روغن های پخت و پز به عنوان حلال واکنشهای کاتالیزور فلز عمل می کنند | پژوهش

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

دانشمندان در نروژ نشان داده اند که روغن های گیاهی و چربی های مرتبط می توانند جایگزین حلال های آلی معمولی در انواع واکنش های همگن کاتالیزور فلز شوند.

اکثر واکنشهای شیمیایی در محلول صورت می گیرد و حلالها بخش بزرگی از مواد مورد نیاز برای تولید محصولات شیمیایی را تشکیل می دهند. بسیاری از حلالهای موجود در صنعت از سوخت های فسیلی مشتق شده و آلاینده هستند. یک آرزوی دیرینه در جامعه شیمیایی یافتن حلالهای جایگزین است که بتوانند واکنش ها را بدون بار محیطی تسهیل کنند.

با در نظر داشتن پایداری ، Ashot Gevorgyan و همکارانش در UiT The Arctic University of Norway تصمیم گرفتند روغن های گیاهی و لیپیدهای مربوطه را به عنوان حلال جایگزین آزمایش کنند. گورگیان می گوید: “روغن های آشپزی بی خطر ، در دسترس و ارزان هستند … آنها دارای خواص بسیاری با حلال های مشترک مشتق شده از فسیل هستند که در سنتز شیمیایی استفاده می شوند و می توانند جایگزین مناسبی باشند.” او تصریح کرد که بی ثباتی ، نوسان کم ، ثبات حرارتی بالا و قطبیت قابل تنظیم می تواند آنها را به حلالهای ایده آل برای انجام واکنشهای اتصال متقابل تبدیل کند. روغنهای مشابه قبلاً به عنوان عصاره گیر و حلالهای واکنش استفاده می شده اند ، اما تا کنون برای واکنشهای همگن کاتالیزور فلزات ، که در سنتز شیمیایی خوب در همه جا وجود دارند ، استفاده نمی شده است.

گروه با انجام واکنش محبوب سوزوکی-میائورا در روغن هسته کلزا شروع کرد. آزمایش های اکتشافی نشان داد که کار می کند اما عملکرد جدا شده کمی دارد. آنها دریافتند که داشتن یک روش م forثر برای غربالگری با توان بالا ، بهینه سازی شرایط واکنش را تسریع می کند. طبیعت روغنهای گیاهی به این معنی بود که روشهای تصفیه رایج قابل پذیرش نبود. ‘[Unlike] حلالهای سنتی آنها نقطه جوش ندارند. بنابراین ، تجزیه و جداسازی محصولات بدست آمده در روغن های گیاهی به تکنیک های خاصی نیاز دارد. آنها دریافتند که طیف سنجی NMR می تواند برای تجزیه و تحلیل م effectivelyثر مخلوط های واکنش خام استفاده شود. با استفاده از این روش ، آنها طیف وسیعی از لیپیدها از تریاستین و روغن آفتابگردان ، تا موم و لانولین را بررسی کردند. در حالی که اکثر روغن ها مناسب بودند ، روغن های گیاهی به طور معمول محصولاتی با عملکرد تقریبا کمی ارائه می دادند. این حلالها سپس به اتصالات متقابل Hiyama ، Stille ، Heck و Sonagashira گسترش یافتند که همه آنها معمولاً توسط شیمی دانان مصنوعی استفاده می شوند. در بیشتر موارد ، این تیم بازده واکنش بالایی را مشاهده کردند.

رادیو دکاموند شیمی | بسته دوشنبه 3 آبان 1400/ شماره 386

تصویری که نمودارهای میله را نشان می دهد

این واکنشهای اتصال متقابل همه مستلزم استفاده از پایه است. برخی از پایه های قوی یا وجود آب روغن ها را صابون کرد. صابون کردن فرآیندی است که برای ایجاد صابون استفاده می شود ، ساختار شیمیایی روغن ها را تغییر داده و آنها را به جامد مومی تبدیل می کند. تیم با استفاده از شرایط واکنش بدون آب و بازهای ضعیف تر با دقت این فرایند نامطلوب را دور زد.

برای بررسی احتمال استفاده از روغنهای زائد ، گروه سیب زمینی را به مدت هشت ساعت در روغن کلزا سرخ کردند و سپس از روغنهای حاصل در واکنش استفاده کردند. باز هم ، واکنش ها خوب جواب داد.

موانع تصفیه

یکی از چالش های استفاده از روغن به عنوان حلال ، تصفیه محصول بود. از آنجا که روغنهای گیاهی غیر فرار و غیر قطبی هستند ، استخراج با حلالهای آلی معمولی امکان پذیر نبود. در عوض ، محققان از فرار کم روغن استفاده کرده و از تقطیر خلاء برای جداسازی محصولات استفاده کردند ، اگرچه آنها همچنین مجبور بودند با تکنیک های معمولی محصول را بیشتر تصفیه کنند. این گروه همچنین از کروماتوگرافی ستونی برای تصفیه مستقیم محصولات از روغن هایی با مواد شوینده ترپن تجدید پذیر استفاده کردند. در هر دو روش ، روغن ها را می توان برای استفاده مجدد بازیابی کرد.

“جستجوی دیرینه حلالها توسط قوانین اخیر ضروری شده است … و به طور فزاینده ای تشخیص داده شده است که ما به حلالهای جدید ، خوش خیم و ایده آل تجدیدپذیر نیاز داریم. جیمز کلارک ، متخصص شیمی سبز در دانشگاه یورک ، انگلستان اظهار می دارد: روغن های گیاهی پیشنهادی در این مطالعه مطمئناً بسیاری از معیارهای کلیدی را برآورده می کنند و استفاده از آنها در برخی واکنشهای آلی مهم به خوبی نشان داده شده است.

با این حال ، کلارک برخی از ملاحظات خود را داشت: “در حالی که مسائل حیاتی قابل استفاده مجدد و جدایی تا حدی پوشش داده شده است ، اما همچنان س questionsالات مربوط به خلوص و [emotional] نگرانی در مورد استفاده از ترکیبات درجه غذایی. روغنهای گیاهی علاوه بر ابزار حلال سبز خوش آمدید ، اما استفاده از آنها به احتمال زیاد به کاربردهای طاقچه محدود می شود.

چهار مطالبه صادرکنندگان از بانک مرکزی

گورگیان می گوید که فکر می کند “بیشترین تاثیری که روغن های پخت و پز می تواند در ارگانوکاتالیز و آنزیمولوژی داشته باشد. [conditions] شباهت زیادی به سلولهای زنده دارد.

منبع : www.chemistryworld.com
2021-10-22 12:22:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.