شیمی دانان مسیر واکنش را با نیروی مکانیکی کنترل می کنند | پژوهش

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

برای اولین بار ، شیمی دانان از نیروی مکانیکی برای دسترسی به مسیرهای نامتعارف در سطح انرژی بالقوه واکنش استفاده کرده و محصولاتی را با آنچه که در ترمودینامیک آماری پیش بینی شده بود ، متفاوت می سازند. محققان امیدوارند از این تکنیک برای کشف طرح های واکنش جدید و همچنین طراحی کاوشگرهای دینامیک واکنش استفاده شود.

نیروی مکانیکی می تواند سطح انرژی بالقوه واکنش را تغییر داده و مسیرهای واکنش رقابتی ترمودینامیکی مطلوب را تغییر دهد ، که به نوبه خود توزیع محصول را تغییر می دهد. شیمیدانان در ایالات متحده در حال حاضر واکنشهای بازکردن حلقه مشتقات سیکلوبوتان متصل به زنجیرهای پلیمری بلند در هر دو طرف را انجام داده اند. هنگامی که آنها با استفاده از اولتراسوند نیروی برشی اعمال کردند ، توده های مولکولی زنجیره های پلیمری به طور چشمگیری نسبت ایزومر محصول را تحت تأثیر قرار دادند. با جرم مولکولی بالاتری ، محصولات آلکین بیشتری تشکیل شد که هندسه آن نشان دهنده شیمی استریوشیمی جایگزین ها در حلقه سیکلوبوتان اولیه با وجود آزاد بودن جایگزین ها در چرخش است – که باید منجر به تشکیل آلکن های Z و E با احتمال برابر شود.

جفری مور از دانشگاه ایلینویز در Urbana-Champaign که به همراه تاد مارتینز از دانشگاه استنفورد رهبری این مطالعه را بر عهده داشتند ، توضیح می دهد: “واضح ترین دلیل این است که سطح انرژی بالقوه با زور تغییر یافته است.” همانطور که زنجیره پلیمر طولانی تر می شود ، نیرویی که به مولکول واکنش دهنده وارد می شود بیشتر و بیشتر می شود. “

تصویری که چشم انداز انرژی بالقوه اصلاح شده با نیرو را نشان می دهد

مارتینز دریافت که محاسبات ترمودینامیکی آنها با نتایج تجربی مطابقت ندارد. “درست است که سطح انرژی بالقوه تحت فشار تغییر می کند و می تواند تاثیری داشته باشد ، اما این برای توضیح توزیع ایزومرهای نشان داده شده در اینجا کافی نیست.” محقق پسادکتری یون لیو-که با مور کار می کند-پیشنهاد کرد که تحت فشار ، واکنش ممکن است مستقیماً از حالت اولیه به حالت اولیه بدون بررسی تمام خروجی های احتمالی از حالت میانی ، از طریق حالت پرانرژی عبور کند. این یک اصول مرکزی ترمودینامیک آماری را نقض می کند که به عنوان یک واکنش همه مسیرها را بررسی می کند ، یک مسیر انرژی پایین تر همیشه محتمل تر است. محققان این مسیرهای پویا و نافرمان از آمار را “مسیرهای پرواز” نامیدند ، که نحوه حرکت مسیرها از موانع انرژی را از حالت انرژی حتی بیشتر توصیف می کند.

حادثه جزئی در پارس جنوبی مهار شد

هنگامی که محققان گروههای سیکلوبوتان را از گروههای آلکیل به کربونیل تغییر دادند تا پایداری واسطه را افزایش دهند ، آنها با افزایش حرارت سیستمها ، انتخاب پذیری کمتری از محصولات را مشاهده کردند ، زیرا موانع در حال حاضر بیشتر است و این مسیرهای پرواز را مسدود می کند. به گفته لیو ، اثرات دینامیکی قبلاً در مکانیک شیمی و سایر واکنشهای آلی شناسایی شده بود ، اما “تازگی در اینجا این است که ما در کنترل هستیم”. او می گوید که ابتدا مقدار و سپس تغییر میزان پویایی یک سیستم “که واقعاً یک مفهوم را به دسته ای تبدیل می کند که شیمی دانان می توانند برای کنترل واکنش ها از آن استفاده کنند”.

مکانیک گیوم دی بو از دانشگاه منچستر ، انگلستان ، نتایج را “بسیار قابل توجه” توصیف می کند. او می گوید: “مکانیک شیمی به شما امکان می دهد مسیرهای واکنش غیر منتظره را آشکار کنید ، یا با تغییر سطح انرژی بالقوه ، … . “من گمان می کنم این چیزی است که به طور فزاینده ای مورد توجه قرار خواهد گرفت و ممکن است هرچه بیشتر به آن نگاه کنیم کلی تر باشد.”

منبع : www.chemistryworld.com
2021-07-15 13:00:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.