منشا الکترواستاتیک اثرات یونی خاص نشان داد | پژوهش

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

محققان استرالیایی منشا الکترواستاتیکی اثرات یونی خاص برای آنیون‌های موجود در محلول را کشف کرده‌اند. دانشمندان با ایجاد ارتباط بین برهمکنش‌های کولن مجموعه‌ای از آنیون‌ها با خواص محلول‌شان، تأیید کردند که این الکترواستاتیک است که باعث ایجاد اثرات واگرای آنیون‌ها در محیط‌های بیولوژیکی و شیمیایی می‌شود. این یافته‌ها مبنای فیزیکی جدیدی را برای سری Hofmeister ارائه می‌کند که یون‌ها را بر اساس توانایی آنها در نمک‌زدایی پروتئین‌ها مرتب می‌کند. این گروه امیدوار است که کارش به دانشمندان کمک کند تا اثرات یونی خاص را بهتر درک کرده و پیش بینی کنند، با پیامدهای گسترده برای مطالعه این پدیده ها در سراسر علوم فیزیکی.

اثرات یونی خاص برای اولین بار توسط فرانتس هافمایستر در سال 1888 کشف شد، که دریافت که یک سری از نمک ها اثرات متغیری بر حلالیت پروتئین ها در محلول دارند. از زمان کشف آنها، اثرات یونی خاص ثابت شده است که برای طیف وسیعی از فرآیندهای بیولوژیکی و شیمیایی، از جمله فعالیت آنزیم، حرکت سلول و تبلور پروتئین، جدایی ناپذیر است. علیرغم وجود همه جا در آزمایشگاه و جهان طبیعی، منشاء فیزیکی اثرات یونی خاص به شدت در بین دانشمندان مورد بحث است.

تلاش‌های تحقیقاتی اخیر طیف گسترده‌ای از رویکردهای تجربی، محاسباتی و ترکیبی را برای کشف منشاء فیزیکی اثرات یونی خاص انجام داده‌اند. با این حال، تا به امروز، هیچ مدلی قادر به پیش‌بینی قابل اعتماد پدیده‌های اثرات یونی خاص نبوده است. علاوه بر این، تغییرات در دمای محلول و pH منجر به معکوس شدن آشکار روندهای ثابت شده است، و تلاش ها برای ایجاد یک مبنای مولکولی واضح برای این اثرات مرموز را مختل می کند.

تصویری که مقادیر ϸ را در Cm-1 در آنیون های مختلف نشان می دهد

اکنون، گروهی به سرپرستی آلیستر پیج در دانشگاه نیوکاسل در استرالیا، رویکرد الکترواستاتیکی را برای بررسی اثرات یونی خاص در حلال‌های آبی و غیر آبی اتخاذ کرده‌اند. این گروه با استفاده از محاسبات مکانیکی کوانتومی، پارامتر جدیدی را پیشنهاد کردند ϸ (تلفظ ‘sho’) برای تعیین کمیت اثرات یونی خاص. به طور قابل توجهی، گروه دریافتند که برای بیش از 15 آنیون، ϸ به شدت با روند در بسیاری از پدیده‌های اثرات یونی خاص، از جمله ویسکوزیته و ضرایب انتشار، پایداری کلوئیدی، سرعت واکنش شیمیایی و فعالیت‌های نسبی ویروس‌ها و آنزیم‌ها مرتبط است. محققان به این نتیجه رسیدند که برای آنیون‌ها، اثرات یونی خاص از برهم‌کنش‌های خاص کولن بین یون‌ها و محیط حلال اطراف آن‌ها ناشی می‌شود، که تفاوت‌هایی در آن‌ها منجر به ترتیب یون‌های سری Hofmeister می‌شود.

فسادستیزی، اولویت نخست صندوق بازنشستگی صنعت نفت است

با این حال، این گروه، با ترجمه رویکرد خود به کاتیون‌ها، دریافتند که تصویر به این سادگی نیست. در اینجا، روندهای اثر یونی خاص نسبت به تغییرات و معکوس شدن حساس تر بودند، و مشخص شد که همبستگی ضعیفی دارند، اگر اصلاً وجود داشته باشد، با ϸ. ما فکر می‌کنیم این یکی از جالب‌ترین یافته‌های این مطالعه است – رفتار اثرات یونی خاص برای آنیون‌ها آشکارا تحت سلطه الکترواستاتیک است، اما برای کاتیون‌ها همیشه اینطور نیست. به نظر می رسد که برای کاتیون ها حداقل یک برهمکنش مکانیکی کوانتومی دیگر – مانند پراکندگی، القاء یا تبادل – برای پیش بینی اثرات یونی خاص به طور کلی مورد نیاز است. دنیای شیمی.

آندریا سالیس، شیمی‌دان فیزیک در دانشگاه کالیاری در ایتالیا، این مطالعه را «یک سهم مهم در بحث» توصیف می‌کند، اما می‌گوید که کارهای بیشتری باید انجام شود. اگرچه رویکرد به همبستگی چگالی بار آنیونی است [with specific ion effect trends] جالب و به اندازه کافی قوی است … من احساس می کنم که این پارامتر ϸ داستان قطعی اثرات یونی خاص نیست… همچنین سؤالات باز دیگری مانند تأثیرات یون خاص مشاهده شده در بافرها وجود دارد که هم در زیست شناسی و هم در شیمی اهمیت اساسی دارند.

پیج می‌افزاید: «بدیهی است که آشکار کردن تأثیرات ظریف کاتیون‌ها برای ما کار مداومی دارد. اما ما همچنین علاقه مند به درخواست هستیم ϸ برای سیستم‌های چالش‌برانگیزتر، برای مثال، محلول‌هایی که حاوی مخلوطی از نمک‌های مختلف هستند، رفتار جالب و ظریفی از خود نشان می‌دهند که هنوز به طور کامل درک نشده است، و این برای بیوشیمی واقعاً مهم است.

منبع : www.chemistryworld.com
2021-11-29 17:36:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.