رویکرد مبتنی بر پلاسما منجر به اهداکنندگان اکسیژن فعال تر برای اپوکسیداسیون آلکن می شود – سایپرز، باشگاه دانش پژوهش

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

محققان مستقر در بریتانیا رویکردی بدون ضایعات برای اکسید کردن آلکن ها به اپوکسیدها ابداع کرده اند که در آن اکسیژن اتمی و مونوکسید کربن هر دو از دی اکسید کربن با استفاده از پلاسمای غیر حرارتی تولید می شوند. این روش از همکاری نسبتاً غیرمعمول بین شیمیدان آلی بنجامین باکلی و دانشمند پلاسما فیلیپ ایزا، هر دو در دانشگاه لافبورو به دست آمده است و ممکن است به باز کردن پتانسیل استفاده از شیمی پلاسما در سنتز آلی کمک کند.

اپوکسیدها واسطه های مهم و بلوک های سازنده برای سنتز بسیاری از محصولات از جمله داروها هستند. پراکسی اسیدها مانند متا-کلروپروکسی بنزوئیک اسید (مترCPBA) اغلب به عنوان یک معرف اپوکسید کننده استفاده می شود، اما با اقتصاد ضعیف اتمی و محصولات زائد هالوژنه مرتبط است. باکلی می‌گوید: «ما می‌خواهیم از اهداکنندگان اکسیژن مولکولی کوچک برای واکنش با آلکن‌ها استفاده کنیم، اما در بیشتر موارد، واکنش‌پذیری لازم را ندارند. از سوی دیگر، پلاسما می تواند اکسیژن اتمی فعال را از مولکول های کوچکی مانند O تولید کند.2 و CO2، منجر به فرآیند اپوکسیداسیون می شود که جریان ضایعات اکسیدان را از بین می برد.

تصویری که طرح‌های واکنش را نشان می‌دهد

پلاسمای گاز غیرحرارتی قبلاً به عنوان یک فناوری مؤثر برای تجزیه CO مورد استفاده قرار گرفته استو همچنین اکسیژن مولکولی، و مزایایی نسبت به فرآیندهای الکتروشیمیایی و فتوشیمیایی دارد. ایزا توضیح می‌دهد: «پلاسمای با دمای پایین، همانطور که در این کار استفاده می‌شود، گازهای یونیزه‌ای هستند که حاوی کوکتل‌هایی از الکترون‌ها، یون‌ها، رادیکال‌ها، گونه‌های برانگیخته و فوتون‌ها در شرایطی هستند که از تعادل ترمودینامیکی دور هستند.» این بدان معناست که این پلاسماها می توانند محیط های بسیار واکنش پذیری را برای شروع و کاتالیز فرآیندهای شیمیایی در دماهای بسیار پایین تر از دمای مورد نیاز در فرآیندهای حرارتی معمولی ایجاد کنند.

بازگشت به روزهای شهریوری

یک اشکال عمده استفاده از پلاسما این است که معمولاً نیاز به خلاء دارد که با محدودیت‌های فشار بخار ترکیبات مایع ناسازگار است. با این حال، پلاسماهای با دمای پایین که در فشار اتمسفر کار می کنند اکنون در دسترس هستند.

در طی فرآیند، اکسیژن اتمی از CO تولید می شودبا سوبستراهای آلکن واکنش داده و اپوکسید تشکیل می دهد. اکسیژن به اندازه‌ای واکنش‌پذیر است که واکنش‌ها می‌توانند تحت دما و فشار ملایم و بدون استفاده از کاتالیزور یا معرف‌های کمکی انجام شوند.

از آنجایی که اکسیژن اتمی با آلکن در فرآیند اپوکسیداسیون واکنش می دهد، نمی تواند با CO دوباره ترکیب شود.

فناوری پلاسما در حال افزایش علاقه به CO2 است2 آنمی بوگارتس، کارشناس شیمی پلاسما در دانشگاه آنتورپ، اظهار داشت: تبدیل، و این یک رویکرد بسیار نوآورانه برای نه تنها تولید CO است، بلکه برای استفاده از اتم‌های اکسیژن ایجاد شده به عنوان اکسیدان سبز، برای ایجاد سایر محصولات با ارزش. بلژیک. در عین حال، این رویکرد از ترکیب مجدد اتم های اکسیژن با CO به CO جلوگیری می کند2 دوباره، که در غیر این صورت CO کلی را محدود می کند2 تبدیل.’

باکلی می‌افزاید: «ما به طیف وسیعی از فرآیندهای اکسیداسیون علاقه‌مندیم و اینکه چگونه می‌توان این رویکرد اثبات اصل خاص را بزرگ‌تر کرد، به جریان پیوسته تبدیل کرد و برای مسائل مرتبط صنعتی اعمال کرد.» “استفاده از پلاسما برای مقاصد مصنوعی یک زمینه نوظهور است و با همکاری بیشتر فیزیکدانان پلاسما و شیمیدان های آلی و در دسترس قرار گرفتن دستگاه ها و دانش در دسترس شیمیدان های مصنوعی، به رشد خود ادامه خواهد داد.”

منبع : www.chemistryworld.com
2021-11-03 12:53:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.