صنایع پایین‌دست پتروشیمی توان ایجاد ارزش افزوده و اشتغالزایی دارند

امتیاز دهید

به گزارش دکاموند شیمی، محمدحسین بهشتی، امروز (پنجشنبه، ۲۳ دی‌ماه) در آیین دومین همایش دوسالانه بومی‌سازی کاتالیست در صنایع پتروشیمی و پالایش نفت که در جزیره کیش در حال برگزاری است، با اشاره به حمایت از تولید، تجاری‌سازی و صادرات حوزه‌های راهبردی و اولویت‌دار کشور، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از دو سال گذشته به‌طور جدی و متمرکز، اولویت‌هایی را در قالب برنامه ارتقای تاب‌آوری فناورانه ملی در پیش گرفته است؛ در قالب این برنامه، خلأها و نیازهای حوزه‌هایی مانند امنیت غذایی، کشاورزی، سلامت و به‌طور ویژه صنایع راهبردی شناسایی شد. 

وی افزود: با هدف خودکفایی و تحقق اقتصاد مقاومتی کاهش تاثیر تحریم‌ها و مشکلات این چنینی، تولید و خودکفایی در بخش های مختلف و اقتدار فناورانه، در دستور کار قرار گرفت.

سرپرست معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با اشاره به جلوه این توانمندی در تجهیزات و اقلام پزشکی به‌ویژه در دوران کرونا، بیان کرد: به طور نمایان در حوزه‌ای مهم چون لوازم و تجهیزات پزشکی دستاوردهای این حوزه را مشاهده کردیم و خوشبختانه شرکت‌های دانش‌بنیان توانستند در اوج بحران کرونا این نیاز را تایمین کنند.

بهشتی تصریح کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت جدی را از شرکت‌های دانش‌بنیان در دو بخش سیاست عرضه و سیاست تقاضا انجام داد. در حوزه عرضه، تسهیل‌گری فعالیت این شرکت‌ها، حمایت از تولید محصول و در حوزه طرف تقاضا هم تامین مالی، حمایت از پژوهش و فناوری، تحریک تقاضاها و تسهیل تبادل عرضه، شفافیت اطلاعات و هوشمند سازی را صورت داده است.

نقش‌آفرینی ۹۵۰ شرکت در حوزه نفت، گاز پتروشیمی و صنایع وابسته

وی با اشاره به نقش آفرینی ۶ هزار ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان در اقتصاد کشور گفت: ۹۵۰ شرکت آن در حوزه نفت، گاز پتروشیمی و صنایع وابسته فعالیت دارند که ۱۳ درصد از سهم کل شرکت‌های این حوزه و ۲۵ درصد از فروش شرکت‌های دانش‌بنیان را به خود اختصاص داده‌اند؛ موضوعی که نشان‌دهنده نقش فعال شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه است.

حتما بخوانید :
درج قیمت تولیدکننده به جای قیمت مصرف‌کننده بر روی کالاها

سرپرست معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری با تاکید بر حمایت از تولیدات داخلی و دانش فنی بومی این حوزه ادامه داد: صنایع پایین‌دست پتروشیمی توان ایجاد ارزش افزوده بالا، اشتغال‌زایی بیش‌تر و امکان دست‌یابی را به تولید محصولات تکمیلی با ارزش افزوده بالاتر دارند.

بهشتی به نقش‌آفرینی معاونت علمی و فناوری در رفع مشکلات و محدودیت‌های فراروی شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره و تأکید کرد: چالش‌هایی در این حوزه از جمله کاغذبازی پیچیده، پیچیدگی‌های فنی و بسیار و متنوع، صحه‌گذاری و استانداردها و انطباق‌ها، اعتماد صنعت به شرکت‌های دانش‌بنیان، همچنین نیاز به سرمایه‌گذاری بسیار بالا و وجود نداشتن نظام استانداردسازی و صحه‌گذاری از مهمترین مشکلات این حوزه هستند.

وی با اشاره به تلاش برای کاهش هزینه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در صحه‌گذاری و استاندارد محصوولاتشان، اظهار کرد: پیچ‌وخم‌های جدی در حمایت از محصولات دانش‌بنیان ایران ساخت وجود دارد که تلاش داریم این مشکلات را با همکاری دیگر سازمان‌ها و نهادها برطرف کنیم.

بهشتی ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تلاش کرده است تا بخشی از این مشکلات را با همکاری نهادها و سازمان‌های تصمیم‌گیر و سیاستگذار رفع کند و به طور خاص در تفاهم‌نامه با موسسه استاندارد، دریافت بعضی گواهینامه‌های انطباق برای شرکت‌ها تسهیل شده است. به‌طوری‌که ۸۲ گواهینامه برای شرکت‌های تهران و ۲۸ مورد ۲۸ مورد  مربوط به دیگر استان‌ها با همکاری سازمان استاندارد صادر شده است.

ارائه بیش از ۹ هزار محصول ایران‌ساخت

سرپرست معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به برگزاری نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت اشاره کرد و افزود: امسال نهمین دوره این نمایشگاه برگزار شد و فروش محصولات به‌طور دائمی در طول سال فراهم است. این نمایشگاه، زمینه‌ای برای معرفی محصولات آزمایشگاهی دانش‌بنیان مورد نیاز مراکز پژوهشی فراهم کرده است و بیش از ۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان و فناور، بیش از ۹ هزار محصول و ۱۵۰۰ لوازم جانبی را بر بستر این رویداد ارائه کرده‌اند.

وی با بیان این‌که محصولات بر اساس سطح‌بندی از حمایت‌های بلاعوض و تخفیف خرید بهره‌مند می‌شوند، ادامه داد: محصولات سطح یک نمایشگاه از ۴۰ و ۵۰ درصد تخفیف، محصولات سطح دو ۲۵ درصد و محصولات سطح سه ۱۰ درصد تخفیف بهره‌مند می‌شوند.

حتما بخوانید :
وقتی کارمندان به کمک مدیران می‌‌‌آیند

بهشتی همچین با اشاره به ارائه پیشرفته‌ترین محصولات روزآمد در این نمایشگاه گفت: برای نمونه در این نمایشگاه محصولاتی مانند میز ۳ درجه آزادی و ربات جراحی از راه دور عرضه شد که محصولاتی دانش‌بنیان با فناوری بالا هستند و صادارت داشته اند عرضه شد. ربات جراحی در رقابت با نمونه آمریکایی، به قیمت یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار توانست به بازار اندونزی راه یابد و صادر شود.

وی با بیان این‌که حمایت‌های یادشده با هدف حمایت از بازارسازی محصولات دانش بنیان ایران‌ساخت است، تصریح کرد: تلاش می‌شود فرهنگ خرید محصول ایرانی ترویج شود. برای حمایت از بخش خصوصی نیز تسهیلات ۸ تا ۱۰ درصدی لیزینگ با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی حمایتی برای بخش خصوصی است.

فروش ۱۱۰۰ میلیارد تومانی

بهشتی بیان اینکه شرکت‌ها تا کنون در ۹ دوره نمایشگاه، بیش از ۱۱هزار میلیارد ریالی فروش داشته‌اند،بیان کرد: معاونت علمی و فناوری با حمایت اهرمی خود، ۳۶ درصد یعنی حدود ۴۰۰ میلیارد تومان را پرداخت کرده است. این معاونت تلاش می‌کند همه این فرآیندها از ارزیابی، معرفی محصولات، برگزاری نمایشگاه، توسط بخش خصوصی برگزار شود و معاونت علمی و فناوری نقش نظارتی و راهبری را ایفا کند.

حمایت از صادرات و ورود به بازارهای بین‌المللی

سرپرست معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، با اشاره به حمایت از صادرات محصولات دانش‌بنیان گفت: یکی از مسائل اساسی که معاونت علمی و فناوری روی آن کار می کند و از دو سال پیش روند پرشتاب و جدی‌تری گرفته، صادرات محصولات دانش‌بنیان ایران ساخت است. با توجه به این که بازار داخلی محدود است وورود به بازارهای صادراتی می‌تواند زمینه را برای فروش و خلق افزوده بالا سوق دهد، از حضور محصولات و شرکت‌های ایرانی در بازارهای بین‌المللی حمایت می‌کنیم.

وی افزود: ۹۵ شرکت دانش‌بنیان در حوزه صادارتی موفق شده‌اند ۱۶۵۷ محصول ایران ساخت را عرضه کنند که ۱۵۰ شرکت از آن ها پیشینه صادراتی داشته اند. صنایع پتروشیمی و نفت و صنایع تکمیلی، دارای ظرفیتی بسیار خوب برای صادرات دارد و پیش بینی می شود صادرات محصولات دانش‌بنیان در سال ۱۴۰۰ به ۷۱۵ میلیون دلار برسد.

حتما بخوانید :
بازگشت رونق در آخر تابستان

 بهشتی تاکید کرد: در این مسیر صادراتی، مواد یشرفته و مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی ۱۵۵۴ میلیون دلار به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار صادرکننده محصولات ایران اخت است و البته حوزه فناوری اطلاعات و نرم افزارهای رایانه ای هم جزو صادرات بزرگ است اما در محاسبات لحاظ نمی شود که در صورت محاسبه آنها، حجم صادرات این محصولات بیش از این خواهد بود.

خانه‌هایی برای صادرات نوآوری

بهشتی با بیان این‌که راه‌اندازی خانه‌های صادرات نوآوری و فناوری ایران‌ساخت در دیگر کشورها با عنوان آی‌هیت به بازارسازی این محصولات کمک می‌کند، گفت: این خانه‌ها تاکنون در کشورهایی مانند کنیا، روسیه، چین، سوریه راه‌اندازی شده است. اماکنی که بیشتر کارآیی نداشتند با حمایت زیرساختی معاونت علمی تغییر کاربری و تجهیز شدند و در اختیار بخش خصوصی قرار داده شد تا در مسیر توسعه صادرات  محصولات ایران‌ساخت گام بردارند. کریدور توسعه صادرات در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز مسیر دیگری برای ورود این محصولات به بازار جهانی گشوده است. 

وی ادامه داد: در ادامه، خانه‌های نوآوری و فناوری در ایروان، استانبول، بغداد، نجف و دوحه راه‌اندازی خواهد شد تا زمینه برای توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان ایران ساخت بیش از پیش فراهم شود.

شایان یادآوری است که در این همایش که با حضور جمعی از مدیران و فعالان فناور صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در حال برگزاری است از سه کاتالیست مهم در صنعت پتروشیمی تولید شده در شرکت نفت و گاز سرو رونمایی شد.

دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

منبع : www.nipna.ir
2022-01-13 14:30:41

هیچ داده ای یافت نشد
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:
کارشناس فروش 1 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 2 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 4 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 3 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناس فروش 1 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 2 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 4 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 3 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.