خلاصه صنعت مواد شیمیایی 2021 | کسب و کار

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email
امتیاز دهید

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

پس از یک سال پرتلاطم 2020، امسال صنایع شیمیایی به تدریج شاهد بازگشت کارکنان اداری به محل، از سرگیری بازدید مشتریان و افزایش ظرفیت تولید یا نزدیک شدن به ظرفیت تولید با احیای بازارها بود. با این حال، این خبر خوب به دلیل نگرانی‌ها در مورد مشکلات زنجیره تامین و کمبود مواد خام بود که با نیروی غیرمنتظره‌ای به سازندگان مواد شیمیایی ضربه زد.

تحلیلگران صنعت می گویند که توصیف استرس زنجیره تامین دشوار است و کمبود کانتینرهای باری، تاخیر مرزی و کمبود راننده را از دلایل بی شمار نام می برند. در همان زمان، آنها موافق هستند که این بخش علاوه بر مشکلات از پیش موجود در شبکه لجستیک، نشانه بلندمدت نابجایی زنجیره تامین مربوط به بیماری همه گیر سال گذشته را تجربه می کند.

همانطور که گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد، کسب‌وکارها اثرات آن را احساس می‌کنند. به عنوان مثال، در سازنده تخصصی مواد شیمیایی بلژیکی Solvay، هزینه های مواد خام، انرژی و لجستیک در 9 ماه اول سال 210 میلیون یورو (180 میلیون پوند) نسبت به سال 2020 افزایش یافته است. سال در حدود 400 میلیون یورو باشد. Solvay قیمت ها را افزایش می دهد تا این هزینه های اضافی را به مشتریان خود منتقل کند. الهام کادری، مدیر اجرایی، در تماسی با تحلیلگران سهام گفت که تورم «دردناک» است و «اولین بار در دوران حرفه‌ای خود چنین افزایشی را در مدت زمان کوتاهی می‌بینم».

قیمت نفت در 12 ماه گذشته بیش از دو برابر شده است و نسبت به پایین‌ترین حد پیش از همه‌گیری در مارس 2020 به میزان خیره‌کننده 3.5 برابر شده است. این بیش از افزایش‌های عظیمی است که در طول بحران قیمت نفت در سال‌های 1973-1974 و اخیراً مشاهده شد. قیمت‌ها در سال‌های 2007 و 2008 افزایش یافت زیرا اقتصاد جهان وارد رکود شد. با توجه به اینکه اکثر نهادهای پیش بینی کننده اصلی انتظار دارند قیمت نفت در سال 2022 بالای 70 دلار در هر بشکه باقی بماند، به نظر می رسد که هزینه های بالاتر باقی بماند.

صنعت رنگ و پوشش نمونه‌ای از تأثیر ضربه‌ای است که این افزایش قیمت بر کسب‌وکارهایی که تلاش می‌کنند تا از این همه‌گیری بهبود یابند. فدراسیون پوشش های بریتانیا (BCF) گزارش می دهد که برای برخی از حلال های مهم، قیمت ها دو یا حتی سه برابر شده است. قیمت حلال در حال حاضر به طور متوسط ​​82 درصد بالاتر از یک سال قبل است. رزین ها و مواد مرتبط با افزایش قیمت 36 درصدی مواجه بوده اند و برای مثال n-بوتانول از 750 پوند در هر تن به 2560 پوند در سال افزایش یافته است.

BCF گفت: «با توجه به اینکه مواد خام حدود 50 درصد از کل هزینه‌های صنعت را تشکیل می‌دهند و هزینه‌های دیگر مانند انرژی نیز به سرعت در حال افزایش است، نمی‌توان تأثیر آن بر این بخش را اغراق کرد».

انرژی گران

افزایش شدید قیمت نفت و مواد خام همراه با افزایش بی رحمانه هزینه های انرژی است. قیمت گاز طبیعی بیشترین افزایش را داشته است، به طوری که قیمت های معیار اروپایی و آسیایی حدود 10 برابر قیمت یک سال قبل است. قیمت‌های بین‌المللی زغال‌سنگ حدود پنج برابر سال گذشته است و نیروگاه‌های زغال‌سنگ در چین و هند، دو مصرف‌کننده بزرگ زغال‌سنگ در جهان، نسبت به ذخایر بسیار پایین قبل از فصل زمستان هشدار دادند.

حتما بخوانید :
آنچه تاکنون از جزئیات حذف سهمیه بندی مواد پتروشیمی می دانیم

تصویری که دیگ های صنعتی را نشان می دهد

شرکت‌های شیمیایی برای محافظت از خود در برابر قیمت‌های بالای انرژی و نوسانات سریع ناشی از آن، قیمت‌های خود را افزایش می‌دهند یا به هزینه‌های اضافی روی می‌آورند. یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پلیمر اروپا، LyondellBasell، از اول نوامبر شروع به اعمال هزینه اضافی برای گاز طبیعی و برق بر روی تمام سفارشات پلی پروپیلن، پلی اتیلن با چگالی بالا و پایین، کاتالیز (پلی اولفین های مخلوط گرمانرم) و پلی بوتیلن کرد که در ابتدا 50 یورو در هر تن بود. این سازمان گفت که هزینه های آب و برق آن از سال گذشته تا 100 یورو در هر تن افزایش یافته است.

شرکت مواد شیمیایی تخصصی هانتسمن با استناد به افزایش هزینه های گاز طبیعی، 125 یورو به ازای هر تن برای فروش متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات در اروپا، آفریقا، خاورمیانه و آسیا اضافه کرد.

کریستین کولمن، رئیس انجمن صنایع شیمیایی آلمان (VCI) در بیانیه ای در مورد قیمت انرژی هشدار داد: «نه کمبود مواد و نه هزینه های بالای انرژی انتظار نمی رود به زودی بهبود یابد. “این عوامل بر اقتصاد تاثیر می گذارد و منجر به سرد شدن بیشتر تجارت شیمیایی در زمستان آینده خواهد شد.”

آغاز برگزیت

در همین حال، برای صنعت در بریتانیا، سال 2021 اولین سال فعالیت در بریتانیا است که دیگر بخشی از اتحادیه اروپا نیست یا در یک دوره گذار است. پیامدهای برگزیت به آرامی در میان مشکلات ناشی از بیماری همه گیر و سایر مسائل مبرم آشکار شد.

تأخیرهای مرزی مرتبط با برگزیت، فشار بر زنجیره‌های تأمین از قبل تحت فشار را تشدید می‌کند، با تأخیر در حمل و نقل – هم بین بریتانیا و اتحادیه اروپا و هم بین بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی. نهادهای تجاری می گویند، به طور کلی، شرکت ها همچنان نگران از دست دادن مشتریان صادرات اتحادیه اروپا هستند و نگران رقابت پذیری خود در مقایسه با همتایان اتحادیه اروپا در نتیجه شرایط تجاری توافقنامه تجارت و همکاری (TCA) هستند.

تصویری که کامیون حامل اسیدهای آریل یا آلکیل سولفونیک را نشان می دهد

قانون دسترسی بریتانیا (ثبت، ارزیابی، مجوز و محدودیت مواد شیمیایی) خود کشور هنوز در حال تکامل است. سال پاسخ‌های کمی به سؤالات داغ باقی‌مانده پیرامون آن داده است.

در این سال اول، شرکت‌ها 4042 ماده را بر اساس روند قانون اساسی اعلام کردند. این در مقایسه با بیش از 22500 ماده ثبت شده تحت دسترسی اتحادیه اروپا است – تفاوتی که نگرانی ها را در مورد تعداد مواد شیمیایی موجود در بازار بریتانیا تداوم می بخشد.

اکنون امیدواریم که این شکاف با اعلان‌های واردات کاربران پایین‌دستی (DUIN) پر شود. این‌ها توسط واردکنندگان، تولیدکنندگان، فرمول‌سازان و تولیدکنندگان مقاله ارائه می‌شوند که مایلند به استفاده از مواد شیمیایی که در زمانی که بریتانیا هنوز تحت دسترسی اتحادیه اروپا کار می‌کرد، بخشی از مجموعه آنها بود، ادامه دهند.

اداره بهداشت و ایمنی بریتانیا (HSE) گفت که DUIN ها را از 5354 شخص حقوقی تا مهلت اطلاع رسانی 27 اکتبر دریافت کرده است. فاش نکرده است که این چند ماده را پوشش می دهد. و همه DUIN‌ها به ثبت‌های کامل تبدیل نمی‌شوند، با بسیاری از کاربران پایین‌دستی که به آنها اجازه می‌دهند برای مدت طولانی‌تری در بازار بمانند، اما بدون قصد جمع‌آوری مجموعه داده‌های کامل پرهزینه.

اگر یک چیز در سال جاری مشخص شد، آن است که واگرایی بین رژیم های اتحادیه اروپا و بریتانیا، بر خلاف میل ذینفعان، اجتناب ناپذیر است. به عنوان مثال، HSE از تقریباً یک پنجم نظرات کمیته ارزیابی ریسک Echa که در سال‌های 2019 و 2020 درباره طبقه‌بندی‌های اجباری طبقه‌بندی اتحادیه اروپا و بسته‌بندی (CLP) منتشر شد، در اولین دسته از تصمیم‌هایی که در سال 2021 منتشر کرد، خودداری کرد.

حتما بخوانید :
ریسک اوکراین در بازار دلار

آینده های سبز

پایداری بار دیگر به طور برجسته در دستور کار صنعت قرار گرفت. موافقتنامه آب و هوا از اجلاس آب و هوای Cop26 با استقبال گرم صنایع شیمیایی مواجه شد – انجمن صنایع شیمیایی بریتانیا (سیا) گفت که “ما را به جلوتر می برد” اما نیاز به اقداماتی برای حمایت از تعهدات دارد در حالی که VCI آلمان گفت که نشان دهنده “موفقیت های کوچک” است. اما یک نقطه عطف تعیین کننده در سیاست بین المللی آب و هوا نیست.

شورای صنعت شیمی اروپا (Cefic) نسبت به «چالش‌های زیادی» در پیش رو هشدار داد، زیرا انتظار می‌رود بخش مواد شیمیایی اتحادیه اروپا برای دستیابی به اهداف قرارداد سبز اروپا، که شامل تغییر اقلیم خنثی، دایره‌ای و دیجیتالی می‌شود، دستخوش یک « گذار دوقلو» شود. ، در حالی که پیش بینی اصلاح چارچوب نظارتی مواد شیمیایی اتحادیه اروپا همانطور که توسط استراتژی مواد شیمیایی برای پایداری اعلام شده است.

شاید در انتظار، شرکت‌های بیشتر و بیشتری اهداف کاهش انتشار خود را در سال جاری تشدید کردند. BASF اهداف جدیدی را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در سراسر جهان تا سال 2030 به میزان 25 درصد – از 21.9 میلیون به 16.4 میلیون تن – حتی در حالی که کارخانه های بزرگ جدید در چین می سازد، تعیین کرد. گروه علم و داروسازی بایر متعهد شده است که انتشار گازهای گلخانه ای را مستقیماً تحت کنترل خود از 3.8 میلیون تن در سال 2019 به 2.2 میلیون تن تا پایان سال 2029 کاهش دهد.2 انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2034 و کاهش بیشتر آن تا 90 درصد تا سال 2050.

بهبود بهره وری انرژی و استفاده از انرژی های تجدید پذیر محبوب ترین استراتژی ها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است و شرکت ها به طور فزاینده ای جذب کربن را در مرکز برنامه های خود قرار می دهند.

با توجه به چشم انداز صنعت شیمیایی دیلویت در سال 2022، این روند ادامه خواهد یافت، زیرا این صنعت ممکن است تحت نظارت بیشتری قرار گیرد زیرا عموم مردم به زباله های پلاستیکی و دفع نادرست محصولات نهایی حساس تر می شوند.

گزارش Deloitte پیش‌بینی می‌کند: «مسئله دیگر این است که آیا تقاضا برای بسیاری از پلاستیک‌ها و مواد شیمیایی معمولی ممکن است کاهش یابد، زیرا مردم در مورد اثرات زیست‌محیطی محصولات نهایی آگاه‌تر می‌شوند و آماده پذیرش جایگزین‌های دوستدار محیط‌زیست می‌شوند». مانند سال 2021، بازار می‌تواند نشان دهد که مردم مایلند به جایگزین‌های سازگار با محیط زیست روی بیاورند، حتی اگر قیمت آن‌ها کمی بیشتر باشد یا کارایی کمتری داشته باشند.

تغییر استراتژیک

به موازات جاه طلبی های سبز، استراتژی شیمیایی اتحادیه اروپا برای پایداری نیز یکی از بزرگترین دردسرهای این صنعت در سال جاری بود.

این استراتژی که بزرگترین تحول نظارتی در صنعت اروپا از زمان ثبت، ارزیابی، مجوز و محدودیت مواد شیمیایی (Reach) است، به عنوان مثال، محدودیت‌های کلی برای گروه‌های خاصی از مواد شیمیایی – مانند مواد پر و پلی فلوروآلکیل (PFASs) و پوست را در نظر می‌گیرد. حساس‌کننده‌ها در مخلوط‌های مصرف‌کننده – و اقدامات سخت‌گیرانه‌تر برای مواد شیمیایی طبقه‌بندی شده با خطراتی مانند سمیت محیطی، ماندگاری، تحرک و تجمع زیستی. در میان سایر اقدامات، کمیسیون اروپا در حال کار بر روی بازبینی گسترده قوانین شیمیایی شاخص خود، مانند Reach، قانون CLP و مقررات محصولات آرایشی و بهداشتی است.

حتما بخوانید :
صنعت پتروشیمی و تراژدی موادشیمیایی

کار بر روی این استراتژی در حال انجام است و سال 2021 اولین اجمالی از پیامدهای مشخصی که ممکن است برای صنایع شیمیایی داشته باشد را نشان داد. گزارش دسامبر شورای صنعت شیمیایی اروپا (Cefic) هشدار داد که برخی از اقدامات ذکر شده در پیش نویس استراتژی منجر به “زیان خالص” حداقل 12 درصد از سبد صنعت تا سال 2040 خواهد شد.

با محدودیت‌های مورد انتظار بر روی مواد و کاهش متعاقب آن در تولید و استفاده از محصولات حاوی آنها – یا افزایش هزینه‌های تولید – شرکت‌های شیمیایی نیز تخمین زدند که شرکت‌های شیمیایی ممکن است بین سال‌های 2023 تا 2040 سالانه 47 تا 81 میلیارد یورو از گردش مالی خود را از دست بدهند. این گزارش بر روی اثرات بالقوه تجاری، مانند انطباق و هزینه های عملیاتی، و همچنین محدودیت های ساخت و استفاده، که شرکت هایی که محصولات شیمیایی را در بازار اتحادیه اروپا عرضه می کنند متحمل خواهند شد.

سفیک همچنین خاطرنشان کرد که کاهش در دسترس بودن برخی مواد شیمیایی، و در نتیجه محصولاتی که به آنها متکی هستند، می‌تواند مانع از برنامه‌های اتحادیه اروپا برای توسعه محصولات ضروری که به اهداف قرارداد سبز آن کمک می‌کنند، شود.

ایمنی لغزش؟

به طور غم انگیز، سال 2021 همچنین سال حوادث مرگبار بسیاری در کارخانه های شیمیایی در سراسر جهان بود.

در ایالات متحده، دو کارگر بر اثر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی در کارخانه مواد شیمیایی فلوروشیمی ایالات متحده Daikin-America جان خود را از دست دادند. نشت مرگبار بیش از 45 تن از مخلوطی از مواد شیمیایی – از جمله اسید استیک، متیل یدید و یدید هیدروژن – از یک کارخانه لیوندل بازل لا پورت، تگزاس را شوکه کرد.

تصویری که عواقب آتش سوزی شیمیایی را نشان می دهد

انفجار و آتش‌سوزی یک کارگر جان خود را از دست داد، پنج کارگر دیگر در بیمارستان بستری شدند و چهار کارگر دیگر جراحات جزئی در یک کارخانه رزین پلیمری در کارخانه رنگ در کلمبوس و انتشار تصادفی نیتروژن مایع در کارخانه فرآوری مرغ در جورجیا، ایالات متحده، شش کارگر جان خود را از دست دادند. و حداقل ده ها نفر دیگر را در ژانویه در بیمارستان بستری کردند.

در آلمان، انفجار و آتش‌سوزی مخزن حلال دو کشته و بیش از 30 زخمی بر جای گذاشت، در حالی که نشت سود سوزآور در حین نظافت یک کارگر را کشت و پنج نفر دیگر را به شدت مجروح کرد. و بریتانیا شاهد آتش‌سوزی عظیم و چندین انفجار در کارخانه پلی‌اورتان لیسون در آبگرم لیمینگتون بود.

دست کم هشت نفر در پی نشت مواد شیمیایی در کارخانه واه یان هونگ در گوئیانگ چین جان خود را از دست دادند. اما مرگبارترین حوادث در پاکستان و هند رخ داد که آتش سوزی های جدی به ترتیب جان 17 و 18 کارگر را گرفت.

دلایل چندین مورد از این بلایا هنوز در دست بررسی است.

منبع : www.chemistryworld.com
2021-12-17 13:00:00

هیچ داده ای یافت نشد
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.