مناطق نفت‌خیز جنوب؛ نماد مقاومت در ۸ سال دفاع مقدس

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email
امتیاز دهید

دکاموند شیمی روایتی از سال‌های دفاع مقدس را که در گفت‌وگوی هفته‌نامه مشعل با خدارحم محمدرضایی، ریاست وقت بازرسی و پاسخگویی به شکایات شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و جانباز و رزمنده هشت سال دفاع مقدس انجام و در مهرماه سال ۹۵ منتشر شده بود، به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس بازنشر می‌کند:

خدارحم محمدرضایی در سال ۱۳۳۹ در میانکوه امیدیه متولد شد، دوران پیش از انقلاب در تظاهرات ضد رژیم شاهنشاهی حضوری فعال داشت و در سال ۵۹ و هم‌زمان با تجاوز رژیم بعث عراق به خوزستان، راهی جبهه‌های حق علیه باطل شد و به‌عنوان یکی از رزمندگان ایران اسلامی در کنار سردار هور (شهید علی هاشمی)، شهید اسماعیل دقایقی و … از کیان ایران اسلامی حراست و پاسداری کرد.

در سوابق محمد رضایی، فرماندهی حوزه مقاومت بسیج شهید تندگویان (وزارت نفت – جنوب) در سال‌های ۱۳۷۰-۱۳۶۴، ریاست خدمات و پشتیبانی مهندسی و ساختمان، مهندس ارشد هزینه‌ها، مدیریت بازرگانی شرکت خدمات رفاهی و مهندس ارشد هزینه‌ها به چشم می‌خورد.

به پاسداشت آن ایام و هفته دفاع مقدس پای خاطرات و بازخوانی آن ایام با خدارحم محمدرضایی، جانباز و رزمنده هشت سال دفاع مقدس نشستیم. متن گفت‌وگوی نشریه مشعل را با هم می‌خوانیم:

مسجد حجت زیتون کارگری

پیش از پیروزی انقلاب در تظاهرات علیه رژیم پهلوی و فعالیت‌های انقلابی مشارکت داشتم و در بهمن ۵۷ تا اسفند ۵۸ نیز عضو کمیته انقلاب اسلامی مسجد حجت منطقه زیتون کارگری اهواز بودم. خرداد ۵۹ موفق به اخذ مدرک دیپلم شدم، هم‌زمان با آغاز جنگ تحمیلی در شهریور سال ۱۳۵۹ به عضویت بسیج درآمدم و برای پشتیبانی از رزمندگان، ستاد پشتیبانی از ارتش به فرماندهی زنده‌یاد عبدالهادی کرمی به‌عهده پایگاه بسیج مسجد حجت زیتون کارگری بود و در آنجا از مهمات‌ سپاه حمیدیه نیز که در مسجد بودند، محافظت می‌کردیم.

از ابتدا تا پایان جنگ تحمیلی در مسئولیت‌های عملیاتی، پشتیبانی و … فعالیت کردم.

در چند عملیات‌ همچون یا مهدی، عملیات امام علی (ع)، عملیات شهید چمران، ثامن‌الائمه، ام‌الحسنین، بیت‌المقدس، خیبر، فرمانده کل قوا خمینی روح خدا، عملیات شهیدان رجایی و باهنر و … حضور داشتم، همچنین در عملیات مقدماتی والفجر، والفجر ۶، والفجر ۸ و کربلای ۵ نیز به‌عنوان خط‌شکن با جبهه ارتباط داشتم. در طول دوران جنگ تحمیلی مسئولیت‌های مختلفی را بنا بر تشخیص فرمانده شهیدمان سردار هور علی‌ هاشمی در حمیدیه به‌عهده گرفتم.

56.2 درصد عرضه های پلی استایرن معمولی معامله شد

در طول سال‌های جنگ، تأسیسات و کارخانه‌های شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب خسارت‌های ناشی از حمله‌های متعدد هوایی و موشکی را تحمل کرد، با این حال به‌عنوان سکاندار کشتی اقتصاد کشور تا واپسین روز جنگ برنامه حفظ توان و استمرار تولید به میزان میانگین ۳ میلیون بشکه در روز را به سرانجام رساند.

نقش مناطق نفت‌خیز جنوب در جنگ تحمیلی بی‌بدیل بود، به عینه شاهد رشادت‌ها، ازخودگذشتگی و فداکاری کارکنان بودم. کارکنان مناطق در طول دوران جنگ وقتی صبح از خانواده بیرون می‌زدند، شاید آخرین وداع را با خانواده‌های خود انجام می‌دادند، چون شاید امکان بازگشت نبود و همچون رزمندگانی بودند که در خط مقدم در برابر دشمن بعثی، مقاومت می‌کردند.

یونیت ۲ اهواز، بوستر ۲ امیدیه، گوره گچساران و جزیره خارک بمباران شدند، اما تلاش و اراده آهنین پولادمردان مناطق نفت‌خیز جنوب مانع از قطع شریان نفت شد و در اوج بمباران‌ دشمن، صادرات نفت نیز از پایانه نفتی خارک تداوم یافت.

با وجود بسیاری از مشکلات و کاستی‌ها، اتحاد، همدلی و توکل به خدا سبب شد تا کارکنان مناطق نفت‌خیز جنوب با انگیزه فراوان افزون بر امور پدافندی به‌طور هم‌زمان پس از بمباران‌ها، تأسیسات را بازسازی کنند، به‌طور کلی از خاموش کردن سه حلقه چاه در دهلران که توسط گروهک خائن و تروریست منافقان انجام شد تا پایان جنگ تحمیلی، نقش مناطق نفت‌خیز جنوب و کارکنان آن در دفاع از میهن ستودنی و وصف‌ناشدنی است.

در طول جنگ تحمیلی چند تشکیلات به‌منظور پشتیبانی از جنگ و رزمندگان در مناطق نفت‌خیز جنوب شکل گرفت. تشکیلاتی داشتیم با عنوان جهاد خودکفایی در کارگاه مرکزی که ساخت ادوات جنگ را انجام می‌داد، همچنین هنرستان شرکت نفت نیز اختراعاتی در زمینه تعمیر سلاح‌ها انجام می‌داد و برای پشتیبانی از رزمندگان، کمک‌های زیادی انجام شد.

اواخر جنگ تحمیلی وقتی سردار شهید علی‌ هاشمی فرمانده سپاه ششم از ما خواست برای جلوگیری از پیشروی دشمن در جزیره مجنون، به میله خورشیدی نیاز داریم از سوی آموزشگاه حرفه‌ای و هنرستان فنی مناطق نفت‌خیز جنوب به ساخت آن اقدام شد.

گزیده‌های نفتی هفته - دکاموند شیمی

تشکیلات دیگر تحت عنوان ستاد صنعت نفت داشتیم که همه امور مأموریتی به یگان‌های رزم همچون اعزام کامیون، اتوبوس، خودروهای سبک و سنگین را انجام می‌داد و مسئولیت آن را زنده‌یاد سرخیلی از کارکنان گاز و گاز مایع عهده‌دار بود. با توجه به اینکه نیروها به‌صورت مأموریتی و با وسیله نقلیه شرکتی به منطقه اعزام می‌شدند، هیچ‌کدام از فعالیت آنها به‌عنوان نیروی رزمنده ثبت نشده است.

تلخ‌ترین و شیرین‌ترین خاطره

وقتی با دوستانی که مدت‌ها در جبهه با هم خو گرفته بودیم به درجه رفیع شهادت نائل می‌آمدند، تلخ‌ترین روزهای زندگی ما در جبهه رقم می‌خورد.

شیرین‌ترین دوران در جنگ نیز موقع پیروزی در عملیات‌ها بود. شهید فروزان‌فر در حرکت و پاتک دشمن پنج تانک را با موشک می‌زد و شهید ناصر سلیمی در فروردین سال ۱۳۶۰ در منطقه شوش ۱۵ تانک و نفربر و یک بالگرد دشمن را منهدم کرد که این موفقیت‌ها با تکبیر بلند رزمندگان همراه شد.

در دوران جنگ، پسرم ۲ ساله بود و گاهی اوقات که برای دیدن خانواده می‌آمدم، خودرو لندکروزی را که همراهم بود، چند متر بالاتر از در منزل پارک می‌کردم تا هنگام برگشتن و با صدای روشن کردن ماشین پسرم از خواب بیدار نشود و برای بازگشت مرا تحت تأثیر قرار ندهد.

وحدت در میان قشرهای مختلف مردم به رهبری معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران امام خمینی (ره)، سبب شد کارهای ناممکن به ممکن تبدیل شود، سبقت گرفتن رزمندگان در انجام امور معنوی کاملاً مشهود بود، اگر مسئولیتی به کسی پیشنهاد می‌شد به‌سختی قبول می‌کرد و خود را لایق آن نمی‌دانست و فرد دیگری را پیشنهاد می‌کرد که این خلوص نیت آنان را به اثبات می‌رساند (چیزی که امروز کمتر شاهد آن هستیم.)

حضور بسیج در کنار رزمندگانی که با ازخودگذشتگی پا در میدان مین گذاشتند و با اتحاد در کنار اقشار مختلف مردم ایران اسلامی در راستای صیانت از ایران اسلامی تلاش کردند نیز یکی دیگر از عوامل موفقیت در جنگ بود.

وزوز ساکن زنبورها باعث انتشار عطر گل می شود | پژوهش

به‌عنوان یک رزمنده چه توصیه‌ای به نسل جوان امروزی دارید؟

به نسل سوم انقلاب به‌عنوان یک نسل اولی توصیه می‌کنم که با افزایش ایمان و چارچوب‌هایی که در برنامه زندگی برای خودشان اعم از تحصیلی، ورزشی، علمی و… تعریف می‌کنند، قدر دوران جوانی را بدانند و از بسترهای سالم برای بالا بردن آگاهی و بصیرت خود استفاده کنند و با توجه به اینکه دشمن توان رزمی ما را در طول هشت سال دفاع مقدس و اکنون در صحنه دفاع از حرم مطهر ائمه، محک زده و ناامید شده، امروزه که دنیای تکنولوژی و عصر ارتباطات است، باید حواسمان باشد تحت تأثیر مواردی که از زبان معاندان خارجی نظام اسلامی و عوامل داخلی آنها عنوان می‌شود، قرار نگیریم و با هوشیاری و حضور به‌موقع در صحنه‌های اجتماعی، سیاسی و … از دستاوردهای انقلاب اسلامی که با خون هزاران شهید به‌دست آمده است، صیانت و پاسداری کنیم و به یاوه‌گویی‌های آنان که ادعا دارند که به قول خودشان روی نسل جوان سرمایه‌گذاری کرده‌اند، دست رد زده شود و نشان دهید این نسل چیزی کمتر از نسل اول نداشته و به فرموده مقام معظم رهبری در بعضی صحنه‌ها فعالانه‌تر حضور یافته‌اند.

دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

منبع : www.shana.ir
2021-09-26 09:18:34

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.