متانول، اوره و پلی‌اتیلن مشمول مالیات بر صادرات شدند

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email
امتیاز دهید

عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: اعضای کمیسیون تلفیق تصمیم‌ گرفتند که موادی همچون قیر، متانول، اوره و پلی اتیلن را با ذکر نام در تبصره 6 لایحه بودجه اضافه کنند تا این مواد نیز در کنار فهرست دولت، مشمول مالیات بر درآمد صادراتی شوند.

به گزارش دکاموند شیمی به نقل از خبرگزاری فارس، هادی بیگی‌نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس و عضو کمیسیون تلفیق بودجه 1401 با اشاره به مصوبات لایحه بودجه 1401 این کمیسیون در حوزه انرژی عنوان کرد: طبق تبصره 6 لایحه بودجه 1401، دولت ملزم شده است که از درآمدهای حاصل از صادرات مواد خام و نیمه‌خام معدنی و شیمیایی مالیات اخذ کند.

وی افزود: البته این بند قانونی در قانون بودجه 1400 نیز تصویب شده بود و قرار شد که دولت در آیین‌نامه اجرایی آن، فهرست مواد خام و نیمه‌خام معدنی و شیمیایی مشمول مالیات را مشخص کند که این آیین‌نامه را نیز تدوین و تصویب و ابلاغ کرد.

متانول، اوره و پلی‌اتیلن مشمول مالیات بر صادرات شدند

بیگی‌نژاد گفت: در آیین‌نامه دولت که شامل فهرستی از مواد خام و نیمه‌خام بود، مواد نیمه‌خامی همچون متانول، اوره و پلی‌اتیلن ذکر نشده بود. در حال حاضر حدود 80 درصد از صادرات محصولات پتروشیمی کشور شامل همین سه محصول است و عجیب بود که در فهرست دولت برای شمولیت مالیات بر درآمد صادراتی خبری از این سه محصول نبود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: پتروشیمی‌های تولیدکننده متانول، اوره و پلی اتیلن حاشیه سودهای بالایی نسبت به سایر پتروشیمی‌ها دارند و دلیلی برای اعطای معافیت مالیاتی بر این محصولات نیست. ضمن اینکه این دست امتیازات در ابتدای زنجیره ارزش مانع از تکمیل زنجیره در صنعت پتروشیمی شده است.

وی اظهار داشت: اعضای کمیسیون تلفیق بودجه درباره این موضوع تصمیم‌ گرفتند که موادی همچون قیر، متانول، اوره و پلی اتیلن را با ذکر نام در تبصره 6 لایحه بودجه اضافه کنند تا این مواد نیز در کنار فهرست دولت مشمول مالیات بر درآمد صادراتی شوند.

حتما بخوانید :
بازگشت به روزهای شهریوری

پیشنهاد اصلاح تدریجی قیمت سوخت گاز صنایع عمده

بیگی‌نژاد با اشاره به لزوم اصلاح قیمت سوخت صنایع در تبصره 14 لایحه بودجه گفت: اعضای کمیسیون تلفیق بودجه هنوز درباره اصلاح قیمت سوخت گاز پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها و صنایع عمده به جمع‌بندی نرسیده‌اند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: اما دولت در اصلاحیه جدید تصمیم گرفته است که قیمت سوخت پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها و صنایع فولاد را از 100 درصد نرخ خوراک پتروشیمی به 40 درصد این نرخ کاهش دهد.

وی اظهار داشت: به نظر بنده در اصلاح قیمت سوخت گاز این واحدها باید کمی احتیاط به خرج داد و به صورت تدریجی این افزایش قیمت صورت بگیرد. این موضوع را هم در نظر بگیرید که اخیرا قیمت برق این صنایع نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

درآمد صادراتی LPG از مجتمع پارس جنوبی در لایحه بودجه نیامده است

بیگی‌نژاد درباره تعیین تکلیف درآمدهای صادراتی گاز مایع فشرده LPG در لایحه بودجه نیز گفت: گازمایع کشور از پالایشگاه‌های نفتی، پالایشگاه‌های گازی و پتروشیمی‌ها تولید می‎‌شود. میزان تولید LPG در پالایشگاه‌های نفتی حدود 2.3 میلیون تن در سال است. ظرفیت تولید LPG از پالایشگاه‌های پارس جنوبی نیز حدود 9 میلیون تن در سال است که از این میزان 3 میلیون تن LPG تولید شده و به دلیل محدودیت صادراتی در خطوط لوله هدر می‌رود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه افزود: درآمد صادراتی LPG پارس جنوبی در قانون بودجه نیامده است و تمامی درآمدهای آن به شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز می‌رسد. این دو شرکت نیز درآمدها را به صورت 65 درصد به شرکت گاز و 35 درصد به شرکت نفت بین خود تقسیم می‌کردند که ظاهرا در سال آینده این دو نسبت عکس شده است.

مجوز اصلاح تعرفه برق و گاز بخش خانگی در لایحه بودجه آورده شد

وی با اشاره به لزوم اصلاح تعرفه گاز و برق گفت: در سال‌ گذشته در بند ی تبصره 8 قانون بودجه مجوز اصلاح قیمت گاز به صورت پلکانی و جریمه مشترکان پرمصرف‌ خانگی گنجانده شد، ولی در لایحه بودجه سال جاری این موضوع مطرح نشده بود.

حتما بخوانید :
17 جمله که رهبران بزرگ هرگز به کارکنانشان نمی‌گویند

بیگی‌نژاد اظهار داشت: استدلال دولت این بود که این کار را خارج از قانون بودجه نیز انجام می‌دهند، ولی اعضای کمیسیون تلفیق آن را در لایحه بودجه 1401 اضافه کردند تا قابل نظارت باقی بماند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: در سال گذشته بحث اصلاح تعرفه گاز خانگی به صورت پلکانی در قانون بودجه مصوب شد ولی دولت دوازدهم اقدامی در این راستا انجام نداد، اما پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم اصلاح قیمت تعرفه‌های گاز و همچنین برق انجام شد که این اصلاح قیمت‌ها منتهی به ایام بررسی لایحه بودجه 1401 شد.

 


دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

 

منبع : wikiplast.ir
2022-01-23 15:37:00

هیچ داده ای یافت نشد
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.