سوآپ گازی از افت فشار شبکه‌ در مازندران جلوگیری کرد

امتیاز دهید

به گزارش دکاموند شیمی به نقل از ایرنا، محی‌الدین مفخمی روز چهارشنبه دربارة اجرای توافق سوآپ گازی و تأثیر آن بر شبکه سراسری انتقال گاز گفت: از آنجایی که استان مازندران به‌ویژه شهرهای آمل، بابل و قائمشهر در انتهای شبکه‌های گازرسانی منطقه شمال قرار دارند، مشکلات کمبود و افت فشار گاز از دغدغه‌های جدی است که با عملیاتی شدن سوآپ گاز، یعنی تزریق گاز از ترکمنستان، افت فشار گاز جبران شده است.

وی با توضیح اینکه همه خطوط لوله گاز منطقه شمال به شبکه شمال شرق کشور متصل است، ادامه داد: تزریق روزانه ۴ تا ۴.۵ میلیون مترمکعب گاز در شمال شرق کشور، خط ۳۰ اینچ منطقه شمال را به‌درستی تقویت کرده است.

واردات روزانه حدود ۱۰ میلیون مترمکعب گاز از ترکمنستان از طریق ایستگاه دشت شاد گرگان در سال‌های قبل از ۱۳۹۶، همواره کمک و تقویت‌کننده گاز خانگی استان مازندران در فصل زمستان بوده است و نیاز و وابستگی استان‌های شمالی به واردات گاز از ترکمنستان سبب شد تا براساس برنامه‌ریزی‌، خط انتقال ۴۲ اینچ دامغان – کیاسر – ساری با سرمایه‌گذاری یک هزار میلیارد تومانی در مردادماه سال ۱۳۹۶ با حضور وزیر وقت نفت بهره‌برداری شود.

میزان مصرف گاز استان مازندران به‌طور میانگین ۲۸ تا ۳۰ میلیون مترمکعب است، سوابق نشان می‌دهد افزایش مصرف حتی در کف ۳۰ میلیون مترمکعب نیز همواره استان را با مشکل مواجه می‌کند، اما امسال نخستین تجربه زمستانی پایداری بیشتر را نشان می‌دهد.

جواد اوجی وزیر نفت هفته جاری اعلام کرده بود که عملیات اجرای توافق سوآپ گازی بین ایران ترکمنستان و جمهوری آذربایجان شروع شده است و روزانه بالغ بر ۴ تا ۴.۵ میلیون مترمکعب گاز در شمال شرق کشور دریافت می‌شود که به تقویت شبکه در شمال شرق کشور کمک می‌کند.

وی گفت که اکنون از نقطه شمال غرب کشور و جمهوری آذربایجان هم این عملیات سوآپ انجام می‌شود که با توجه به مصارف در بخش شمال شرق کشور به پایداری شبکه گاز کشور کمک می‌کند.

حتما بخوانید :
پیام تسلیت اوجی برای درگذشت چند تن از کارکنان شاغل در میدان یادآوران

سوآپ گاز میان ایران و ترکمنستان و آذربایجان اخیراً در حاشیه اجلاسی که در کشور ترکمنستان با حضور آیت‌الله رئیسی برگزار شده بود، امضا و اجرایی شده است.

 افزایش ایمنی و پایداری جریان گاز در استان‌های شمالی کشور

سرپرست منطقه ۹ عملیات انتقال گاز کشور به اهمیت اجرای طرح تعمیرات به‌موقع خطوط لوله گاز اشاره کرد و بیان داشت: تعمیرات به‌موقع ضامن انتقال پایدار و ایمنی گاز است و همسو با این برنامه‌ها امسال عملیات پیگرانی هوشمند خطوط لوله ۳۰ اینچ سرخس- نکا – رامسر – رشت و ۵۶ اینچ سوم سراسری پس از مشخص شدن عیوب در این خط عملیاتی شده است.

مفخمی به ۵۶ مورد حفاری بر روی نقاط مختلف از خط ۳۰ و ۵۶ اینچ محدوده مراکز بهره‌برداری رشت، نور و گرگان اشاره کرد و افزود: رفع عیوب ایستگاه‌های شیر نکا و آکند شهرستان ساری از دیگر برنامه‌ها بوده است.

وی تصریح کرد: با تعمیرات به‌موقع نقاط معیوب خطوط لوله ۳۰ و ۵۶ اینچ شاهد افزایش ایمنی و پایداری انتقال گاز استان‌های شمالی کشور در فصل زمستان خواهیم بود.

منطقه ۹ عملیات انتقال گاز در حوزه استان‌های گیلان، مازندران و گلستان تحت ساختار سازمانی شرکت انتقال گاز ایران از سال ۱۳۸۶ شروع به فعالیت کرد، این منطقه بخشی از گاز مصرفی استان اردبیل در منطقه ۸ عملیات انتقال گاز را از طریق خط اول سراسری و تأسیسات تقویت فشار گاز چلوند تحویل و افزون بر آن، گاز مصرفی مورد نیاز استان‌های شمالی را نیز از طریق خط سراسری اول و خط سوم سراسری و همچنین خط ۴۲ اینچ دامغان – کیاسر تأمین می‌کند.

منطقه ۹ عملیات انتقال گاز، دارای چهار مرکز بهره‌برداری خط لوله در گرگان، ساری، نور و رشت و پنج ایستگاه تقویت فشار در قلعه‌جیق، نکا، نور، رامسر و رشت است.

دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

منبع : www.shana.ir
2022-01-05 15:03:17

حتما بخوانید :
سیگنال «سرای شهزاده» به «سبزه میدان»
هیچ داده ای یافت نشد
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:
کارشناس فروش 1 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 2 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 4 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 3 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناس فروش 1 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 2 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 4 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 3 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.