خاک‌های آلوده مرکز انتقال نفت گندمکار پاکسازی می‌شود

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

به گزارش دکاموند شیمی به نقل از پژوهشگاه صنعت نفت، حنیف خداوردی، مسئول پروژه پاکسازی خاک در منطقه گندمکار، به انباشت خاک‌های آلوده به ترکیبات نفتی در سایت پاکسازی خاک‌های آلوده در مرکز انتقال نفت این منطقه اشاره کرد و گفت: به‌دلیل شکستگی خط لوله در پارسال، مقداری خاک‌های منطقه به ترکیبات نفتی آلوده شده‌اند.

وی افزود: مسئولان اچ‌اس‌ئی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران به‌دلیل وسعت آلودگی در مرحله نخست در یک اقدام فوری همه خاک‌های آلوده به مواد نفتی را در بخشی از سایت مورد نظر جمع‌آوری کردند تا آلودگی به نقاط دیگر تسری نیابد.

مسئول پروژه پاکسازی خاک در منطقه گندمکار تصریح کرد: در گذشته پژوهشگاه پاک‌سازی خاک‌های آلوده به مقدار ۱۰ هزار تن را نیز در دستور کار خود داشته است، اما در این پروژه، پاک‌سازی ۲۰ هزار تن خاک آلوده از سوی کارفرما به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شده است.

خداوردی اظهار کرد: در مرحله نخست این پروژه، به‌دلیل وجود سنگ‌های درشت در خاک موجود، جداسازی این قطعات در دستور کار قرار گرفت تا اینکه در نهایت پاک‌سازی خاک را بدون وجود این قطعات آغاز کنیم. در پاک‌سازی خاک‌های مرکز انتقال این منطقه از فناوری بایوپایل استفاده می‌شود که در این روش با کمک میکروارگانیسم‌های بومی تجزیه‌کننده ترکیبات نفتی، ترکیبات آلاینده در مدت زمانی مشخص تبدیل به آب، دی‌اکسیدکربن و زیست‌توده می‌شوند.

به گفته وی، سازمان محیط زیست به‌عنوان مرجع اصلی ناظر بر این‌گونه فعالیت‌ها در کشور همواره پژوهشگاه صنعت نفت را به‌عنوان برندی در این زمینه می‌شناسد.

خداوردی ادامه داد: در گذشته پژوهشگاه صنعت نفت تجربه‌های مشابهی در زمینه پاک‌سازی خاک‌های آلوده به مواد نفتی را با روش لندفارمینگ در جزیره سیری و با روش بایوپایل در منطقه خانگیران و پالایشگاه شازند در برنامه‌های خود داشته است که خوشبختانه در همه این مناطق پروژه‌ها با موفقیت انجام شده است. در روش لندفارمینگ آبیاری و هوادهی با مکانیسم‌هایی شبیه کشاورزی سنتی و در روش بایوپایل به‌صورت مکانیزه انجام می‌شود.

تغییرات هفتگی قیمت های جهانی محصولات پتروشیمی تا 20 آگوست 2021

وی بایوپایل را وابسته به شرایط اقلیمی دانست و در این زمینه گفت: از آنجا که این روش فرآیندی بیولوژیک محسوب می‌شود، کاملاً تحت تاثیر شرایط اقلیمی است؛ از این‌رو این‌گونه فرآیندها باید در فصل‌های مناسب و با زمان‌بندی دقیق انجام شود.

مسئول پروژه پاکسازی خاک در منطقه گندمکار اعلام کرد: پژوهشگاه صنعت نفت در پاک‌سازی خاک‌های آلوده به مواد نفتی در مرکز گندمکار نیز همانند منطقه خانگیران و پالایشگاه شازند از روش بایوپایل استفاده کرده است، اما در روش جدید خود تغییراتی را در سیستم هوادهی و آبیاری خاک ایجاد کرده تا فرآیند به‌صورت بهینه‌تر اجرایی شود.

خداوردی تصریح کرد: انجام و اجرایی کردن این پروژه به‌طور حتم با همکاری و تعامل میان مجموعه‌های مختلف میسر است، از این رو نباید زحمات مسئولان اچ‌اس‌یی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران و مدیران حفاظت محیط زیست را در پیشبرد اهداف این پروژه نادیده گرفت.

دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

منبع : www.shana.ir
2021-09-14 12:28:28

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.