علم و تحقیقات در افغانستان “مرده اند” | اخبار

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email
امتیاز دهید

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

خروج گسترده دانشمندان و دانشمندان از افغانستان در پی بازگشت طالبان به قدرت در ماه گذشته صورت گرفته است. هرج و مرج زمانی به وقوع پیوست که جنبش ملی گرای اسلامی اقتدار خود را بر سیستم آموزش عالی کشور تأسیس کرد اما تا 7 سپتامبر دولت کارآمد ایجاد نکرد. این یک دولت موقت تندرو است که از مردان ارشد طالبان تشکیل شده است.

در میان ترس از امنیت شخصی و آینده کشور ، استادان ، محققان و دانشجویانی که نتوانسته اند از افغانستان فرار کنند ، مخفی می مانند ، از جمله دو مدیر ارشد در دولت سابق که با آنها صحبت کردند. دنیای شیمی به شرط ناشناس ماندن

آکادمی علوم افغانستان (ASA) ، یک نهاد دولتی مستقر در کابل که بیش از 300 همکار تحقیقاتی در زمینه هایی مانند علوم طبیعی را پشتیبانی می کند ، بسته است. دانشگاه های سراسر کشور نیز تعطیل هستند.

می توانم بگویم علم و تحقیقات مرده اند و من هیچ آینده روشنی برای آن در افغانستان نمی بینم

علا عبدالعزیز ، دانشگاه آمریکایی افغانستان

طی چند هفته پس از بازگشت طالبان ، تخمین زده شد که تقریباً 200 دانشگاهی ، محقق و استاد از کشور خارج شده اند. یکی از این دو مقام آژانس می گوید: “وقتی طالبان کشور را تصرف کردند ، ما در دفتر ASA بودیم.” اوضاع هولناک و خطرناک بود … ما هنوز می ترسیم و هنوز احساس امنیت نمی کنیم. ” او خاطرنشان می کند که شهرها و خیابان ها “مملو از افراد مسلح” است و بانک ها و دیگر سازمان های دولتی بسته هستند.

دومین مقام سابق دولتی بیان می کند که احساس می کرد نه تنها به دلیل دانشگاهی بودن ، بلکه به دلیل اینکه یک مقام دولتی سابق است ، در معرض خطر بوده است. در حقیقت ، تقریباً بلافاصله پس از به دست گرفتن قدرت طالبان در کابل ، وی تهدید رسمی دریافت کرد.

“شوکه ، دلشکسته و پر از ناباوری”

این دو به شدت نگران خروج از افغانستان هستند اما به دلیل مشکلات روادیدی و تدارکات نتوانسته اند این کار را انجام دهند. آنها امیدوارند از طریق ایالات متحده ، به عنوان مثال ، از طریق ویزای اولویت 2 این کشور ، که وزارت خارجه ایالات متحده در اوایل ماه اوت برای اعطای پناهندگی به برخی از اتباع افغان و اعضای واجد شرایط خانواده اعلام کرده بود ، از ایالات متحده حمایت کنند. به دنبال اعلام وزارت خارجه در 18 آگوست وزارت داخله مبنی بر پذیرش 20000 مهاجر افغان در سالهای آینده ، ممکن است از انگلیس نیز کمک گرفته شود. علاوه بر این ، دولت کانادا به تازگی با اسکان مجدد 5000 افغانستانی که توسط ایالات متحده تخلیه شده اند موافقت کرده است.

اوجی در انتصاب‌ها توجه‌ای به حزب، گروه و آشنا ندارد

علا عبدالعزیز ، دانشیار فناوری اطلاعات در دانشگاه آمریکایی افغانستان (AUAF) در کابل ، می گوید وقتی طالبان کنترل خود را بدست آوردند “شوکه ، دلشکسته و پر از ناباوری” شد. او می گوید: “ناراحت کننده است که ببینم افراد روشنفکر در معرض خطر هستند و می خواهند کشور خود را ترک کنند.”

مردم داخل یک هواپیمای نظامی تجمع کردند

عبدالعزیز می گوید که طالبان یک گروه مذهبی افراطی است که روی مطالعات اسلامی تمرکز خواهد کرد نه علم ، او در اواخر ماه مه برای گذراندن تابستان با خانواده در پاراگوئه تصمیم گرفت در اواسط ماه اوت طبق برنامه ریزی به خانه بازنگردد. او پیش بینی می کند: “این باعث می شود که دانشمندان کشور را ترک کنند.” “من می توانم بگویم علم و تحقیقات مرده اند و من هیچ آینده روشنی برای آن در افغانستان نمی بینم.”

عبدالعزیز به یاد می آورد که یکی از همکارانش اخیراً به او گفته بود: “در زمان طالبان من به هیچ چیز امیدی ندارم. من باید پروژه های تحقیقاتی خود را که توسط وزارت آموزش عالی تأمین می شود متوقف کنم و آنها برای ادامه بودجه شانسی ندارند. ‘

رئیس و رئیس انجمن دوستان AUAF ، لزلی شوایتزر ، می گوید که دانشگاه “در وضعیت نابسامانی ، ناامیدی ، سرخوردگی و اراده ، فداکاری” است.

رابرت کوئین ، مدیر اجرایی دانشمندان در معرض خطر (Sar) مستقر در دانشگاه نیویورک می گوید که وضعیت در افغانستان بسیار جدی است. او می گوید: “این در مقیاسی است که احتمالاً از زمان جنگ جهانی دوم دیده نشده است.”

700 دانشمند افغان درخواست کمک می کنند

ماموریت سار کمک به دانشمندان تهدید شده در سراسر جهان و ارتقاء آزادی دانشگاهی است. کوین می گوید در مورد افغانستان “سقوط کامل دولت” رخ داد. “ما در حال بررسی هزاران نفر در آنجا هستیم که تحت دستور سار به کمک نیاز دارند.”

در چند هفته آخر ماه اوت ، این سازمان بیش از 700 درخواست کمک از دانشگاهیان در افغانستان دریافت کرد. این رقم نشان دهنده جهش عظیمی از تقریباً 500 درخواست چنین كمكی در تمام مواردی است كه سال گذشته از سراسر جهان به سار ارسال شده بود.

کوین می گوید مهمترین چیز این است که این دانشگاهیان از افغانستان فرار کنند. اولویت دوم ، اخذ گذرنامه ایمن برای خانواده و افراد تحت تکفل آنها است و سوم ، ادامه زندگی حرفه ای است. سار سعی دارد در هر سه مورد کمک کند.

کوین توضیح می دهد: “دوره ترجیحی این است که بتوانیم به آنها کمک کنیم تا راهی برای خروج از افغانستان پیدا کنند و همچنین آنها را با فرصتی در کشوری که آنها را دریافت می کند مطابقت دهیم.” “ما ممکن است قبل از اینکه بتوانیم کسی را از کشور خارج کنیم ، پیشنهاد شغلی داشته باشیم ، یا برعکس ، بنابراین ما سعی می کنیم قطعات مختلف را با هم جور کنیم و به هم نزدیک کنیم.”

اینها همان افرادی هستند که نسل جوان تحصیل کرده ما را کشتند و آنها را در دانشگاه ها و مدارس هدف قرار دادند

نسرین حسینی ، دانشگاه گلف

از شبکه بین المللی موسسات آموزش عالی سار ، بیش از 200 مورد قبلاً پذیرای پذیرش پناهندگان دانشگاهی از افغانستان بوده اند. تقریباً 40 درصد از این 200 م memberسسه عضو – که اکثریت قریب به اتفاق آنها در اروپا و آمریکای شمالی هستند – اعلام کرده اند که بودجه لازم برای پرداخت این موقعیت ها را دارند. اما از آنجا که بسیاری از م institutionsسسات دیگر فاقد منابع لازم برای انجام این کار هستند ، به ویژه برای خروج از بیماری همه گیر کووید -19 که بودجه آن با مشکل مواجه شده است ، کوین می گوید حمایت خیریه ها و اهداکنندگان بسیار مهم خواهد بود.

صرفه‌جویی ۲۰ درصدی برق در نفت‌خیز جنوب

وی با اشاره به مقیاس تلاش های دهه 1930 در اروپا که 500 تا 1500 موقعیت برای دانشمندان ایجاد کرد ، اظهار می کند: “در مورد جامعه علمی ، ما از زمان جنگ جهانی دوم چنین چیزی را ندیده ایم.” این کمپین در درجه اول بر یافتن مکان هایی برای دانشگاهیانی که از آلمان فرار می کردند متمرکز بود ، اما با گسترش جنگ ، دانشمندان در مناطق تحت اشغال نازی ها مانند فرانسه گسترش یافت. کشورهایی که در آن دوره جنگ جهانی دوم از این پناهندگان پذیرایی کردند ، فراتر از انگیزه بشردوستانه برای کمک به همکاران ، از مزایای زیادی برخوردار بودند ، و کوین پیشنهاد می کند که همین اتفاق در دوران کنونی نیز رخ خواهد داد.

تجدیدنظر فوری

از اول سپتامبر ، سر و بیش از 100 سازمان علمی درخواست فوری از دولت های اروپایی و نهادهای اتحادیه اروپا را امضا کرده بودند تا برای کمک به دانشمندان ، محققان و فعالان جامعه مدنی افغانستان اقدام کنند. بسیاری از م institutionsسسات آموزش عالی اروپایی آماده میزبانی از دانشمندان در موقعیت های موقت هستند [and] این سازمان با تسریع در پردازش افرادی که برای آنها آماده پیشرفت هستند ، و ارائه پشتیبانی لجستیکی ، از این فرصت استفاده کنند.

ساير توصيه هاي ارائه شده توسط سازمانها عبارتند از چشم پوشي از هرگونه نياز به قصد بازگشت و اقامت خانگي كه ممكن است در تقاضاهاي رواديد براي دانشمندان و محققان افغان در آينده پيش بيني اعمال شود. سر همچنین می خواهد یک برنامه اختصاصی اتحادیه اروپا برای محققان افغانستان ، به ویژه زنان و اقلیت های قومی و مذهبی ایجاد کند.

نسرین حسینی ، که در زمان فارغ التحصیلی از دانشگاه کابل با مدرک دامپزشکی در سال 2010 یکی از دو زن در کلاس تقریباً 75 ساله خود بود ، نسبت به آینده افغانستان خوشبین نیست. او می گوید که حتی پس از سقوط طالبان ، موانعی که او با آن روبرو شد و تهدیدهایی که او به عنوان یک زن تحصیلکرده در کابل متحمل شد ، و یکی از اعضای گروه اقلیت قومی تحت تعقیب هزاره ها ، بیش از حد قابل تحمل بود. مدت کوتاهی پس از فارغ التحصیلی در کانادا اقامت کرد.

تداوم واکسیناسیون نیروهای اقماری نفت در خارک

دانشمندی که در آزمایشگاه کار می کند

حسینی ، که سال گذشته مدرک کارشناسی ارشد ایمونولوژی را در دانشگاه گولف دریافت کرده است و اکنون در آنجا محقق است ، می گوید: “پس از 20 سال ، بازگشت طالبان نشان می دهد که ما 100 سال عقب افتاده ایم.” همه وحشت زده اند و به دنبال راهی برای خروج از کشور هستند – حتی اگر موقتی برای محلی در نزدیکی مانند پاکستان یا ایران باشد – اما هیچ کس درباره ماندن صحبت نمی کند. “

حسینی ادامه می دهد: “اینها همان افرادی هستند که نسل جوان تحصیل کرده ما را کشتند و آنها را در دانشگاه ها و مدارس هدف قرار دادند ، چرا انتظار داریم آنها از آموزش و علم حمایت کنند.” “بر اساس آنچه من دیده ام ، من خیلی امیدوار نیستم و هیچ قولی را که آنها می دهند باور نمی کنم.”

تمام خانواده حسینی ، از جمله والدین و پنج خواهرش ، توانستند در سال 2018 در کانادا به وی ملحق شوند. وی امتحان شهروندی کانادا خود را پس داده و منتظر است تا سوگند شهروندی خود را بخواند. در همین حال ، حسینی به صورت داوطلبانه با خدمات و خدمات هزاره کانادا همکاری می کند و تلاش می کند دولت کانادا را به دریافت هزاره هایی از افغانستان که به دنبال پناهندگی هستند ، تشویق کند.

امید این است که با کمک به محققان ، محققان و دیگر متفکران آینده برای فرار ، اسکان مجدد در نقاط دیگر جهان و ادامه کار خود ، بتوان ظرفیت علمی ، تخصص و خروجی آقستانستان را در سراسر جهان حفظ کرد. اگر آنها در امان بمانند و استعدادهای آنها حفظ شود ، آنها می توانند انتخاب کنند که آیا با بهبود شرایط در افغانستان باز خواهند گشت.

کوین خاطرنشان می کند که بسیاری از دانشمندان تبعیدی همچنان به نظارت بر دانشجویان دکتری در کشورهای خود ادامه می دهند و تحصیلات عالی در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری در نقاط مختلف انجام می شود. کوین می گوید: “من تردیدی ندارم که بسیاری از آنها باز خواهند گشت و اگر نباشد اکثر آنها پل هایی بین کشور خود و کشور میزبان جدید پناهگاه ایجاد خواهند کرد.”

منبع : www.chemistryworld.com
2021-09-08 18:00:00

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.