هشتم دی، بهانه ای برای یادآوری اهمیت یک صنعت ارزش آفرین

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

اواخر دهه ۱۳۳۰ خورشیدی وزارت اقتصاد وقت به منظور گسترش صنعت پتروشیمی در کشور، بنگاه شیمیایی کشور را تأسیس کرد و این شرکت در ۱۳۳۷ خورشیدی طرح احداث کارخانه کود شیمیایی مرودشت فارس را به اجرا گذاشت. مبدا صنعت پتروشیمی در ایران را راه اندازی پتروشیمی مرودشت در سال 1342 می دانند؛ ضمن اینکه بر اساس اسناد موجود شرکت ملی صنایع پتروشیمی در 9 دی ماه 1343 تاسیس شد که امروز 57 سال از آن می گذرد. روز صنعت پتروشیمی با پیشنهاد عبدالرسول دشتی یکی از کارشناسان امور بین الملل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در همایش بین المللی پتروشیمی (IPF) در سال ۱۳۹۰ خورشیدی و به دنبال موافقت و پیگیری عبدالحسین بیات مدیرعامل وقت شرکت ملی صنایع پتروشیمی که هم اکنون رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی، پس‌انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت است در تقویم رسمی کشور ثبت شد تا بهانه ای برای یادآوری مزیت های صنعت پتروشیمی و اهمیت آن در رشد و توسعه اقتصادی کشور و فرصتی برای ارج نهادن به تلاش های کارکنان تلاشگری این صنعت در سراسر کشور باشد.

ایران به دلیل مزیت های ذاتی خود، بهشت صنعت پتروشیمی است. بهره مندی از خوراک کافی به دلیل در اختیار داشتن دومین ذخایر گاز و چهارمین ذخایر نفت جهان و دسترسی به آبهای آزاد که مزیتهای صادراتی بی بدیلی برای کشور ایجاد می کند از مهمترین مزیت های صنعت پتروشیمی در کشور است که زمینه ساز رشد این صنعت در دهه های گذشته بوده است. سواحل طولانی در جنوب کشور با امکان دسترسی به آب‌های آزاد، هم صادرات را تسهیل می‌کند و هم دسترسی به آب را برای توسعه صنعت پتروشیمی ممکن می سازد. صنعت پتروشیمی بدون تردید از مهمترین و تاثیرگذارترین صنایع ارزش آفرین کشور محسوب می شود که نقش برجسته و بی بدیل خود را در دوران تحریم بیش از پیش نمایان ساخت

دریافتی شهریورماه رزمندگان بازنشسته صنعت نفت افزایش یافت

در طول تاریخ 57 ساله صنعت پتروشیمی در ایران، موانع متعددی در مقابل این صنعت قرار گرفته که البته هیچکدام موجب توقف روند رو به رشد این صنعت نشده است.

جنگ تحمیلی هشت ساله، مهمترین مانع در مسیر حرکت صنعت پتروشیمی بود که به دلیل استقرار صنایع پتروشیمی در مناطقی که کاملا تحت تاثیر جبهه های جنگ بود، آسیب های فراوانی به این صنعت وارد ساخت و روند حرکت این صنعت را در مقطعی کند کرد. اما پس از پایان جنگ تحمیلی، روند رشد صنعت پتروشیمی دوباره شتاب گرفت و اتفاقاتی همچون خصوصی سازی ناگهانی و همچنین تحریم، اگرچه در روند رشد صنعت پتروشیمی اختلالاتی ایجاد کرد اما صنعت پتروشیمی با قابلیت انعطاف پذیری بالای خود، این موانع را نیز پشت سر گذاشت تا حتی در اوج تداوم تحریمها نیز، از معدود صنایعی در کشور باشد که همچنان در مسیر تحقق اهداف تعیین شده خود در سند چشم انداز بیست ساله است. روز صنعت پتروشیمی، فرصتی برای یادآوری دستاوردهای این صنعت است که در قالب جهش دوم پتروشیمی کشور، نمود دیگری یافته است؛ ۲۷ طرح در جهش دوم صنعت پتروشیمی تعریف شده بود که تا پایان ۱۴۰۰ به بهره‌برداری خواهند رسید و ظرفیت صنعت را در پایان سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ میلیون تن خواهد رساند و کشور به درآمد ۲۵ میلیارد دلار دست پیدا خواهد کرد.

از سال آینده نیز اجرای طرح‌های جهش سوم آغاز می شود که تا ۱۴۰۴ به بهره‌برداری می‌رسند و ظرفیت تولید این صنعت را به ۱۳۳ میلیون تن و ارزش تولید محصولات پتروشیمی را به ۳۷ میلیارد دلار خواهند رساند.

روز صنعت پتروشیمی همچنین یک یادآوری به تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان در عرصه‌های کلان از جمله دولت و مجلس است که با توجه به پتانسیل های بی بدیل صنعت پتروشیمی، آنگونه که سزاوار آن است، به این صنعت پر سود و ارزش‌آفرین توجه کنند؛ صنعتی که درآمدزایی آن برای کشور در قیاس با هزینه هایش، با هیچ صنعتی قابل قیاس نیست و در صورت برنامه ریزی مناسب برای تکمیل زنجیره ارزش و توسعه صنایع پایین دستی، نقش بسیار مهمی نیز در اشتغال آفرینی در کشور ایفا خواهد کرد.

کریستال های مایع تحت فشار استتار ماهی مرکب را ایجاد می کنند | پژوهش

در واقع توجه به تکمیل زنجیره ارزش، رمز موفقیت صنعت پتروشیمی در ایجاد رونق اقتصادی در کشور و رشد اشتغال زایی خواهد بود. این امر بدون حمایت تصمیم گیران و مسئولان در دولت و مجلس، فراتر از وزارت نفت، امکان پذیر نخواهد بود. در واقع نگرش توسعه ای در صنعت پتروشیمی بیش از گذشته باید به سمت یکپارچگی این صنعت در قالب یک زنجیره ارزش یکپارچه از بالادست تا پایین‌دست و صنایع تکمیلی سوق داده شود.

چراکه توسعه صنایع تکمیلی در پتروشیمی می تواند هم اشتغالزایی در صنعت پتروشیمی را افزایش دهد و هم صنعت و به تبع آن اقتصاد تولیدی کشور را از پایه در قالب کارگاهها و کارخانه‌های کوچک به تحرک وا دارد. در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال تولید، پشتیبانی و مانع زدایی ها نامگذاری شده، پشتیبانی از صنعت پتروشیمی و رفع موانع تولید در این صنعت، مهمترین وظیفه مسئولان و تصمیم گیران سطح کلان کشور در عرصه های اجرایی و تقنینی و نظارتی است تا موجبات رونق هر چه بیشتر در اقتصاد کشور را فراهم سازند.

و البته روز صنعت پتروشیمی، بهانه ای برای تقدیر از زحمات تلاشگران این صنعت، از فعالان حوزه بالادست و تولید تا فعالان بخشهای نظارتی و ستادی و …. چه در شرکت ملی صنایع پتروشیمی و چه در هلدینگها و شرکتهای بخش خصوصی فعال در این عرصه است که بدون تلاش پیگیر و مداوم آنها، شاهد ثبت رکوردهای بینظیر این صنعت در سالهای گذشته و تداوم حرکت در این مسیر امیدآفرین در آینده نبودیم و نخواهیم بود.

پتروشیمی می تواند حتی نقشی تاثیرگذارتر، ژرف تر و ارزشمندتر از آنچه که تاکنون داشته در اقتصاد کشور ایفا کند اگر شاهد رفع موانع تولید و پشتیبانی همه ارکان کشور از این صنعت ارزش آفرین باشیم و اگر کارکرد روز صنعت پتروشیمی، صرفا بهانه ای برای یادآوری این اهمیت به مسئولان کشور باشد، وظیفه خود را به خوبی ایفا کرده است؛ پس باید آن را گرامی داشت و هر سال بهتر از قبل، آن را یادآوری کرد.

کل محصولات پتروشیمی شهید تندگویان در داخل عرضه می‌شود

 

هشتم دی، روز صنعت پتروشیمی گرامی باد.

دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

منبع : www.nipna.ir
2021-12-29 11:54:18

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.