مصوبات بهبود فضای کسب و کار در حوزه روان‌سازی تجارت خارجی ابلاغ شد

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: تصمیمات کمیتۀ تخصصی هیأت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی درخصوص پیشنهادات سیاستی گمرک جمهوری اسلامی ایران در حوزه روان‌سازی تجارت خارجی از سوی معاونت سیاست گذاری اقتصادی وزارت اقتصاد ابلاغ شد.

به گزارش دکاموند شیمی به نقل از گمرک نیوز، به گفته ارونقی، با اجرای این مصوبات که پس از برگزاری جلسات مختلف با حضور دستگاه های مربوطه تصمیم گیری شده است تأثیر چشمگیری در روان سازی تجارت خارجی که مورد تأکید وزیر امور اقتصادی و دارایی است خواهد داشت.

معاون فنی گمرک ایران افزود: براساس مصوبات ابلاغی، کلیه دستگاه‌های استعلام شونده و یا صادرکننده مجوزهای فنی، ایمنی، بهداشتی و قرنطینه‌ای برای ترخیص ۶ قلم کالای اساسی (ذرت، کنجاله سویا، دانه‌های روغنی، جو، گندم، روغن خام) از گمرکات کشور، از جمله وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان ملی استاندارد ایران مکلفند ظرف مدت زمان حداکثر 7 روز کاری، پس از قرار گرفتن استعلام از سوی گمرک در کارتابل متولی صدور مجوز، پاسخ نهایی استعلام را به گمرک جمهوری اسلامی ایران ارسال کنند.

همچنین، در ارتباط با کالاهای حساس و ضروری که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام می‌شود، حسب مورد باید دستگاه‌های مربوطه ظرف 7 روز کاری به استعلامات پاسخ دهند.

به گفته این مقام مسئول، محصولات وارداتی که به مدت زمان بیش از 7 روز برای پاسخ به استعلام از سوی دستگاه استعلام شونده نیاز دارند، مشروط به این  هستند که تعداد درخواست‌های دستگاه استعلام شونده از 10 درصد تعداد کل استعلامات (تعداد اظهارنامه‌ها) فراتر نرود و نیز شامل مواردی باشد که یا فهرست آنها از قبل اعلام شده باشد و یا ادله آن توسط دستگاه استعلام شونده بصورت واضح در پاسخ به استعلام گمرک اعلام شود.

ارونقی خاطرنشان کرد: در صورت عدم ارائه پاسخ شفاف در 7 روز و یا ارائه جواب مبهم از سوی دستگاه‌ها، پاسخ، مثبت تلقی شده و وارد کننده می‌تواند با ارائه گواهی از یکی از شرکت‌های بازرسی معتبر مورد تأیید سازمان ملی استاندارد ایران، مجاز به ترخیص کالای مورد نظر باشد.

عملیات اجرایی پروژه لرزه‌نگاری دشت‌کوه آغاز شد

دستگاه‌های مربوطه هم مکلفند سامانه‌ها را بگونه‌ای تنظیم نمایند که در صورت عدم ارائه پاسخ در مهلت مقرر، امکان طی مرحله بعدی برای ترخیص از سوی گمرک میسر باشد.

به گفته معاون فنی گمرک ایران طبق بند دیگری از این مصوبات؛ جهت اظهار، انجام تشریفات گمرکی، صدور مجوزهای قانونی(سازمان ملی استاندارد ایران، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، قرنطینه و سازمان دامپزشکی) و ترخیص کالاهای اساسی گروه یک که بصورت حمل به دفعات از محل مجوز ثبت سفارش کلی، وارد بنادر و گمرکات کشور می‌شوند و در مهلت اعتبار ثبت سفارش، حداقل یک محموله وارد شده باشد، نیازی به ارائه ثبت سفارش معتبر از نظر مهلت اعتبار نبوده و با رعایت سایر مقررات از جمله بررسی ارزش، ثبت سفارش کالاهای مذکور نیازی به تمدید ندارد. همچنین اگر در زمان اظهار کالای وارداتی به گمرک، ثبت سفارش، معتبر بوده و پس از اظهار، در حین انجام تشریفات گمرکی یا زمان خروج کالا، مهلت اعتبار ثبت سفارش مزبور به اتمام برسد، برای صدور مجوزهای قانونی و ترخیص قطعی کالا با رعایت سایر مقررات، نیاز به تمدید ثبت سفارش نیست.

ارونقی تصریح کرد: ثبت سفارش های خودرو، کالاهای ممنوعه گروه ۴ و کالاهای دارای اولویت ارزی غیرفعال، مشمول احکام فوق نیست. همچنین اگر در مصوبه‌ای مهلت ترخیص کالا تصریح شده باشد، رعایت این مهلت برای ترخیص کالا با رعایت سایر مقررات مربوطه الزامی است و دستگاه‌های ذیربط مکلفند اصلاحات لازم را در سامانه‌های الکترونیکی خود در جهت اجرایی شدن احکام این مصوبه انجام دهند.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران ابراز امیدواری کرد با اجرای دقیق مصوبات ابلاغی توسط دستگاههای مرتبط، ایستایی های موجود در انجام تشریفات گمرکی به حداقل رسیده و کالاهای اساسی و نهاده های تولید ، در کمترین زمان ممکن از گمرک ترخیص و در اختیار تولید یا مصرف مربوطه قرار گیرد.

 


دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

 

ممنوعیت ورود کامیون های ایرانی به ترکیه

منبع : wikiplast.ir
2021-10-26 16:01:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.