ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران تا پایان برنامه هشتم توسعه به ۲۰۰

امتیاز دهید

به گزارش خبرنگار دکاموند شیمی، مرتضی شاهمیرزایی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی امروز دوشنبه(13 دی ماه) در نخستین نشست «چالش‌های صنعت پتروشیمی و راهکارهای برون رفت از آن» که با حضور مهدی صادقی رئیبس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق، علی آقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ،عبدالحسین بیات رئیس هیئت رئیسه صندوق های بازنشستگی صنعت نفت و علی رستمی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در دانشگاه امام صادق برگزار شد اظهارکرد: ظرفیت تولید پتروشیمی در سال ۹۹ حدود ۶۵ میلیون تن بود و این رقم در سال جاری به 90 میلیون تن می رسد .

وی با بیان اینکه ظرفیت تولید در سال ۱۴۰۶ به ۱۴۱ میلیون تن افزایش خواهد یافت، تاکید کرد: این ظرفیت در سال ۱۴۱۱ و پایان برنامه هشتم به ۲۰۰ میلیون تن افزایش پیدا می‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این که اکنون ۶۷ مجتمع در صنعت پتروشیمی با ظرفیت اسمی ۹۰ میلیون تن فعال هستتد، گفت: در حال حاضر این تعداد با مجتنع پتروشیمی با ۷۵ درصد ظرفیت در مدار هستند.

به گفته شاهمیرزایی، برآورد می شود که  امسال در مجموع ۴۰ میلیون تن محصول نهایی پتروشیمی در کشور تولید می شود که ۳۰ میلیون تن به صادرات و ۱۰ میلیون تن نیز در بازار داخلی عرضه می شود.

وی با اشاره به این که در صنعت پتروشیمی در شرایط کنونی سالانه به ۵۲ میلیون تن خوراک نیاز دارد، افزود: این میزان روزانه معادل یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تاکید کرد: سال گذشته مصرف خوراک صنعت پتروشیمی از منابع بالادستی معادل یک میلیون بشکه نفت خام در روز بود که این میزان امسال به معادل ۱.۱ میلیون بشکه معادل نفت خام در روز می رسد .

وی خاطر نشان کرد: میزان مصرف خوراک صنعت پتروشیمی در پایان برنامه هفتم به ۲.۲ میلیون بشکه معادل نفت خام در روز می‌رسد که با ظرفیت پالایشی کشور برابر است.

حتما بخوانید :
صرفه‌جویی در مصرف گاز برای پایداری شبکه ضروری است

شاهمیرزایی ادامه داد: رشد سالانه تقاضا برای فراورده‌های پالایشی تا سال ۲۰۳۰ یک درصد خواهد بود در حالی که بر اساس برآورد های انجام شده تقاضا جهانی برای محصولات پتروشیمی تا سال ۲۰۳۰ سالانه تا ۴.۵ درصد افزایش خواهد داشت.

رشد چشمگیر تولید محصولات پتروشیمی ایران

وی اظهارکرد: در حال حاضر ظرفیت تولید مواد پایه و شیمیایی ۴۰ میلیون تن در سال است که این میزان تا پایان سال ۱۴۰۶ به ۷۴ میلیون تن می رسد. ظرفیت تولید متانول نیز که اکنون ۱۲ میلیون تن است که در سال ۱۴۰۶ به ۳۰ میلیون تن افزایش پیدا می‌کند.

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ظرفیت تولید محصولات پلیمری را در سالجاری هشت میلیون تن اعلام کرد و گفت: تا پایان برنامه هفتم ظرفیت تولید این گروه از محصولات به ۱۹ میلیون تن در سال افزایش می یابد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی برنامه افزایش تولید محصولات آروماتیکی را از ۴ میلیون تن فعلی را به ۵ میلیون تن در افق ۱۴۰۶ خواند، و اظهار کرد: ظرفیت تولید کود اوره و فسفات نیز از ۹ میلیون تن فعلی به ۱۱ میلیون تن در سال ۱۴۰۶ افزایش پیدا می‌کند.

معاون وزیر نفت با تاکید بر آمایش سرزمین و لزوم جانمایی صحیح اجرای طرح های توسعه ای صنعت پتروشیمی افزود: در بخش شرقی کشور با توجه به عدم توسعه صنعت پتروشیمی در این منطقه با در نظرگرفتن مسائل اقلیمی و زیست محیطی، باید صنایع پایین دستی و کوچک را در مسیر تکمیل زنجیره ارزش توسعه دهیم.

لزوم جذب سرمایه گذاری های جدید

شاهمیرزایی ادامه داد: : اکنون 69طرح پتروشیمی در حال ساخت است که ۳۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد و تاکنون ۸.۵ میلیارد دلار آن هزینه شده است.

وی با بیان این که تامین سرمایه مورد نیاز برای اجرای طرح‌های پتروشیمی با راهکارهای مختلفی انکان پذیر خواهد بود گفت: تشکیل صندوق‌های پروژه، استفاده از سرمایه‌های مردمی، انتشار اوراق مشارکت، تامین منابع مالی از منابع خارجی و اعطای مجوز طرح‌های پتروشیمی به سرمایه گذاران خارجی از جمله مواردی است که می توان سرمایه گذاری های جدید را محقق کرد.

حتما بخوانید :
باید از تهاتر نفت به سمت شکل‌گیری تجارت دو جانبه حرکت کنیم

شاهمیرزایی در ادامه، در خصوص برنامه‌ها و سیاست های آتی شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهارکرد: برنامه های مختلفی در دست اقدام است از جمله بازنگری اساس‌نامه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، پیگیری ایجاد نهاد تنظیم گر بخشی و رگولاتوری، تدوین و ارائه برنامه هفتم و هشتم توسعه با تمرکز بر توسعه زنجیره ارزش، تمرکز، اولویت بندی و پیگیری طرح های نیمه تمام صنعت در بخش خصوصی، توسعه ساخت داخل و توانمندسازی سازندگان داخلی از جمله آنها است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به نقش مهم شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی برای تامین دانش فنی و کاتالیست های مورد نیاز صنعت اشاره کرد و گفت: دستاوردهای مهمی در زمینه اعطای دانش فنی و نیز ساخت کاتالیست کسب شده است .

وی با دعوت از سازندگان توانمند ایرانی برای همکاری درتامین نیازها و تجهیزات طرح های توسعه ای صنعت پتروشیمی گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان شرکتی راهبر و توسعه گرا آماده هرگونه همکاری و حمایت است.

به گزارش دکاموند شیمی ، نخستین نشست ملی بررسی چالش های صنعت پتروشیمی و راهکارهای برون رفت از آن با مشارکت دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق، شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مرکز مالی ایران، گروه تحلیلی پتروپال و شرکت بازرگانی پتروشیمی با حضور فعالان صنعت پتروشیمی در تاریخ 13 و 14دی ماه در دانشگاه امام صادق برگزار می شود.

دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

منبع : www.nipna.ir
2022-01-03 15:22:01

هیچ داده ای یافت نشد
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:
کارشناس فروش 1 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 2 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 4 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 3 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناس فروش 1 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 2 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 4 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 3 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.