هوش مصنوعی شبیه گزارش اقلیت داروهای طراح جدید را قبل از ساخته شدن پیش بینی می کند | پژوهش

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

مواد روانگردان جدید (NPS) – داروهای طراحی شده مانند “نمک های حمام” و مواد افیونی مصنوعی – یک بلای دوران ما هستند. سازمان‌های مجری قانون که سعی می‌کنند آن‌ها را کنترل کنند و پزشکانی که عواقب آن‌ها را درمان می‌کنند، در یک بازی موش و گربه با شیمیدان‌های مخفی که به سرعت ترکیب‌های جدیدی را، معمولاً با اصلاح مولکول‌های شناخته‌شده، ابداع می‌کنند، برای دور زدن قانون و ایجاد «بالاهای قانونی» جدید ابداع می‌کنند. . مقامات هر ماه بیش از ده ها داروی طراح جدید را مشاهده می کنند و شناسایی ساختار آنها می تواند هفته ها طول بکشد با استفاده از تکنیک هایی مانند تشدید مغناطیسی هسته ای، که تا آن زمان ممکن است قبلاً توسط هزاران نفر استفاده شده باشد.

اکنون یک سیستم هوش مصنوعی جدید می تواند بازی را تغییر دهد. این برنامه که DarkNPS نام دارد، بر اساس یک شبکه عصبی مکرر است که می تواند ساختارهای NPS را به تنهایی از روی طیف جرمی آنها پیش بینی کند. این روند نسبتاً سریع است و فقط چند روز طول می‌کشد، و این می‌تواند به پزشکان در نبرد با داروهای جدید طراحان برتری دهد و به سازمان‌های مجری قانون راه سریع‌تری برای مقابله با آنها بدهد.

مایکل اسکینیدر، بیوشیمی‌دان محاسباتی از دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا، نویسنده اصلی مطالعه جدیدی که DarkNPS را توصیف می‌کند، می‌گوید: «هدف خودکار کردن، حداقل تا حدی، شفاف‌سازی کامل ساختار است.1 شما باید یک قرص یا پودری داشته باشید که حاوی ترکیبی ناشناخته است، و داده‌های طیف‌سنج جرمی را برای آن به دست می‌آورید – و سپس از این سیستم استفاده می‌کنید تا اساساً به شما بگوییم که ساختار چیست.

اسکینیدر و همکارانش DarkNPS را بر روی مجموعه داده‌ای از 1753 ساختار NPS در پایگاه داده HighResNPS آموزش دادند که توسط آزمایشگاه‌های پزشکی قانونی در سراسر جهان به‌روزرسانی می‌شود، زیرا مواد جدید در نمونه‌های بیولوژیکی و تشنج‌های مجری قانون شناسایی می‌شوند.

پارک نفت در توسعه بازار پارک علم و فناوری خراسان راهگشاست

سپس محققان از DarkNPS برای تولید ساختارهای تقریباً 8.9 میلیون داروی طراح بالقوه از مجموعه داده های آموزشی استفاده کردند و آن را بر روی 194 دارویی که در چند ماه گذشته از زمان نهایی شدن مجموعه داده آموزشی به پایگاه داده اضافه شده اند اعتبار سنجی کردند. آنها دریافتند که بیش از 90 درصد از ساختارهای داروهای جدید در مجموعه تولید شده توسط DarkNPS قرار دارد. آنها همچنین دریافتند که DarkNPS ساختار صحیح داروهای جدید را در 72 درصد مواقع تنها بر اساس داده های طیف سنجی جرمی در بین 10 نامزد برتر خود رتبه بندی می کند و با افزودن داده های طیف سنجی جرمی پشت سر هم می توان میزان موفقیت آن را تا 86 درصد افزایش داد.

Forewarned forearmed است

این واقعیت که ما می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که چه داروهای طراح احتمالاً قبل از ظاهر شدن در بازار ظاهر می‌شوند، کمی شبیه فیلم علمی تخیلی 2002 است. گزارش اقلیتدیوید ویشارت از دانشگاه آلبرتا در ادمونتون، نویسنده ارشد این مطالعه، در بیانیه‌ای می‌گوید، جایی که پیش‌دانش در مورد فعالیت‌های مجرمانه در شرف وقوع به کاهش قابل توجه جرم در دنیای آینده کمک کرد.

توانایی شناسایی سریع ساختار داروهای طراح جدید می تواند به غیرقانونی شدن سریعتر آنها کمک کند، اما اسکینیدر بیشترین استفاده را از سیستم DarkNPS در پاسخ های بهداشت عمومی و درمان های فوری پزشکی برای اثرات غیرقابل پیش بینی آنها می بیند. دانستن ساختار یک NPS تا حد زیادی در درمان اثرات آن کمک می کند. به عنوان مثال، اگر بخواهید بگویید این مولکول شبیه بنزودیازپین است، می دانید که در بخش اورژانس باید مسمومیت را با این قرص یا پودر به همان روشی که ما مسمومیت با سایر بنزودیازپین ها را مدیریت می کنیم، مدیریت کنید. او می گوید.

این روش همچنین می تواند برای انواع دیگر مواد مورد استفاده قرار گیرد – به عنوان مثال، محققان در حال کار بر روی سیستمی برای شناسایی داروهای جدید افزایش دهنده عملکرد مورد استفاده در ورزش هستند. اسکینیدر می‌گوید: «ما اساساً در حال تلاش برای ایجاد یک سیستم موازی برای دوپینگ طراحان هستیم – برای شناسایی مواد شیمیایی مصنوعی جدید که ممکن است توسط ورزشکاران نخبه استفاده شود و با روش‌های فعلی قابل شناسایی نباشد.»

برگشت دلار از پیک قیمتی آبان

Amira Guirguis داروساز از دانشگاه سوانسی، بریتانیا، که در مورد تشخیص مواد روانگردان جدید مطالعه می کند.2 اما در این تحقیق شرکت نداشت، می‌گوید نویسندگان «در مسیر درست» به سمت یک موضوع حل‌نشده و پیچیده هستند. “تشخیص و توضیح ساختاری NPS های نوظهور و جدید به دلیل ظهور مداوم این مولکول ها، تنوع شیمیایی گسترده ذاتاً چالش برانگیز است. [and] او می‌گوید: آنالوگ‌های ساختاری نزدیک مرتبط، که تشخیص آنها با استفاده از تکنیک‌های تحلیلی مرسوم دشوار است.

روان‌پزشک درک تریسی، عضو شورای مشورتی وزارت کشور در مورد سوء استفاده از مواد مخدر که با دنیای شیمی DarkNPS می‌گوید که در مقام شخصی می‌تواند به پزشکان در درمان مضرات داروهای طراح کمک کند. هر چیزی که بتواند این فرآیند را تسریع کند و به شناسایی بهتر ساختار شیمیایی و تأثیر احتمالی آن کمک کند [a] او می‌گوید که داروی فیزیولوژی انسان، امکان مراقبت سریع‌تر را فراهم می‌کند که می‌تواند نجات‌بخش باشد. او می‌گوید: «یک سؤال کلیدی این است که آیا و چگونه می‌توان این را به تنظیمات بالینی ترجمه کرد یا خیر.

منبع : www.chemistryworld.com
2021-11-18 18:25:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.