محکومیت الیزابت هلمز، کلاهبردار ترانوس چه معنایی برای شیمی دارد | کسب و کار

امتیاز دهید

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

محکومیت الیزابت هولمز، مدیر اجرایی سابق و موسس استارت آپ شکست خورده آزمایش خون Theranos، به چهار اتهام کلاهبرداری از سرمایه گذاران از میلیون ها دلار، بازتاب هایی برای شیمی تجزیه، حوزه نظارت بر خون و فراتر از آن داشته است.

در 3 ژانویه، هیئت منصفه هولمز را در سه فقره کلاهبرداری با سیم و یک فقره توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری با سیم به دلیل ارائه نادرست دستگاه های نظارت بر خون شرکتش مجرم شناخت. او با 65 سال زندان مواجه است، اما احتمالا به 15 تا 20 سال محکوم خواهد شد. کن وایت، وکیل مدافع جنایی در لس آنجلس، تخمین می زند.

می‌گوید: «ترانوس به نظر من و بسیاری از دانشمندان دیگر فقط یک مورد واضح از تقلب از بالا تا پایین بود.» درک لو، یک شیمیدان دارویی که وبلاگ محبوب را می نویسد در خط لوله در مورد کشف دارو و صنعت داروسازی او می‌گوید: «یکی از کارهایی که این کار انجام داد این بود که این حوزه از نوآوری در شیمی تجزیه را کاملاً به هم ریخت، زیرا توانایی انجام میکروسیال‌ها را زیر سوال می‌برد. دنیای شیمی

الیزابت هولمز با ماسک صورت و کت و شلوار تجاری در حال خروج از دادگاه

این حکم که پس از یک محاکمه چهار ماهه هیئت منصفه در کالیفرنیا صادر شد، مورد استقبال استفانی هیندز، دادستان ایالات متحده قرار گرفت. هیندز گفت: «هیات منصفه در این محاکمه 15 هفته‌ای یک پرونده پیچیده را در میان یک بیماری همه‌گیر و برنامه‌ریزی موانع بررسی کردند. “احکام مجرم در این پرونده نشان دهنده مقصر بودن خانم هولمز در این کلاهبرداری سرمایه گذار بزرگ است و او اکنون باید برای جنایات خود با مجازات روبرو شود.”

به غیر از محکومیت ها، هولمز در چهار اتهام دیگر مربوط به فریب عمدی بیماران بی گناه شناخته شد و هیئت منصفه نتوانست در مورد سه اتهام دیگر کلاهبرداری به توافق برسد.

انتشارات مطبوعاتی و تبلیغات

الن کریتزبرگ، استاد حقوق دانشگاه سانتا کلارا که در دادگاه حضور داشت، می‌گوید تصمیم هیئت منصفه منطقی است زیرا احکام بی‌گناهی همگی شامل قصد کلاهبرداری از بیماران است. شواهد با توجه به سرمایه گذاران قطعا قوی تر از بیماران بود.

کریتزبرگ می‌گوید: «این احساس وجود دارد که وقتی او به این تلاش خیره شده بود، معتقد بود و می‌خواست مراقبت‌های بهداشتی را متحول کند و واقعاً به این هدف متعهد بود. “اگر هیئت منصفه این را باور داشتند، احتمالاً باور نمی کنند که او قصد کلاهبرداری از بیماران را داشته است.”

حتما بخوانید :
تخصیص اعتبار ۷ میلیارد تومانی نفت برای آبادانی زادگاه سردار دل‌ها

هلمز قبل از انصراف از تحصیل و تاسیس Theranos در سیلیکون ولی در 19 سالگی در دانشگاه استنفورد در رشته مهندسی شیمی تحصیل می کرد. او ادعا کرد که فناوری اختراع کرده است که می تواند صدها بیماری را فقط با یک قطره خون تشخیص دهد.

مردم در حال بهبود این فناوری هستند، اما آن کار یک دسته خاک توسط Theranos روی آن ریخته شده بود

اعضای هیئت مدیره و سرمایه گذاران ترانوس شامل شخصیت های عمومی مانند هنری کیسینجر وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده، ژنرال چهار ستاره بازنشسته ایالات متحده و وزیر دفاع سابق جیمز متیس، غول رسانه ای روپرت مرداک و وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده جورج شولتز بودند. هولمز و ترانوس علیرغم اینکه فناوری این شرکت هیچگاه نتایج دقیقی را ارائه نکرد، به عزیزان رسانه تبدیل شدند.

لو به یاد می آورد: «آنها می گفتند که می توانند حدود 200 آزمایش برای نشانگرهای بیماری و چیزهایی مانند گلوکز روی یک قطره خون، و همچنین جستجوی پروتئین های مختلف انجام دهند – این مزخرف بود». بسیاری از این آزمایش‌ها کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. او می‌پرسد چگونه می‌خواهید همه این کارها را همزمان انجام دهید، همه در یک نمونه خون که احتمالاً برای انجام یکی از آن آزمایش‌ها بسیار کوچک بود؟

Theranos دانشمندانی داشت که در این شرکت کار می کردند، اما هیئت مدیره آن هیچ متخصصی در زمینه نظارت بر خون نداشت. لو می‌گوید: «دانشمندان در موقعیتی کاملاً غیرقابل دفاع قرار داشتند – آنها مجبور بودند سعی کنند این وعده‌ها را پس از وعده‌های قبلی محقق کنند». آنها به خوبی از محدودیت های تکنولوژی گذشته بودند و در موقعیتی کاملا غیرممکن قرار داشتند.

تنها شواهد آشکار برای فناوری Theranos این بود که رهبری آن گفته بود که کار می کند. لو می‌گوید: «آنها هرگز هیچ مقاله علمی در مورد کار خود منتشر نکردند، و هرگز در هیچ کنفرانسی ارائه‌های فنی ارائه نکردند – همه اینها بیانیه‌های مطبوعاتی و هیاهو بود. هنوز نمی توانید 200 مورد از این آزمایش ها را روی یک قطره خون انجام دهید. [Addendum 6 January 2022: Derek Lowe has since discovered that Holmes published a paper in 2017 (DOI: 10.1002/btm2.10084).]

تردید و سردرگمی باقی است

در واقع، در اکتبر 2016، Theranos دو سال از نتایج آزمایش خون را باطل کرد و این شرکت آزمایشگاه‌های بالینی و «مراکز سلامتی» خود را تعطیل کرد، زیرا ثروتش از اوج ارزش خود در حدود 9 میلیارد دلار کاهش یافت. در آن زمان، استیو بروزاک، رئیس بانک مستقل تحقیقات و سرمایه گذاری ایالات متحده، WBB Securities، گفت ناتوانی ترانوس در تحقق چشم انداز جسورانه خود به بخش تشخیص آسیب رسانده و کار را برای سایر شرکت ها در آن عرصه دشوارتر کرده است.

حتما بخوانید :
واکنش تند به انتصاب رئیس پیشین صدا و سیما برای مدیرعامل پتروشیمی خلیج فارس

دو سال بعد، هولمز و ترانوس اتهامات “کلاهبرداری گسترده” را با کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده حل و فصل کردند، اگرچه هیچ یک به اشتباه خود اعتراف نکردند. در مارس 2018، هولمز خود موافقت کرد که 500000 دلار جریمه بپردازد، از خدمت به عنوان افسر یا مدیر یک شرکت دولتی به مدت 10 سال محروم شود، 18.9 میلیون سهام باقی مانده را که در جریان تقلب به دست آورده بود، برگرداند، و از کنترل رای خود بر Theranos چشم پوشی کرد. . این شرکت در نهایت در سپتامبر 2018 منحل شد.

لو می‌گوید: «مردم در حال بهبود این فناوری هستند، اما آن کار یک دسته خاک توسط Theranos روی آن ریخته شده بود. او بیان می کند که محکومیت هولمز مطمئناً به این حوزه لطمه ای وارد نمی کند و نشان می دهد که دادگاه حقوقی این ادعاها را نادرست تشخیص داده است و افرادی که آنها را مطرح کرده اند مجازات می شوند. با این حال، لو خاطرنشان می کند که “این شک و سردرگمی را که بر سر شیمیدانان تحلیلی و زیست شناسانی که سعی در بهبود نظارت بر خون دارند را از بین نمی برد.”

لو توصیه می کند که دانشمندان در این زمینه اگر کار خود را در مجلات معتبر منتشر کنند، اعتبار خواهند داشت. “اگر این کار را انجام دهید، از حضور در قلمرو Theranos بسیار دور هستید.”

بین سیلیکون ولی و صنعت بیوداروسازی شکاف وجود دارد. لو می‌گوید: «در سیلیکون ولی، مردم به کار با سخت‌افزار و نرم‌افزار عادت کرده‌اند، سخت‌افزاری که از هوای رقیق ساخته می‌شود و به آن‌ها تصور عجیبی از قابلیت‌ها و آنچه ممکن است می‌دهد.» به عنوان مثال، من این نرم افزار را نگه می دارم که یک سال پیش وجود نداشت، زیرا ما سخت کار کردیم و رویاهای بزرگی داشتیم. اما یک آزمایش بیوشیمیایی به همان روش پاسخ نمی دهد.

این دستگاه تبلیغاتی «تقلبی تا زمانی که درستش کنی» گاهی اوقات در سیلیکون ولی کار می‌کند، جایی که مردم می‌توانند فشار بزرگی انجام دهند و در آخرین ثانیه به شکلی جادویی به عقب برسند، اما اگر بخواهید این کار را با بافت‌های انسانی و مولکول‌های زیستی انجام دهید، انجام می‌شود. کار نمی کند. ایالت های لو شما نمی توانید فقط دستان خود را تکان دهید و وانمود کنید که مشکلی را حل کرده اید.

حتما بخوانید :
پاکسازی سواحل خلیج فارس به همت کارکنان پالایشگاه دوازدهم پارس جنوبی

دانشمندان جوان به عنوان افشاگر

دو افشاگر بزرگ ترانوس دانشمندان جوان بودند. یکی از این افراد تایلر شولتز، نوه جورج شولتز بود که کار می کرد در آزمایشگاه ترانوس از سال 2013 تا 2014 زمانی که در بیست سالگی بود. افشاگر دیگر اریکا بود چونگ، یکی دیگر از دستیاران آزمایشگاه جوان در آن زمان.

این فصل طولانی از زندگی من بوده است. خوشحالم که عدالت اجرا شده و این حماسه بالاخره در آینه عقب من است. تایلر شولتز پس از حکم هولمز توییت کرد. او گفت که به تأثیر خود و چونگ افتخار می کند و امیدوار است که سایر متخصصان جوان را الهام بخشد تا رهبران خود را پاسخگو نگه دارند.

یک درس از Theranos این است که شرکت ها چیزهایی را که نمی توانند انجام دهند قول ندهند. لو می‌گوید: «هیچ دانشمندی در آن شرکت به سطح بالایی نمی‌رسید، زیرا متوجه می‌شد که امپراتور لباس ندارد.»

کریتزبرگ موافق است که Theranos و سرنوشت بنیانگذار آن باید به عنوان هشداری برای مدیران ارشد اجرایی باشد تا در مورد نحوه ارائه فناوری خود به سرمایه گذاران توجه داشته باشند. او می‌گوید که سرمایه‌گذاران در حال حاضر در جریان هستند تا دقت لازم را انجام دهند.

کریتزبرگ می‌گوید: «سرمایه‌گذاران می‌دانستند که دارند ریسک می‌کنند، اما نقطه‌ای که رفتار او تبهکارانه شد، زمانی است که او شروع به گفتن دروغ‌هایی به سرمایه‌گذاران احتمالی درباره کارهایی که ماشین‌هایش در حال حاضر انجام می‌دهند و قراردادها و شراکت‌هایی که قبلاً داشته است، کرد. می گوید. او اشاره می کند که بیشتر سرمایه گذارانی که معمولاً در بخش مراقبت های بهداشتی دخیل هستند از Theranos دور ماندند. کریتزبرگ: «چند سرمایه‌گذار برجسته ترجیح دادند با Theranos سرمایه‌گذاری نکنند، زیرا پاسخ‌هایی که از هلمز دریافت کردند بسیار طفره‌آمیز بود یا در دسترس نبود.» ادامه می دهد. “سرمایه گذاران فریب خورده تا حد زیادی وارد عمل شدند زیرا آنها دروغ هایی را که او به آنها گفته بود باور کردند.”

تاریخ صدور حکم هولمز مشخص نشده است. این زن 37 ساله برای اولین بار در سال 2018 در کنار دوست پسر سابقش رامش ‘سانی’ بالوانی، که قبلاً به عنوان مدیر عملیات ترانوس خدمت می کرد، متهم شد. حکم او برای بالوانی که محاکمه او در ماه آینده برنامه ریزی شده است، نوید خوبی ندارد.

منبع : www.chemistryworld.com
2022-01-05 15:50:00

هیچ داده ای یافت نشد
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:
کارشناس فروش 1 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 2 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 4 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 3 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناس فروش 1 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 2 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 4 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 3 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.