دوران مرکل به ترک علم آلمان با آینده ای روشن پایان می دهد | پژوهش

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email
امتیاز دهید

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

دوران جدیدی در سیاست آلمان آغاز شده است. آنگلا مرکل پس از 16 سال صدراعظم بازنشسته شد و دولت ائتلافی جدیدی در حال شکل گیری است. نتایج اولیه نشان می دهد حزب CDU مرکل در رتبه دوم SPD قرار دارد و به نظر می رسد صدراعظم بعدی اولاف شولتز از SPD باشد.

هر کسی که مسئولیت را به عهده بگیرد ، به لطف اولویت بندی طولانی مدت علم توسط دولت مرکل ، یک پایگاه تحقیقاتی با بودجه خوب و در سطح جهانی به ارث می برد. با این حال ، چندین حوزه وجود دارد که به نظر می رسد آلمان در آن عقب مانده است ، از جمله دیجیتالی شدن ، و همچنین مسائل حساس سیاسی در مورد نابرابری های اجتماعی در سیستم دانشگاهی.

چشم انداز تامین مالی

منابع مالی برای علم در دوران ریاست جمهوری مرکل به طور پیوسته افزایش یافت. بودجه وزارت تحقیقات در سال 2005 که مرکل صدراعظم شد 8.5 میلیارد یورو (7.3 میلیارد پوند) بود. تا سال 2021 ، این رقم به 20.8 میلیارد یورو افزایش یافته بود. اداره آمار فدرال برآورد کرده است که مجموع هزینه های تحقیق و توسعه در سال 2019 109.5 میلیارد یورو بوده که حدود دو سوم آن از صنعت تامین می شود. این میزان 3.2 درصد از تولید ناخالص داخلی آن است ، در حالی که این رقم در سال 2007 2.5 درصد بود و دولت همچنان 3.5 درصد را دنبال می کند. این کشور آلمان را بالاتر از ایالات متحده (3.1) و گردن و گردن را با ژاپن قرار می دهد.

علم و تحقیقات در آلمان به طور کلی و DFG به عنوان بزرگترین سازمان تأمین مالی ، با آنگلا مرکل بسیار خوش شانس بوده اند

کاتیا بکر ، رئیس DFG

دولت تحقیقات را از طریق دانشگاه ها و سازمان های تحقیقاتی تأمین می کند. یکی از محورهای اصلی استراتژی آن Pact for Research (PFI) است. این سازمان حمایت بین دولت فدرال و ایالت ها را با چهار سازمان بزرگ تحقیقاتی – انجمن هلمولتز ، انجمن مکس پلانک ، انجمن فراونهافر و انجمن لایب نیتس – و نهاد مرکزی تأمین مالی تحقیقات آلمان ، DFG هماهنگ می کند. بر اساس این پیمان ، دوره مالی فعلی افزایش 3 درصدی در بودجه تحقیقات فدرال و ایالتی تا سال 2030 را تضمین می کند.

کاتیا بکر ، رئیس DFG می گوید: “علم و تحقیقات در آلمان به طور کلی و DFG به عنوان بزرگترین سازمان تامین مالی بسیار خوش شانس آنگلا مرکل بوده اند.” “داشتن یک صدراعظم که خود دارای سابقه علمی و درک مسائل مربوط به آن است ، یک امتیاز بزرگ بود.”

قدردانی معاون وزیر نفت برای رفع نشتی گاز خط لوله هفتم سراسری

مرکل در دانشگاه لایپزیک فیزیک خواند ، دکترای شیمی کوانتومی را از آکادمی علوم در برلین -آدلرشوف در آلمان شرقی اخذ کرد و بعداً در موسسه شیمی شیمی فیزیکی ، آکادمی علوم با رودولف زهرادنک ، مکانیک کوانتوم را مطالعه کرد. برخورد گاز و ذرات

بکر می گوید: “در دوران ریاست جمهوری خود ، او هرگز نقش و اهمیت بورسیه و تحصیل یا تصمیمات دانش محور در سیاست و جامعه را زیر سوال نبرد.” در نتیجه ، علم و تحقیقات و سازمان های آنها از افزایش مداوم بودجه و امنیت برنامه ریزی مالی ، که همه آنها تحت PFI تأمین شده است ، بهره مند شده اند. این وضعیت فوق العاده ای بوده است که امیدوارم بتوانیم آن را حفظ کنیم. ‘

علی رغم افزایش بودجه کلی ، 92٪ باور نکردنی از کارکنان علمی در دانشگاه های آلمان با قراردادهای کوتاه مدت قرارداد دارند

رابرت لپنیز ، دانشگاه کارلشوشوله

مارتین استراتمن ، رئیس انجمن ماکس پلانک می گوید ، این واقعیت که بودجه در دوران نخست وزیری مرکل ثابت ماند ، نتیجه مستقیم مشارکت وی در مذاکرات بود. دوره های تأمین مالی 10 سال تعیین شد. چنین ثباتی به اندازه سطح بودجه اهمیت دارد. ‘

تصویری که آنگلا مرکل را با استفاده از میکروسکوپ نشان می دهد

ولفرام کخ ، مدیر اجرایی انجمن شیمی آلمان معتقد است که سابقه علمی مرکل مطمئناً تأثیر مثبتی بر سیاست علمی آلمان داشته است. در بسیاری از موارد ، آشکار بود که “دقت علمی و هوشیاری همراه او” عنصر مهمی در تصمیم گیری های مبتنی بر شواهد او بود.

استراتمن همچنین معتقد است که آموزش علمی مرکل پاسخ های او را در مورد دو بحران بزرگ صدر اعظم او تعریف کرد: بحران مالی 2008 و همه گیری. ‘هر دو بار [she] زمانی که دیگران ممکن است کاهش هزینه داشته باشند ، هزینه های علم و فناوری افزایش یافته است. در نتیجه ، در هر دو بحران ، آلمان خیلی بد عمل نکرده است. ‘

به گفته استراتمن ، مرکل همچنان از نزدیک درگیر تحقیقات بود. او ملاقاتهای منظمی را با دانشمندان رهبری می کرد ، همه مقالات را می خواند ، سوالات مفصلی می پرسید و کار خود را می کرد. این یک علاقه شخصی با او بود. ‘ او همچنین دوستان زیادی در علم داشت ، تا حدی از طریق شوهرش ، شیمی دان نظری یوآخیم زائر.

ترکیب آلومینیوم هگزا فلوراید گوگرد را در چند دقیقه تجزیه می کند | پژوهش

پاتریک دیکهوف ، دبیرکل سیاست علمی در انجمن Fraunhofer ، اظهار می کند: “او به عنوان دکترای فیزیک نه تنها ارزش و اهمیت علوم بنیادی را درک کرد ، بلکه به همه برنامه ها و موضوعات نوآوری بسیار باز و علاقه مند بود.” “او واقعاً جزئیات را درک کرد.”

با این حال ، همانطور که کوچ اشاره می کند ، برخی تصمیمات با شک و تردید در جامعه علمی روبرو شد ، مانند قطع ناگهانی و غیر منتظره قدرت هسته ای پس از فوکوشیما که بسیاری آن را زودهنگام می دانستند.

عملکرد قوی در صحنه جهانی

ماتیاس کلاینر ، رئیس انجمن لایب نیتس اظهار می دارد که تقریباً همه رشته های علمی در آلمان “در طول دوران مركل و در نتیجه دوران ریاست جمهوری مرکل بسیار مثبت” توسعه یافته اند. ما در حال حاضر تقریباً هیچ کشور دیگری را نمی بینیم که در آن علم به اندازه آلمان اهمیت داشته باشد. نه تنها “تحقیقات کاربردی” تمرکز منابع مالی بود ، بلکه تحقیقات به عنوان ابزار اصلی کسب دانش و درک همه چیز مورد توجه قرار گرفت و ارزش گذاری می شود. “

این رویکرد ، به ویژه در علوم فیزیکی ، سودهایی را به همراه داشته است. بر اساس شاخص نیچر ، که 82 مجله علوم طبیعی را دنبال می کند ، آلمان از نظر خروجی تحقیقات پس از آمریکا و چین در رتبه سوم جهان قرار دارد.

شیمی ، به ویژه ، پیشرفت خوبی داشته است. دیکهوف به جوایز نوبلی که شیمیدانان یا شیمیدانان آلمانی شاغل در آلمان کسب کرده اند اشاره می کند. به عنوان مثال ، امانوئل شارپانتیه ، جایزه نوبل شیمی سال گذشته را در زمینه فناوری ویرایش ژن Crispr-Cas9 به دست آورد. شارپانتیه مدیر موسسه ماکس پلانک برای زیست شناسی عفونت در برلین است. سایر برندگان نوبل شیمی که در آلمان کار می کنند عبارتند از: یواخیم فرانک برای توسعه میکروسکوپ کرایو الکترونی در سال 2017 ، استفان هل برای کار در زمینه میکروسکوپ فلورسانس فوق حل شده در سال 2014 و گرهارد ارتل برای مطالعات خود در مورد فرآیندهای شیمیایی روی سطوح جامد در سال 2007.

رابرت لپنیز ، استاد اقتصاد پلورالیستی و غیرمنطقی در دانشگاه کارلشوچشول می گوید ، از نظر عملکرد ، دیدن بعد اروپایی نیز مهم است. مرکل یکی از حامیان بزرگ اتحادیه اروپا بوده است ، به عنوان مثال ، بودجه افق 2020 تحت حمایت دولت آلمان به طور پیوسته در حال افزایش بوده است. “

چشم انداز آینده

هر صدراعظم اولویت های خود را دارد ، اما استراتمن معتقد است که رهبر جدید به حمایت از علم و تحقیقات ادامه می دهد. مرکل از این جهت که شخصاً در علم و تحقیقات مشارکت داشت ، منحصر به فرد بود و بعید است که با صدراعظم جدید ادامه یابد. ” اما به نظر می رسد تقریباً همه احزاب و همچنین صنعت 3.5٪ از تولید ناخالص داخلی را به اشتراک می گذارند.

توجه به پیشران‌های اقتصادی همچون بخش‌های انرژی و پتروشیمی بسیار ضروری

با این حال ، دیهکف با احتیاط به نظر می رسد و تاکید می کند که علم و نوآوری باید ارزش خود را برای دولت جدید ثابت کند. او انتظار دارد که بودجه بیشتر بر عملکرد متمرکز شود.

لپنیز می گوید که معلوم نیست آینده چه خواهد شد ، اما چالش های زیادی همچنان باقی است. به عنوان مثال ، تحرک اجتماعی در علم بسیار کم است ، و همچنین برابری جنسیتی و نمایندگی از مردم آلمان شرقی سابق. علاوه بر این ، محققان اولیه در آلمان با آینده ای بسیار نامطمئن روبرو هستند. علی رغم افزایش بودجه کلی ، 92٪ باورنکردنی از کارکنان علمی در دانشگاه های آلمان با قراردادهای کوتاه مدت همکاری می کنند ، که این امر برنامه ریزی شغلی را غیرممکن می کند و به طور سیستماتیک افراد را از زمینه های کم درآمد تر کنار می گذارد. قانون خاصی وجود دارد که بخش علمی را از استانداردهای بالاتر کار معاف می کند ، که موضوع بحث سیاسی شدید است. ‘

دیگر زمینه های بهبود شامل دیجیتالی شدن است: اینترنت در بسیاری از زمینه ها کند ، گران و یا وجود ندارد. استراتمن می گوید: “این برای مرکل ناامید کننده است که این وضعیت آنطور که او دوست دارد پیشرفت نکرده است.”

Stratmann می گوید تغییر آب و هوا یکی دیگر از زمینه هایی است که نیاز به اقدام دارد. ما باید ابزارها و دانش موجود را تسریع کرده و به کار گیریم. مشکل این است که آلمان دارای چنین ساختار سیاسی پیچیده ای است – این کشور سازش است. صدراعظم نمی تواند دیکته کند ، آنها باید در یک دولت ائتلافی عمل کنند ، جایی که وزارتخانه ها بسیار قوی هستند و 16 ایالت در آن تا حدودی خودمختار هستند. به عنوان مثال ، رسیدن به توافق بسیار سخت تر از انگلستان است. نکته مثبت این است که هر تغییری که اتفاق می افتد کند اما پایدار است. ‘

تصحیح: عنوان ماتیاس کلاینر در 30 سپتامبر 2021 به روز شد

منبع : www.chemistryworld.com
2021-09-30 12:00:00

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.