سازمان ملل متحد متهم به بی عملی شدن آژانس بین المللی برای نظارت بر ضایعات و مواد شیمیایی | اخبار

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

درخواستها برای ایجاد یک پلتفرم علمی-جهانی برای نظارت بر مواد شیمیایی و ضایعات ، معادل هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوا (IPCC) ، در حال افزایش است. اما این نگرانی وجود دارد که چه مدت طول می کشد تا سازمان ملل متحد به این پیشنهاد عمل کند. در پاسخ ، دولت سوئیس قطعنامه ای برای ایجاد نهاد در UNEA5.2 ، جلسه مجازی مجمع محیط زیست سازمان ملل متحد در فوریه سال آینده ارائه خواهد کرد.

کاترین اشنبرگر ، مدیر دفتر فدرال محیط زیست سوئیس ، این خبر را در کنفرانسی که هفته گذشته توسط دولت آلمان برگزار شد ، اعلام کرد. دولت آلمان از تعویق تا سال آینده کنفرانس بین المللی مدیریت مواد شیمیایی ناامید شده است – ریاست جمهوری در حال حاضر توسط دولت آلمان انجام می شود. امید میرفت که این نشست انگیزه ای در بالاترین سطح برای مواد شیمیایی و ضایعات جدید بین المللی ایجاد کند.

یک پنل بین دولتی برای بهبود رابط علم و سیاست از حمایت گسترده ای برخوردار است. یوخن فلاسبارت ، وزیر محیط زیست آلمان ، بر ضرورت اقدام تاکید می کند اما خاطرنشان می کند که این امر نیازمند اراده سیاسی ، افزایش آگاهی و منابع است. تام ولتون ، رئیس انجمن سلطنتی شیمی نیز از این پیشنهاد حمایت می کند. وی هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی (IPCC) و پلتفرم بین دولتی دولتی سیاست های مربوط به تنوع زیستی و خدمات اکوسیستم (IPBES) را به مدفوع دو پا تشبیه می کند و معتقد است که سومین ماده شیمیایی برای ایجاد تعادل در آن کلید دارد. ولتون در مقاله ای اظهار داشت: تعاملات محدود و تکه تکه علم و سیاست در زمینه مدیریت پسماندهای شیمیایی به سلامت و محیط زیست در سراسر جهان کمک می کند. “ما ، به عنوان شیمیدان ، به طور منحصر به فردی برای تبدیل شدن به موتورخانه کمپین مبارزه با آلودگی و ضایعات شیمیایی آماده شده ایم.”

استفاده از انرژی‌های نو در جهان امروز اجتناب‌ناپذیر است

طرفداران یک هیئت بین دولتی معتقدند جامعه بین المللی در ردیابی و پاسخگویی به یافته های علمی جدید در مورد ضایعات شیمیایی خوب نیست. یک پانل جدید یافته ها را ارزیابی می کند ، نگرانی های در حال ظهور را مشخص می کند و سیاست گذاران و دانشمندان را به هم متصل می کند و مبنای علمی برای عمل ارائه می دهد. کمپینی که توسط هیئت بین المللی آلودگی شیمیایی در ماه مارس برگزار شد ، بیش از 1700 امضا از دانشمندان را که از ایده یک سازمان مواد شیمیایی و زباله حمایت می کردند ، جمع آوری کرد.

چرا اینقدر طول می کشد که روی مواد زائد و مواد شیمیایی در سطح جهان عمل کنیم؟

باب واتسون ، شیمیدان و رئیس سابق IPCC و IPBES ، اظهار می کند که بسیاری از دولت ها و کارشناسان ممکن است با سرعت کم ناامید شوند ، اما باید بدانند که تأسیس IPBES بیش از پنج سال طول کشید. در حالی که یک پروسه طولانی بود ، این بدان معنا بود که دولتها کاملاً روی کار بودند. مردم باید عملگرا باشند – ایجاد مکانیسم های جدید زمان می برد. همه باید با مجموعه ای از اصول و رویه هایی که مشروعیت ، اعتبار ، شفافیت را ایجاد می کنند موافقت کنند. روند همه چیز است. ‘

ژانیون وانگ ، دانشمند ارشد در ETH زوریخ و سازمان دهنده یک نامه سرگشاده در علوم پایه فوریه گذشته با فشار بر تشکیل یک سازمان شیمیایی بین المللی ، همه گیری را عامل تاخیر می داند. به منظور ایجاد چنین نهادی ، اجماع/دستور کشورها لازم است. با این حال ، به دلیل همه گیری ، همه کشورها قادر به ملاقات و بحث در مورد مسائل فنی نبودند. این یک چالش کلی برای دیپلماسی بین المللی است. ‘

وانگ می گوید اما خوب این است که جامعه بین المللی نیازی به شروع از صفر ندارد. “من امیدوارم که چنین بدنه ای بتواند نسبتاً سریع راه اندازی شود. وی با اشاره به فوری شدن تهدیدهای جهانی آلودگی شیمیایی ، هرچه سریعتر چنین نهادی را تشکیل دهد ، سریعتر می تواند کار خود را برای اطلاع رسانی به جوامع علمی و سیاستی آغاز کند. به عنوان مثال ، به احتمال زیاد UNEA5.2 مذاکرات بین دولتی را برای ایجاد یک کنوانسیون جهانی در زمینه پلاستیک آغاز خواهد کرد. با توجه به پیچیدگی پلاستیک و مسائل مربوط به آن ، این می تواند یک فرآیند چالش برانگیز باشد. و این جایی است که چنین نهاد علمی-سیاسی می تواند به اطلاع مذاکره کمک کند. ‘

کدام دستگاه‌ها بیشترین چوب را لای چرخ تولید گذاشتند؟

واتسون ، که پس از نگارش مقاله سال گذشته UNEP در زمینه تقویت رابط سیاست علمی در زمینه مواد شیمیایی ، طرفدار یک پنل شبیه IPCC است ، معتقد است قطعنامه سوئیس یک محرک مهم است. با این حال ، حتی بهتر است که گروهی از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه قطعنامه مشترکی ارائه دهند.

سپس UNEA باید فرآیند مذاکره را برای ایجاد اصول و رویه ها تأیید و آغاز کند ، که باید شامل بسیاری از مسائل کلیدی از محدوده تا محل دبیرخانه باشد. واتسون خاطرنشان می کند که یکی از موانع اصلی ممکن است هزینه داشته باشد ، همانطور که اغلب برای IPCC و IPBES بوده است ، هر کدام 5 تا 8 میلیون دلار (3.6 تا 5.8 میلیون پوند) در سال هزینه دارند. سایر موضوعات شامل ساختارهای حکومتی و همکاری با سازوکارهای موجود است.

وانگ موافق است که قطعنامه سوئیس روند را تسریع کرده و منجر به مذاکرات اولیه در مورد مراحل بعدی می شود. IPCC و IPBES نشان داده اند که چنین نهادهایی چگونه می توانند تأثیر بسزایی در افزایش آگاهی و فوریت عمومی و اطلاع رسانی حکومت بین المللی و ملی داشته باشند. بنابراین من اطمینان دارم که چنین نهادی کمک بزرگی برای آشکارتر ساختن تهدیدهای جهانی آلودگی شیمیایی برای عموم و سیاست گذاران در سراسر جهان خواهد بود ، از جمله هشدار زودهنگام در مورد موضوعات مورد توجه و اطلاع از اقدامات آینده. “

سلیم علی ، استاد انرژی و محیط زیست در دانشگاه دلاور ، ایالات متحده نیز از “حرکت رو به رشد” به رهبری سوئیس استقبال می کند. علی بخشی از تیمی بود که در اوایل سال جاری گزارشی را منتشر کرد که مزایای بسیاری از رابط کاربری علم و سیاست موثر برای مواد شیمیایی و زباله را نشان می دهد. او نگران است که تاخیر تا کنون ممکن است به دلیل کمبود بودجه برای حمایت از دبیرخانه هیأت و همچنین به تعویق انداختن گردهمایی های بزرگ بین المللی باشد.

رادیو دکاموند شیمی | بسته سه‌شنبه 18 آبان 1400/ شماره 397

منبع : www.chemistryworld.com
2021-07-15 18:00:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.