محدودیت های زمین به دلیل آلودگی شیمیایی با نزدیک شدن به نشست محیط زیست سازمان ملل متحد | اخبار

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email
امتیاز دهید

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

مجمع محیط زیست سازمان ملل که در 28 فوریه در نایروبی آغاز می شود، برای ایجاد یک معاهده بین المللی الزام آور قانونی در مورد آلودگی پلاستیکی کار خواهد کرد. این در حالی است که یک مطالعه ادعا می کند که تولید مواد شیمیایی و پلاستیک از توانایی ما برای ارزیابی و نظارت بر آنها پیشی گرفته است و با انجام این کار سیستم های حیاتی را که ما به آنها وابسته هستیم تهدید می کند.

محققین پشت این مطالعه جدید نتیجه می گیرند که آلودگی شیمیایی از مرز سیاره عبور کرده است. ایده مرزهای سیاره ای که “فضای عملیاتی ایمن” را برای بشریت تعریف می کند بیش از یک دهه پیش مطرح شد. 9 مورد شناسایی شدند – از جمله آب و هوا، تنوع زیستی و اسیدی شدن اقیانوس. شکستن این آستانه ها باعث تغییرات محیطی در مقیاس بزرگ یا برگشت ناپذیر می شود.

برخلاف تغییرات آب و هوایی، هیچ کس مرز کمی برای آلاینده‌هایی مانند پلاستیک – که اکنون موجودات جدیدی نامیده می‌شوند – تعیین نکرده است، زیرا بسیاری از آنها قبلاً روی زمین وجود نداشتند.

ما شروع کردیم، اما همیشه زمین خورده‌ایم – این مانند یک تمرین ذهنی است، سعی می‌کنیم فکر کنیم که چگونه 350000 ماده شیمیایی را از نظر پتانسیل آنها برای ایجاد اختلال در سیستم‌های زمین ارزیابی می‌کنیم. چگونه آن را حساب می کنید؟ سینتیا دی ویت از دپارتمان علوم محیطی و شیمی تحلیلی در دانشگاه استکهلم می‌گوید اکنون متوجه شده‌ایم که شما نمی‌توانید عددی داشته باشید.

تیم بین المللی محققین که شامل د ویت می شود در عوض استفاده از یک سری متغیرهای کنترلی را پیشنهاد کرده اند که می توانند برای قضاوت با هم ترکیب شوند. او پیشنهاد می‌کند: «بدون متغیرهای کنترلی، هیچ راهی برای تلاش برای تلاش برای سیاست یا راه‌حل ندارید».

حتما بخوانید :
یادگیری ماشین ساختار RNA را با استفاده از مجموعه داده کوچک پیش بینی می کند | پژوهش

برای واجد شرایط بودن به عنوان یک متغیر کنترلی، محققان به بررسی این موضوع پرداختند که آیا فرآیندی مانند تولید جهانی پلاستیک می‌تواند اندازه‌گیری شود، که به طور قوی با تأثیرات بر عملکرد سیستم زمین مرتبط باشد و مقیاس سیاره‌ای مشکل را به تصویر بکشد.

آنها اذعان دارند که هیچ یک از متغیرهای فردی که پیشنهاد می کنند – مانند روند تولید مواد شیمیایی خطرناک – هر سه معیار را به تنهایی برآورده نمی کنند، اما به طور مشترک می توانند مبنایی را برای یک استراتژی برای نشان دادن خطر و اطلاع رسانی اقدام فراهم کنند.

آنها روند تعداد و حجم مواد شیمیایی تولید شده را تقریبی با بار شیمیایی کل در نظر می گیرند. اگرچه داده‌های کامل همیشه در دسترس عموم نیست، روندها برای موادی مانند پلاستیک و آفت‌کش‌ها مشخص است: حجم تولید رشد کرده است و انتظار می‌رود که به سرعت افزایش یابد. نویسندگان اشاره می کنند که حتی زمانی که یک گروه از مواد شیمیایی به دلیل مضرات شناسایی شده مانند بیسفنول A در پلاستیک های پلی کربنات محدود می شود، منجر به کاهش تولید نمی شود، بلکه منجر به تغییر به سمت مواد شیمیایی نزدیک به هم می شود.

آلاینده های PB

با سنجیدن حجم تولید در مقابل متغیر دیگری – سهم مواد شیمیایی با داده های ایمنی یا ارزیابی های نظارتی – به این نتیجه می رسیم که وقتی حجم تولید و نرخ انتشار سریعتر و بالاتر از نرخ باشد، می توانیم مواد شیمیایی را ارزیابی کنیم، از آن عبور کرده ایم. دی ویت می گوید یک مرز. او به سیستم نظارتی مواد شیمیایی Reach اتحادیه اروپا اشاره می‌کند که 10 سال است کار می‌کند، اما هنوز حدود 80 درصد از مواد شیمیایی تولید شده با 1 تن یا بیشتر در سال را ارزیابی نکرده است.

در همین حال، در آستانه مجمع محیط زیست، بیش از 150 کشور از قطعنامه ارائه شده توسط رواندا و پرو برای مقابله با پلاستیک – و آلودگی مرتبط با آن – در طول عمر آن حمایت کردند. در ماه دسامبر، چین همچنین اعلام کرد که مایل است این گزینه را بررسی کند، در حالی که در ژانویه، گروهی متشکل از 74 کسب‌وکار شامل مؤسسات مالی، شرکت‌های کالاهای مصرفی از جمله Unilever و Danone، و پردازنده‌ها و تولیدکنندگان پلاستیک مانند Borealis و Alpla صدای خود را اضافه کردند. آنها گفتند که یک پیمان جهانی باید با هدف دور نگه داشتن پلاستیک از محیط زیست، کاهش تولید پلاستیک بکر، و استفاده و جدا کردن تولید آن از سوخت های فسیلی باشد.

حتما بخوانید :
نکات مهم + عرضه های غیربهین یابی محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ یکشنبه 24 مرداد 1400

Thava Palanisami، از دانشگاه نیوکاسل در استرالیا که روی اثرات میکروپلاستیک‌ها بر سلامتی کار می‌کند و در این مطالعه شرکت نداشت، این تحقیق را “شروعی خوب، ارائه شواهد جامع” توصیف می‌کند. او استدلال می کند که وضعیت به دلیل تأثیرات ترکیبی از مواد شیمیایی پیچیده تر شده است. تحقیقات او نشان داده است که میکروپلاستیک‌ها در محیط، سطح ایده‌آلی برای تشکیل بیوفیلم‌هایی فراهم می‌کنند که می‌توانند سولفونات پرفلوئورواکتان و سرب را جذب کنند و به طور بالقوه سمیت زیست محیطی آنها را افزایش دهند.

پالانیسامی از درخواست‌های دانشمندان برای تشکیل نهادی در سازمان ملل برای رسیدگی به آلودگی‌های شیمیایی حمایت می‌کند. انتظار می‌رود در پنجمین نشست ماه آینده مجمع محیط‌زیست سازمان ملل متحد پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای تشکیل یک پانل سیاست علمی بین‌المللی برای مواد شیمیایی، زباله و آلودگی که توسط شش کشور از جمله بریتانیا ارائه شده است، بررسی شود. باب واتسون، رئیس سابق هیئت بین دولتی تغییرات اقلیمی و پلتفرم علمی-سیاست بین دولتی در زمینه تنوع زیستی و خدمات اکوسیستمی، می گوید که یک پانل علمی مکمل این فرآیندهای جاری و همچنین تقویت کنوانسیون های شیمیایی موجود است «این یک اقدام نیست- او توضیح می‌دهد که این مسئله به خودی خود جهت‌گیری می‌کند، اما می‌تواند به دنیا بگوید مشکلات چیست و چه گزینه‌هایی برای رسیدگی به آنها وجود دارد.

با این حال، او به دو چالش اشاره می‌کند: متقاعد کردن دولت‌ها برای تامین هزینه‌هایی که او برآورد می‌کند 4 تا 6 میلیون دلار (3 تا 4.5 میلیون پوند) در سال برای اداره پانل باشد، و همچنین تهیه اطلاعاتی که عمدتاً در اختیار بخش خصوصی است. به صورت رایگان در دسترس است. او پیشنهاد می کند در ابتدا با شرکت های شیمیایی با هدف پایدارتر شدن کار کنید. واتسون می گوید که صنعت نمی خواهد تحت نظارت باشد. آنها باید از مقررات جلوتر باشند – اگر بتوانند اولین محرک برای پایداری بیشتر باشند، می توانند بازاری را بدست آورند که رقبایشان نمی توانند و در واقع افراد زیادی در جهان امروز وجود دارند که می خواهند صنعت باشد. پایدار است و محصولات را از یک شرکت پایدارتر خریداری می کند تا یک شرکت ناپایدار.

حتما بخوانید :
لهستان به دنبال تولید پلیمر از دی‌اکسید کربن

دی ویت و همکارانش می گویند که در برابر چالش قابل توجهی که با کاهش انتشار مواد شیمیایی و پلاستیکی برای محافظت از مرز سیاره ایجاد می شود، ساده لوح نیستند. او می‌گوید: «ما نمی‌گوییم باید تمام تولیدات شیمیایی را متوقف کنید، زیرا متوجه می‌شویم که مواد شیمیایی مورد نیاز است. اما شما باید فکر کنید که چگونه می‌توانیم سیستم را تغییر دهیم تا پایدارتر شود و احتمال اینکه سیاره را تهدید کند کمتر شود.

منبع : www.chemistryworld.com
2022-01-28 13:24:00

هیچ داده ای یافت نشد
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.