رییس اسبق کانون صرافان: نباید جلوی بالا رفتن نرخ ارز گرفته شود

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email
امتیاز دهید

رییس اسبق کانون صرافان معتقد است: بانک مرکزی و دولت جدید باید با تک نرخی کردن ارز و برچیدن انواع قیمت‌های غیرواقعی و رانتی و بازارهایی غیر از بازار آزاد، اجازه هر چه بیشتر رقابتی‌تر شدن را به بازار ارز بدهند.

به گزارش دکاموند شیمی به نقل از خبرآنلاین، علی‌اصغر سمیعی در یادداشتی نوشت: با توجه به تفاوت بیش از ۳۰ درصدی نرخ تورم در کشور ما و کشورهای حوزه دلار حتی با فرض حل شدن مشکلات سیاسی و آزاد شدن پول های بلوکه شده ما و ایجاد درآمدهای سرشار،  باز هم تثبیت دستوری نرخ ارز برای درازمدت یا حتی میان‌مدت، نه ممکن است و نه حتی مفید.

وی افزود: هیچ‌گاه در شرایطی که نرخ تورم در کشور ما بیش از ۱۰ برابر در کشورهای حوزه دلار است نباید از بالا رفتن قیمت ارز جلوگیری شود،  فقط می‌باید مراقب بود که این افزایش قیمت همراه تلاطم و نوسان نباشد.

رییس اسبق کانون صرافان تصریح کرد: تا وقتی هیچ دلیل علمی و اقتصادی برای ریزش قیمت‌ها مشاهده نشود، نباید اجازه داده شود قیمت‌ها با دست‌کاری یا جوزدگی ریزشی شود، چون معلوم است که قیمت‌های مصنوعی و دستوری پایدار نخواهد بود.

البته نوسانات نرخ ارز ربطی به افزایش آن ندارد و هر یک دلایل جداگانه دارد. جلوگیری از نوسانات و تلاطم در بازار ارز از وظایف اصلی بانک‌های مرکزی است و اصولا بانک‌های مرکزی سه وظیفه اصلی دارند؛ اول کنترل نرخ تورم و بهره، دوم، پایین آوردن نرخ بیکاری و سوم، جلوگیری از نوسانات و ثبات قیمت‌ها.

بنابراین وقتی اتفاقات مثبت و منفی سیاسی رخ می‌دهد، مدیران و مسوولان اقتصادی کشورنباید اجازه دهند که بازار گرفتار تلاطمات و نوسانات ویرانگر شود.

به نظر حقیر از مهمترین مشکلاتی که در اقتصاد کشور و به تبع آن در حوزه ارز با آن روبرو هستیم، غیرواقعی بودن قیمت‌ها و چند نرخی بودن‌ها است و اختصاصا در حوزه ارز باید به محدودیت‌هایی هم که برای صرافان دارای مجوز به خصوص صرافان کم سرمایه ایجاد شده، اشاره کنم. این محدودیت‌ها باعث می‌شود که تجار واردکننده هم برای تهیه ارز دچار مشکل باشند و از سوی دیگر، بازرگانان صادرکننده هم برای فروش ارز خود آزاد نبوده و گرفتار اجبارها و تحمیلات باشند که برخی از آنها را از حوزه صادرات فراری می‌دهد.

تهیه داروهای الهام گرفته از گیاهان | کسب و کار

به نظر حقیر، بهتر است بانک مرکزی و دولت جدید با تک نرخی کردن ارز و برچیدن انواع قیمت‌های غیرواقعی و رانتی و بازارهایی غیر از بازار آزاد، اجازه هر چه بیشتر رقابتی ‌تر شدن را به بازار ارز بدهند و خودشان وظیفه نظارت را به عهده بگیرند و دخالت در بازار را فقط در زمانی انجام دهند که عواملی یا کسانی با سرمایه‌های بزرگ بخواهند به طور مصنوعی بازار را تحت تاثیر نوسانات و تلاطمات مخرب قرار دهند.

ناگفته نماند، با توجه به تفاوت بیش از ۳۰ درصدی نرخ تورم در کشور ما و کشورهای حوزه دلار حتی با فرض حل شدن مشکلات سیاسی و آزاد شدن پول های بلوکه شده ما و ایجاد درآمدهای سرشار، باز هم  تثبیت دستوری نرخ ارز برای درازمدت یا حتی میان‌مدت، نه ممکن است و نه حتی مفید، و هیچ‌گاه در شرایطی که نرخ تورم در کشور ما بیش از ۱۰ برابر در کشورهای حوزه دلار است نباید از بالا رفتن قیمت ارز جلوگیری شود، و فقط می‌باید مراقب بود که این افزایش قیمت همراه تلاطم و نوسان نباشد و تا وقتی هیچ دلیل علمی و اقتصادی برای ریزش قیمت‌ها مشاهده نشود، نباید اجازه داده شود قیمت‌ها با دستکاری یا جوزدگی  ریزشی شود. چون معلوم است که قیمت‌های مصنوعی و دستوری پایدار نخواهد بود.

منبع : wikiplast.ir
2021-09-17 14:06:00

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.