدن واحد ادورانت با ۲۵۰۰ تن در سال اشاره کرد و گفت: مطالعات جامع، طراحی واحد، مطالعات محیط زیستی، تهیه اسناد مناقصه و بررسی‌های یوتیلیتی از مسائلی است که قرار است در این پروژه از سوی پژوهشگاه صنعت نفت دنبال شود.

راه‌اندازی واحد ادورانت با استفاده از مرکاپتان‌های مفید در پالایشگاه سوم پارس جنوبی

حتما بخوانید :
ارزیابی نواحی خارج از فازهای پارس جنوبی آغاز شد

وی بر ضرورت افزایش تولید ادورانت در کشور تأکید داشت: باتوجه به نیاز کشور به ماده بودار کننده گاز طبیعی جهت تزریق به شبکه گازرسانی کشور و میزان تولید آن در واحد ادورانت پالایشگاه اول و همچنین وجود مرکاپتان‌ در میعانات گازی پالایشگاه سوم پارس جنوبی، تغییر خوراک واحد ادورانت از پالایشگاه اول به سوم امری ضروری می‌باشد از این رو بر آن شدیم تا واحد جدیدی طراحی و ساخته شود که در آن افزون بر تغییر خوراک، نسبت به تغلیظ آن جهت استحصال ادورانت بیشتر، اقدام شود.

رئیس پردیس پایین‌دستی تصریح کرد: بر همین اساس با هدف افزایش بازدهی و افزایش تولید ادورانت، هم‌اکنون تغلیظ مرکاپتان‌های مفید در میعانات گازی پالایشگاه سوم در برنامه قرار گرفته است.

زمانیان با بیان این‌که مراحل طراحی و تهیه اسناد مناقصه برای راه‌اندازی این واحد ۱۴ ماه است، ادامه داد: با توجه به قراردادی که میان پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت ملی گاز منعقد شده است قرار است با طراحی و احداث واحد تغلیظ خوراک و ایجاد تغییرات لازم در واحد موجود، ظرفیت تولید ادورانت به ۲۵۰۰ تن در سال افزایش یابد که با راه‌اندازی این واحد رفع وابستگی به واردات محقق شده و از طرفی این موضوع سبب می‌شود که از خروج ارز نیز جلوگیری شود و به‌طور حتم این پروژه می‌تواند صرفه اقتصادی بالایی را برای کشور به‌همراه داشته باشد.

دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

منبع : www.shana.ir
2022-02-26 15:48:37

هیچ داده ای یافت نشد
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:
کارشناس فروش 1 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 2 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 4 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 3 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناس فروش 1 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 2 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 4 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 3 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.