مدل الکترونگاتیوی کتاب درسی وقتی صحبت از استحکام پیوند کربن – هالوژن می شود شکست می خورد | پژوهش

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

پیوندهای شیمیایی معمولاً با افزایش اختلاف الکترونگاتیوی بین اتم های شرکت کننده قوی تر می شوند. اما دانشمندان اکنون شواهدی یافته‌اند که دانش کتاب درسی را تضعیف می‌کند: در برخی موارد تفاوت در اندازه اتم‌ها، نه تفاوت‌های الکترونگاتیوی، تعیین‌کننده روند استحکام پیوند است.

Matthias Bickelhaupt، رهبر مطالعه از Vrije Universiteit Amsterdam و Radboud در هلند، خاطرنشان می کند: «یکی از استثناهای قابل توجه در مدل الکترونگاتیوی، مجموعه پیوندهای کربن- هالوژن است که – از قضا – نمونه ای محبوب برای نشان دادن این رویکرد ساده شده است.

یک نمودار میله‌ای سه‌بعدی که آنتالپی‌های تفکیک پیوند (ΔH) را در محور z، و اتم‌هایی که از حداقل الکترونگاتیو (سیلیکون) تا بیشترین الکترونگاتیو (فلورین) در محورهای x و y متغیر هستند را نشان می‌دهد.

ساختار و واکنش پذیری مولکول ها به شدت به پایداری و طول پیوندهای شیمیایی بستگی دارد، بنابراین درک اینکه چگونه این پارامترها برای ترکیبات مختلف عنصر – عنصر در جدول تناوبی متفاوت هستند، بسیار مهم است. کاترین استرهویسن، متخصص پیوندهای شیمیایی در دانشگاه استلنبوش، آفریقای جنوبی، که در این مطالعه شرکت نداشت، می‌گوید: «این می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا روش‌های بهتری برای تولید مولکول‌های جدید، مانند ترکیبات دارویی و مواد کاربردی طراحی کنند».

همکار Bickelhaupt Trevor A Hamlin توضیح می‌دهد که با استفاده از نظریه تابعی چگالی، تیم هلندی پیوندهای عنصر-عنصر شامل اتم‌های دوره‌های 2 و 3 و گروه‌های 14 تا 17 را تجزیه و تحلیل کردند. “این پیوندها در علوم شیمیایی همه جا وجود دارند و در محصولات طبیعی، مواد شیمیایی و مواد مشخص می شوند.”

‘ [researchers] نشان می دهد که در طول یک دوره، تغییر در الکترونگاتیوی در واقع منشاء روند در استحکام پیوند است. Esterhuysen می‌گوید: «این در یک گروه است که مدل سنتی از بین می‌رود.

او توضیح می دهد که تیم Bickelhaupt به دقت تجزیه و تحلیل کرد که چگونه انرژی پیوند بین دو اتم با نزدیکتر شدن آنها به یکدیگر تغییر می کند. چنین تغییرات انرژی در نتیجه روش‌های مختلف تعامل الکترون‌ها و هسته‌ها با یکدیگر، دارای اجزای متعددی است. Esterhuysen توضیح می دهد: «محققان انرژی پیوند را با استفاده از مدل کرنش فعال سازی و تجزیه و تحلیل تجزیه انرژی به اجزاء تجزیه کردند و سپس تأثیر نسبی آنها را بررسی کردند. این به آنها اجازه داد تا نیروهای محرکه تشکیل پیوندهای مختلف را شناسایی کنند و دریابند که چگونه این پیوندها در طول دوره ها و گروه ها تغییر می کنند.

این یک یادآوری جالب است که در علم همیشه باید مراقب پاسخ ساده باشیم

کاترین استرهویسن، دانشگاه استلنبوش

Bickelhaupt می‌گوید: «در طول دوره‌ای، برای مثال از کربن-کربن به کربن-فلوئور، پیوندها تقویت می‌شوند زیرا اختلاف الکترونگاتیوی بین آنها افزایش می‌یابد، زیرا جفت الکترون پیوندی بیشتر و بیشتر روی اتم الکترونگاتیو تثبیت می‌شود.» اما “در یک گروه، به عنوان مثال از کربن-فلوئور به کربن-ید، افزایش اندازه موثر اتم عامل علت پشت ضعیف شدن پیوند، از طریق افزایش دافعه پائولی فضایی است.”

سرپرست شرکت گاز استان مازندران منصوب شد

Bickelhaupt می‌افزاید: این واقعیت که این مطالعه فواصل چند عنصر-عنصر و نه فقط هندسه تعادل را ارزیابی کرد، مهم است زیرا این تنها راه برای کشف عواملی است که باعث تشکیل پیوند می‌شود. او می‌گوید: «مکانیسم پیوند مؤثر در اندازه اتمی» ما می‌تواند برای درک طول و استحکام پیوند برای سری‌های متعدد پیوند در سراسر جدول تناوبی به کار رود.

Esterhuysen می گوید: «این یک یادآوری جالب است که در علم ما باید همیشه مراقب پاسخ ساده باشیم. ‘به عنوان [researchers] اشاره کنید، اگر واقعاً می خواهید درک کاملی از مکانیسم پیوند به دست آورید، باید آن را در سطح عمیق و بنیادی مطالعه کنید.

منبع : www.chemistryworld.com
2021-11-16 13:00:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.