روش ساخت الیگونوکلئوتیدهای غیر معمول می تواند برای داروهای ژن درمانی مفید باشد | پژوهش

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email
امتیاز دهید

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

تصویری که زنجیره ای از شش ساختار مولکولی را با زیرواحدهای مختلف فسفات متصل می کند

یک فسفر (v) سیستم معرف که توسط دانشمندان آمریکایی توسعه یافته است می تواند با فسفر استاندارد صنعت رقابت کند (سوم) روش ساخت داروهای الیگونوکلئوتیدی ، اما امکانات کاملاً جدیدی برای انواع مولکول هایی که می توانند بسازند به شیمی دانان ارائه می دهد.

مارتین ایستگیت از شرکت دارویی Bristol Myers Squibb می گوید: “ما روشی جدید را برای سنتز الیگونوکلئوتیدهای درمانی توصیف می کنیم ، بلکه سهولت بی سابقه ای را در دسترسی به مجموعه ای متنوع از الیگونوکلئوتیدهای کایمریک – با پیوندهای متعدد فسفات ، که به جای یکدیگر در یک پلت فرم مصنوعی نصب می شوند ، ارائه می دهیم.” ، که این مطالعه را در کنار همکاران BMS و فیل باران از موسسه تحقیقاتی اسکریپس رهبری کردند.

الیگونوکلئوتیدها مولکولهای DNA یا RNA کوتاهی هستند که می توانند در ژن درمانی علیه بیماریهای مختلف استفاده شوند. صدها الیگونوکلئوتید در آزمایشات بالینی وجود دارد و حدود 12 مورد در حال حاضر برای درمان اختلالات مانند دیستروفی عضلانی دوشن استفاده می شود.

الیگونوکلئوتیدها معمولاً از طریق شیمیایی فسفورامیدیت ساخته می شوند – رویکردی که در دهه 1980 توسعه یافت و از آن زمان بهینه سازی و خودکارسازی شده است. پونیت سث ، که داروهای مبتنی بر RNA را در داروسازی Ionis در ایالات متحده تولید می کند ، اظهار می کند: “این روش ها انقلابی در سنتز الیگونوکلئوتید و در نتیجه درمان اولیگونوکلئوتید ایجاد کرد.” “آنها از بلوک های فسفر سه ظرفیتی استفاده می کنند ، که بسیار عالی عمل می کنند اما به آب حساس هستند و کنترل کایرالیته در طول سنتز می تواند چالش برانگیز باشد.”

ست توضیح می دهد که جایگزینی فسفر (سوم) با فسفر (v) می تواند حساسیت به آب را کاهش دهد ، اما فسفر (v) اجزای سازنده واکنش پذیری کمتری دارند. ‘The [researchers] از معرفهای ترکیب اخیر فسفر-گوگرد خود برای افزایش واکنش پذیری فسفر استفاده کنید (vاو می گوید.)

شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران

Maartje Bastings ، متخصص مواد بیولوژیکی از موسسه فناوری فدرال سوئیس ، توضیح می دهد که DNA طبیعی دارای پیوندهای فسفودی استر بین قندهای ستون فقرات است – رویکرد جدید به محققان این امکان را می دهد که به جای آن اتصالات فسفروتیوآت ایجاد کنند. او می گوید: “این تفاوت ظریف تأثیر زیادی بر زیست پایداری DNA مصنوعی آزاد دارد.”

یک هنر مفهومی که یک رشته DNA تلطیف شده را نشان می دهد و جفت های پایه به عنوان چوب های رنگارنگ نشان داده شده است

ایوار مک دونالد ، همکار BMS ایستگیت می گوید که نصب چنین پیوندهای اصلاح شده برای تنظیم خواص الیگونوکلئوتیدهای ضد حس بسیار مهم است – مولکول هایی که با mRNA ژن هدف تعامل دارند و بر بیان پروتئین تأثیر می گذارند. او می گوید: “شیمی سنتی فسفورامیدیت ، پیوندهای فسفروتیوآت را به عنوان مخلوطی از استریوایزومرها آماده می کند ، در حالی که این روش دسترسی آسان به ایزومرهای منفرد را فراهم می کند.” این سنتز همچنین می تواند انواع دیگر پیوندها مانند فسفودی استرها ، فسفورودیتیوات ها و فسفروتیوئاتهای راسمیک را در یک سکوی واحد ایجاد کند.

واکنشگرها در توالی بسیار کوتاه تهیه می شوند و بسیاری از آنها دارای منابع سبز تجدید پذیر هستند. به عنوان مثال ، لیمونن حاصل از پوست مرکبات زباله ، مایکل اشمیت ، همکار BMS ایستگیت اشاره می کند. شیمی نیز به سادگی انجام می شود و معرفها جامدات کریستالی پایدار هستند که به کار بردن و استفاده بسیار کمک می کند. “

اشمیت می افزاید: “ما واکنشگرها را در مقیاس کیلو سنتز کرده ایم و به همکاری با شریک خود ، Millipore-Sigma ادامه می دهیم تا این معرفها به صورت تجاری در دسترس عموم قرار گیرد.”

این واکنش با پروتکل های خودکار سازگار است و به خوبی فسفر استاندارد صنعت عمل می کند (سوم) ، با همه واکنشها در کمتر از دو دقیقه به تبدیل کامل می رسد. ‘… امید ما این است که شیمیدان از آن استقبال کنند [our methods] و فرصتهای جدیدی را پیدا کنید که ممکن است با استفاده از فسفر در دسترس نبوده باشد (سوم) ، “مک دونالد می گوید. اما ما می دانیم که تغییر فسفری به عنوان فسفر ایجاد نمی شود (سوم) روش ها و زنجیره های تأمین بسیار بهینه شده اند و برای آنچه می توانند انجام دهند بسیار خوب عمل می کنند.

52.5 درصد عرضه ها معامله شد/ آمار معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ یکشنبه 17 مرداد 1400

منبع : www.chemistryworld.com
2021-09-21 13:00:00

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.