رهبری: خط قرمز صمیمت با کارمندان کجاست؟

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

این روزها با همگانی‌شدن شبکه‌های اجتماعی نسبت به گذشته، دوستان و همکاران خیلی بیشتر درباره‌ی زندگی شخصی و احساسی یکدیگر می‌دانند و رابطه کاری صمیمی‌تر شده است. اما یک رهبری چطور می‌تواند تعادل بین رابطه دوستانه و کاری را نگه دارد؟

هر کدام از ما، پشت دریچه‌های مجازی نشسته‌ایم و زندگی دوستان و آشنایانمان را نگاه می‌کنیم. فنجان قهوه‌ی سر صبحشان را، شادی روز تولدشان را، بی‌خوابی غمگینشان را و… . در حالت کلی، این مسئله چیز بدی نیست.

تحقیقات نشان می‌دهد که مغز ما نسبت به آدمهایی که نسبت به آن‌ها احساس صمیمت می‌کنیم، واکنش مثبت نشان می‌دهد. در این مواقع سعی می‌کنیم سخت‌کوش‌تر شویم، باهوش و قابل اعتماد به نظر برسیم تا بتوانیم خودمان را در دلشان جا کنیم.

اما این مسئله نباید فراتر از حد معقول بیشتر شود، صمیمت بیش از حد مدیران با کارمندانشان جالب و حرفه‌ای نیست و ممکن است به جایی برسد که کسی از آنها حساب نبرد.

یک رهبر باید چگونه باشد؟

اینکه رهبری خودمانی و بی‌غل‌و‌غش باشد به کارکنان حس خوبی می‌دهد و باعث جلب اعتمادشان می‌شود. البته ممکن است از همین صداقت و گشاده‌رویی آسیب هم ببیند. در ناخوداگاه هر کدام از ما احساسی وجود دارد که می‌گوید: «مدیر آقابالا‌سرمان است!» اگر یک رهبر هرگز احساساتش را بروز ندهد، این حس قوی‌تر می‌شود. این جور وقت‌ها مدیرمان را رباتی می‌بینیم که فقط به فکر پیشرفت پروژه‌اش است.

اما وقتی که مدیری با ما خودمانی می‌شود حس می‌کنیم از جنس ماست و همین حس باعث می‌شود راحت‌تر به او اعتماد کنیم.

با این وجود، مدیرانی که در صمیمیت با کارمندشان افراط می‌کنند، در واقع گل به خودی می‌زنند. اگر یک مدیر حرف‌هایی بزند که نقطه ضعفش را نشان دهد، مثلا:«من هول شدم و نمی‌دانم چه کاری باید انجام شود؟» این احتمال وجود دارند که کارمندان او را بی‌لیاقت و دست‌و‌پا‌ چلفتی بدانند و بدتر از آن، مدیران رفته‌رفته اعتماد به توانایی رهبر بودنشان را از دست می‌دهند.

کژ دار و مریز تقاضای پلیمرها در ابهام پاییزی

مدیران مسئول باید عمیق‌تر و حساب‌شده‌تر از سایرین فکر کنند زیرا که چشم امید یک تیم‌اند. چه در موقعیت بدی باشند و چه نباشند مدام زیر ذره‌بین بقیه‌اند و هر رفتار و حرفشان هزار بار تحلیل می‌شود. سوالی که در اینجا بیش می آید این است که چه زمانی افراط و تفریط رخ می‌دهد؟ خط قرمز صمیمت با کارمندان کجاست؟

این مسئله اغلب خود را هنگامی که اتفاقات جدید و یا تغییراتی در یک سازمان وجود دارد نشان می‌دهد. ما معمولا از مدیران می‌پرسیم وقتی در یک موقعیت نامناسب قرار می‌گیرند چقدر نگرانی‌شان را بروز می‌دهند. رهبران کاردرست به این سوال صادقانه جواب می‌دهند تا بتوانند مسیر مناسب‌تری برای رسیدن به اهدافشان پیدا کنند.

در ادامه چند راهکار موثر در این زمینه بیان شده است:

خودتان را بشناسید

بهترین رهبران کسانی هستند که کنترل احساساتشان را در دست دارند. وقتی می‌ترسید یا عصبانی می شود قبل از هر اقدامی، از خودتان بپرسید: “دقیقا چه احساسی دارم؟ چرا؟ چه نیازی پشت این احساس است؟”

به عنوان مثال، یک مدیر معمولی وقتی با حجم‌ کاری زیادی روبرو می‌شود. ممکن است فورا عصبانی شود و فکر کند مشغله‌ زیاد باعث خشمش شده، اما یک مدیر درست‌و‌حسابی به خودش زمان می‌دهد تا در خلوت، عصبانیتش فروکش کند و تشخیص می‌دهد علت اصلی ناراحتیش، ترس تمام نشدن پروژه تا آخرین مهلت کاری است.

احساساتتان را مدیریت کنید

هنگامی که احساساتتان را شناختید، باید بدانید که چگونه آنها را مدیریت کنید. یک حرف نابه‌جا می‌تواند کل روز مخاطبتان را خراب کند. مدیران جوگیر و افراطی، آسیب پذیرند، موج منفی دارند و این باعث می‌شود کسی تمایل به ادامه‌ی همکاری با آنها نداشته‌ باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد که دست‌و‌دل کارمندان یک مدیر عصبانی به کار نمی‌رود. به خصوص اگر دلیل عصبانیت مدیرانشان را ندانند. اما زمانی که مدیران، کلمات و زبان بدن خود را در شرایط سخت کنترل می‌کنند، میزان استرس گزارش کاری آنها به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

پاسخ UKRI به دانشگاهیان زن سیاه پوست در مورد تصمیمات مربوط به تامین مالی که نامناسب است | اخبار

لسلو بوک (Laszlo Bock)، موسس و مدیر عامل شرکت Humu و رئیس سابق منابع انسانی گوگل اعتقاد دارد: «بخش مهمی از مدیریت، درک توان تحمل سایرین است. شما حق ندارید بیشتر از توانشان به کارمندان خود فشار وارد کنید و انتظار داشته باشید چشم بشنوید.»

احساستان را بدون نگرانی و به اندازه بیان کنید

اغلب اوقات پنهان کردن احساسات تاثیر بدتری نسبت به بیان آن دارد. اگر ناامید یا ناراحت هستید، به احتمال زیاد با کارمندانتان بد رفتار خواهید کرد و ممکن است فکر کنند دلیل عصبانیت شما هستند.

کیم اسکات (Kim Scott)، نویسنده کتاب Radical Candor، می‌گوید:” اگر بگوییم یک مدیر حق ندارد روز بدی داشته‌باشد، حرف اشتباهی زده‌ایم.” بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که به تیم خود بگویید: «حال روحی مناسبی ندارم اما دارم تلاش می‌کنم که بهترین رفتار را داشته باشم.

دلیل این بد بودن شما نیستید و اصلا دوست ندارم روز بدم را بدتر کنم. لازم نیست سیر تا پیاز ماجرا را تعریف کنید اما درک شدنتان کمک می‌کند از اضطراب ناخواسته‌ای که به کار منتقل خواهید کرد، بسیار کم شود.»

پا پس نکشید

هنگامی که درگیر پروژه چالش برانگیزی هستید، تمرین کنید که چگونه احساسات خود را با تیم به اشتراک بگذارید و مطمئن شوید که این کار را درست و هدفمند انجام می‌دهید. بی‌گدار به آب نزنید، انتخاب کلمات نامناسب به آن‌ها فرصت قضاوت نادرست شما را می‌دهد و ممکن است افرادی پشت سرتان صفحه بگذارند. چیزی شبیه این بگویید: «به دلیل … من احساس … و … می‌کنم.

اما قصد دارم بعدا آن را بهتر انجام دهم و … . در ضمن چیزی که در این شرایط از شما می‌خواهم … است.» این کار به شما کمک می‌کند تا حس بدتان را بدون احتمال قضاوت شدن با دیگران در میان بگذارید.

جری کالونه (Jerry Colonna)، مدیر سابق سرمایه گذاری و مدیر عامل ویسپرز (Whisperer) می‌گوید:«وقتی در شرایط بدی هستید احساس مسئولیتتان نسبت به کار می‌تواند بدون ایجاد حس بد در دیگران منجر به بهبود اوضاع شود.»

چرا رقابت می‌کنیم؟ | دکاموند شیمی

شورش را در نیاورید

یک روش خوب برای فهمیدن اینکه آیا بیش از حد صمیمی شده‌اید، این است که از خودتان بپرسید:«اگر مدیر من این را بهم می‌گفت، چه احساسی داشتم ؟» اگر فکر می‌کنید حس خوبی داشتید پس مخاطب هم همین حس را دارد در غیر این صورت بهتر است حواستان را بیشتر جمع کنید.

مراقب کوچکترین نیت خود باشید. آیا با دیگران بی‌دلیل همکلام می‌شوید یا می‌خواهید ارتباطی برقرار کنید؟ گاهی اوقات ما تجارب شخصی‌مان را برای بقیه تعریف می‌کنیم تنها به این دلیل که حرفی زده باشیم. بهتر است بدانیم این کار همیشه هم جالب نیست!

وضعیت را درک کنید

اگر فکر می‌کنید اعضای تیمتان نگران پروژه‌ای هستند، درکشان کنید. مثلا اگر همگی ساعت‌های طولانی را برای رسیدن به حداقل نتیجه تلاش می‌کنید، بهتر است چیزی شبیه این بگویید: «امروز خیلی خسته شدیم، اما از اینکه کنار هم و با هم کار کردیم خوشحالم، می‌دانم که خروجی این پروژه تحسین برانگیز خواهد بود. به صبر، تلاش و صداقت‌کاری تک‌تکتان افتخار می‌کنم.»

توامان واقع بین و خوش‌بین باشید. از تلاش کردن دست نکشید. احساستان را هنگامی که فکر می‌کنید می تواند برای بقیه مفید باشد، بیان کنید.

پیدا کردن تعادل میان افراط و تفریط ساده نیست. اما با تمرین می توان به آن دست یافت. به عنوان یک رهبر، این هنر شماست که نقش تاثیرگذار خود را درک و احساساتتان را مدیریت کنید و در نهایت وقتی فکر می‌کنید کمک حال تیم است، آن‌ها را بروز دهید.َ

منبع : تکراسا


دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن ، مواد شیمیایی ، اسانس

منبع : wikiplast.ir
2021-08-02 12:38:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.