میدان گازی کشف‌شده‌ای در منطقه چالوس وجود ندارد

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

به گزارش دکاموند شیمی به نقل از خبرگزاری مهر، در هفته‌های گذشته اخباری مبنی بر بهره‌مندی بالاتر روسیه از میدان گازی چالوس نسبت به ایران منتشر شد. در نوک پیکان این اخبار نشریه اویل پرایس قرار داشت که در ماه‌های گذشته نیز اخبار مشابهی را منتشر کرده بود و مورد انتقاد و تکذیب مسئولان و کارشناسان قرار گرفت و از طرفی انتشار این اخبار با موج‌سواری گسترده رسانه‌های معاند همراه شد.

در همین زمینه، شاهین فرهمندیان، کارشناس ارشد انرژی در پاسخ به پرسشی مبنی بر چگونگی میدان گازی چالوس گفت: همان‌طور که می‌دانید آب‌های خزر در سمت ایران بسیار عمیق است و حداکثر عمق آب ۱۲۰۰ متر و میانگین ۳۰۰ متر است، به همین دلیل اکتشافات در این محدوده بسیار پیچیده و به‌طور کامل اتفاق نیفتاده است.

وی افزود: درواقع علت شکل‌گیری این غلط رایج این بود که چند سال پیش در سمت شرقی این میدان فرضی، میدان رودسر کشف شد و پس از آن در لرزه‌نگاری‌های دوبعدی و سه‌بعدی، مسئولان منطقه متوجه شدند که این منطقه دارای منابع رسوبی است و این استعداد را دارد که ذخایر هیدروکربوری داشته باشد، به همین دلیل این منطقه به میدان گازی چالوس مشهور شد.

این کارشناس انرژی تأکید کرد: این لرزه‌نگاری چند سال پیش اتفاق افتاد و خبر جدیدی نیست، البته این لرزه‌نگاری به علت پیچیدگی‌هایی که داشت، از سوی پیمانکاران اروپایی انجام شد.

فرهمندیان ادامه داد: با توجه به اینکه در میدان‌های مجاور منابع نفتی پیدا شده بود، این حدس زده شد که ممکن است در این منطقه نیز میدان گازی وجود داشته باشد و بر اساس برآوردی که از آن منطقه کردند، پیش‌بینی شد این میدان اگر گاز داشته باشد، می‌تواند اندازه سه فاز پارس جنوبی منابع تحویل دهد.

وی با اشاره به اینکه این بحث نیازمند توسعه و حفر چاه‌های اکتشافی است، گفت: باید مشخص شود که این میدان به‌طور کلی چقدر اقتصادی است، یعنی دقیق مشخص شود که چقدر منابع دارد و این منابع از چه کیفیتی برخوردار است.

واکسیناسیون بازنشستگان صنعت نفت انجام شد

این کارشناس انرژی اظهار کرد: الگوی اکتشاف هم مهم است یعنی پس از آنکه یک چاه اکتشافی زده شد، یک چاه توصیفی زده می‌شود و باید بررسی شود که در طول این بهره‌برداری توصیفی، تداوم تولید به چه اندازه است.

فرهمندیان با بیان اینکه اولویت شرکت نفت در توسعه میدان‌های مشترک است و در این سال‌ها اتفاق جدیدی برای این میدان نیفتاده است، افزود: البته شنیده‌ام که یک چاه اکتشافی زده شده، اما به‌طور رسمی اعلام نشده است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر برداشت کشورهای همسایه از منابع دریای خزر گفت: در حال حاضر بیشترین برداشت مربوط به کشور آذربایجان است. سواحل این کشور در بعضی مناطق بسیار کم‌عمق است و حتی به زیر ۱۰ متر می‌رسد. این موضوع سبب شده که آذربایجان بتواند بیش از ۸۰۰ هزار بشکه از این میدان برداشت کند، اما دیگر کشورها از جمله روسیه برداشت بسیار پایین و به اندازه کمتر از ۵۰ هزار بشکه دارند.

این کارشناس انرژی تأکید کرد: یک نکته مهم در دریای خزر نظام حقوقی بهره‌برداری از منابع زیر آب‌هاست که مورد قبول ایران و ترکمنستان نیست. در مورد منابع زیر دریا توافق جامعی بین پنج کشور رخ نداده و به همین دلیل ایران و ترکمنستان به مرزهای فرضی کشورها انتقاد دارند.

فرهمندیان گفت: میدان‌های نفتی که در آب‌های دریای خزر وجود دارد، به‌صورت حوضچه‌های کوچک و مستقل است. در واقع مثل پارس جنوبی نیست که مشترک باشد و به همین دلیل بهره‌برداری دیگر کشورها تأثیری بر مخازن ما نمی‌گذارد.

وی در پاسخ به پرسشس مبنی بر گزارش‌های این ایام نشریه‌هاط خارجی مبنی بر توافق‌های ایران و روسیه در میدان گازی چالوس گفت: این بحث‌ها دارای اشکالات فنی است که احتمال می‌رود از خطای ترجمه‌ای یا بحث‌های کارشناسی ناشی شده است. ایران هم‌اکنون به هیچ توافقی در میدان گازی چالوس نرسیده، زیرا هنوز میدانی کشف نشده است و بعد از کشف میدان باید این بحث‌ها مشخص شود. هرچند با توجه به عمق بالای آن منطقه دریای خزر، اگر بنا بر حفاری و اکتشاف باشد ممکن است باید با پیمانکاران خارجی همکاری کنیم.

عبور دلاری‌ها از دو نا‌اطمینانی

دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

منبع : www.shana.ir
2021-11-24 09:59:06

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.