سیگنال مهم بازار ارز به بورس

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

حمید حسینی، دبیرکل اتاق ایران و عراق، در کلاب هاوس خبرآنلاین که با موضوع ” دلار بی برجام تا کجا پرواز می کند ” برگزار شد؛ گفت: دلار در شرایط عادی کالایی مانند سایر کالا ها و تابع عرضه و تقاضا است یعنی اگر تقاضا در جامعه برای دلار افزایش پیدا کند قیمت آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

به گزارش دکاموند شیمی به نقل از اقتصادنیوز، وی در ادامه افزود: دلار در جامعه ایران به میزان الحراره اقتصاد کشور بدل شده است و نوسانات آن اثر خود را بر سایر کالا ها خواهد گذاشت و این برخلاف اکثر کشورها است چرا که در اکثر کشورها بورس میزان الحراره اقتصاد آنها است. این موضوع به دلیل حساسیت خاص ایجاد شده بر دلار در سال‌های گذشته است که امروزه نیز این حساسیت ادامه یافته است.

حسینی در ادامه نوشت: پیش‌بینی قیمت دلار در سه حالت بررسی می‌شود؛ یک حالت آن است که وضع موجود حفظ شود و حالت دوم آن است که مذاکرات ادامه پیدا کند و توافق برجام احیا شود و حالت سوم که خطرناک‌ترین حالت است آن است که به مرحله بازگشت تحریم‌های دوران احمدی نژاد به دلیل رجوع اروپایی ها یا آمریکایی ها به بند هفت منشور برسیم.

در نتیجه این سه نوع سناریو هر کدام می‌تواند اتفاق بیفتد و  اثرات منحصر به فرد خود را در اقتصاد کشور داشته باشد.

دبیرکل اتاق ایران و عراق در ادامه افزود: در شرایط وضع موجود که در حال ادامه دادن مذاکرات هستیم و پالس‌هایی از طرف دولت جدید مبنی بر ادامه مذاکرات داده شده است این امید است که بتوانیم تحریم‌ها را لغو کنیم.

وی در ادامه افزود: برای اقتصاد کشور مشخص است که در چهار ماه گذشته روند صادرات افزایشی بوده است ، طبق آمار صادرات در سال گذشته ماهانه سه میلیارد دلار بوده است که در دوازده ماه سی و شش میلیارد می‌شود.

امسال در چهار ماه نخست چهارده میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم که نشان دهنده رشد صادرات از ماهانه سه میلیارد دلار به سه میلیارد و پانصد میلیون دلار است و نشان‌دهنده بهبود وضعیت ارزی در سال پیش رو است که می‌تواند به کاهش یا تثبیت قیمت ارز منجر شود.

حسینی در ادامه گفت: در مذاکرات برجام با آمریکا توافق شد که اجازه استفاده ازحداقل هفت میلیارد دلار از منابع ایران در کره و ژاپن داده شود البته باید توجه داشت این منابع آزاد نشد ولی امکان تهاتر یا دادن کالا از این منابع به ایران وجود دارد و همین اتفاق خود اثر بزرگی بر بازار ارز ایران خواهد گذاشت.

بهبود کیفیت کاری، بدون دریافت بازخورد

چرا بورس سبزپوش شد؟

وی در ادامه افزود: یک دست شدن حاکمیت و خوشبینی بازار در مورد اقداماتی که دولت آقای رییسی ممکن است انجام دهد همین امروز در بورس با شاخص مثبت نمایان شد. به گفته وی بورس به این نتیجه رسیده است که قیمت ارز روندی افزایشی را تجربه خواهد کرد و سبزپوشی بورس نیز تاثیر همین ارزیابی و دورنماست.

دبیرکل اتاق ایران و عراق در خصوص تاثیر بازار ارزهای دیجیتال بر بازار ارز افزود: از طرف دیگر در خصوص بازار رمز ارزها باید گفت که خود رمز ارزها باعث شده است که سفته بازی در بازار دلار کاهش پیدا کند و فشار از روی بازار دلار در این خصوص کاهش یافته است و کمتر کسی امروزه برای سرمایه‌گذاری به سراغ دلار می‌رود.

حسینی در ادامه افزود: از طرف دیگر حجم بزرگی از اسکناس و دلار در بازار افغانستان وجود دارد که احتمال سرمایه‌گذاری آن در بازار ایران با توجه به جنگ داخلی افغانستان بسیار زیاد است و اعلام شده است هیاتی از عربستان و اروپا برای مراسم تحلیف خواهند آمد که سبب خوش بینی بازار خواهد شد و کمک میک ند که دلار در همین منطقه بماند.

چه عواملی که می‌تواند باعث برهم ریختگی بازار و افزایش قیمت دلار شود

وی در خصوص این عوامل گفت: وجود تورم 40 تا 50 درصدی با توجه به کسری بودجه دولت که عمده آن از پایه پولی تامین می شود ممکن است منجر به برهم ریختگی بازار ارز شود؛ گفتنی است که پیش بینی فروش نفت در بودجه سال 1400 چیزی حدود سی و شش میلیارد دلار بوده است.

در واقع  لایحه دولت 199 هزار میلیارد تومان بوده است اما با اضافه کردن آن توسط مجلس به رقم 295 هزار میلیارد تومان رسید که باید از محل فروش نفت تامین شود و آمار نشان میدهد که فروش به هیچ وجه این مقدار نخواهد بود.

مشاور مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در امور توسعه منابع انسانی و ساختار سازمانی منصوب شد

وی در ادامه افزود: بنا بود حدود 298 هزار میلیارد تومان اوراق و سهام دولتی فروخته شود که حدود 7 هزار میلیارد تومان فروش صورت گرفت. نتیجه کسری بودجه دولت افزایش نقدینگی و تورم است که روی همه کالا ها من جمله دلار اثر خواهد گذاشت مگر اینکه دولت بخواهد به صورت دستوری قیمت آن را کنترل کند.

حسینی در ادامه گفت: بحث افزایش قیمت کالاهای وارداتی نیز مطرح است و با افزایش قیمت کالاهای وارداتی مبلغ 8 میلیارد دلار پیش بینی شده برای واردات کالاهای اساسی کفاف واردات شش ماهه نخست کالاهای اساسی را میدهد.

وی در ادامه افزود: شکل گیری موج تازه مهاجرتی نیز حائز اهمیت است؛ این موج مهاجرت  در بعضی اقشار متوسط رو به بالای جامعه به دلیل ناامیدی از شرایط شکل گرفته است که خود میتواند بر بازار ارز و رمز ارز ها تاثیر منفی بگذارد.

بورس سیگنال مهمی از بازار ارز گرفت/ شرط کاهش قیمت دلار در بازار چیست؟

حسینی در ادامه افزود: عدم اشاره آقای رییسی به موضوع برجام در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری نیز بر بازار ارز اثر منفی خواهد گذاشت؛ ایشان فقط به مسئله رفع تحریم ها پرداختند و گفتند سعی بر این دارند که زندگی مردم راحت تر شود.

وی در ادامه افزود: علاوه بر این شورای عالی امنیت ملی نیز اعلام کرده است که تبادل زندانی ها منتفی شده است و از دیدگاه من موضوع توافق برجام و تبادل زندانی‌ها به یک دیگر مرتبط هستند و باید قبل از توافق برجام تبادل زندانی‌ها صورت گیرد در غیر این صورت پالسی که نشان دهنده صورت گرفتن توافق برجام باشد به بازار وارد نخواهد شد.

حسینی در ادامه در خصوص افزایش قیمت سهام افزود: افزایش قیمت سهام نشان دهنده این است که بازار سرمایه به این نتیجه رسیده است که قیمت دلار افزایش پیدا خواهد کرد لذا خرید سهام اقتصادی است، تجربه نشان داده است هر وقت قیمت دلار افزایشی بوده بازار بورس نیز مثبت شده است.

وی در ادامه افزود: در اقتصاد ایران در چهل سال بعد از انقلاب قیمت ارز سه هزار یا سه هزار و پانصد برابر شده است و ارز هفت تومانی به قیمت 24 هزار تومان رسیده است در حالیکه نقدینگی هفت هزار برابر شده است و این امر بدان معنا است که این پتانسیل وجود دارد که اگر دخالت دولت محدود شود و دلار نفتی نباشد قیمت ارز بدون اینکه هیچ اتفاقی بیفتد افزایش پیدا کند.

راه‌اندازی شبکه نوآوری در طرح‌های پژوهشی حوزه اکتشاف

حسینی در ادامه گفت: لذا اگر شرایط فعلی حفظ شود پتانسیل افزایش قیمت دلار وجود دارد و واگر وضعیت بدتر شود این تحولات در منطقه و اتفاقاتی که می‌افتد به عنوان مثال اگر درگیری ها تشدید شود و روابط ما با اتحادیه اروپا به مشکل بخورد اثر آن بر بازار بسیار منفی خواهد بود ولی اگر برجام به وقوع بپیوندد و توافق صورت بگیرد حتما آثار روانی آن باعث کاهش قیمت دلار تا بیست هزار تومان میشود.

وی در ادامه گفت: روایتی داریم که میگوید اختلاف مایه رحمت است این روایت در موضوع بحث ما بیانگر آن است که اختلاف نظر بین اندیشمندان حوزه اقتصاد و کارشناسان در حوزه دلار منفعت و مزیت هایی دارد و نباید سبب دلخوری برخی کارشناسان شود؛ بنده در خصوص اظهار نظر درباره آینده قیمت دلار جانب احتیاط را رعایت کردم که مورد اتهام بدبینی در خصوص شرایط قرار نگیرم و پیش بینی تلخی نداشته باشم که نتیجه در آینده اگر افزایش قیمت دلار بود به گردن سخنان امروز ما نیفتد.

حسینی در ادامه افزود: البته فکر میکنم که اندکی خوش‌بینی در این خصوص لازم است و کمک می‌کند که قیمت دلار بالا نرود چراکه افزایش قیمت دلار نتیجه خوبی نخواهد داشت.وی در خصوص حذف ارز ترجیحی افزود: بعید می‌دانم این اتفاق بیفتد چرا که انجام دادن آن احتیاج به یک تیم اقتصادی قوی دارد و تیم معرفی شده اقتصادی دولت هماهنگی لازم را برای انجام این کار ندارد.

 وی در ادامه افزود: تصمیم‌گیری در خصوص ارز در ایران صرفا تصمیم‌گیری اقتصادی نیست بلکه نکات سیاسی و نظامی نیز در این تصمیم‌گیری دخیل هستند و مسئولان باید با توجه به جمیع موارد تصمیم‌گیری کنند. وی در خصوص اظهارات آقای سمیعی، رییس سابق کانون صرافان در خصوص اینکه عوامل داخلی موثرتر از برجام است، افزود: جبران حجم وسیعی از کسری بودجه که درباره آن صحبت شد بدون انجام توافقات برجامی تقریبا غیرممکن است.

 


 

منبع : wikiplast.ir
2021-08-05 14:31:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.