تلاش برای تولید ثروت با فناوری‌های نو

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email
امتیاز دهید

به گزارش دکاموند شیمی به نقل از هفته‌نامه مشعل، غلامعلی رحیمی، ضمن بازخوانی روابط ایران و روسیه، در بررسی همه جوانب و راه‌های تأثیرگذار در نزدیکی روابط دو کشور اظهار کرد: با وجود افزایش همکاری‌های ایران و روسیه در اکثر زمینه‌ها پس از دوره فروپاشی شوروی، الگوی روابط این دو کشور در زمینه تأمین انرژی جهانی در قالب رقابت توصیف می‌شود. با وجود سیاست «اوراسیاگرایی» و حفظ استیلای سنتی روسیه در مناطق، اما امکان همکاری میان روسیه و ایران در رابطه با مسیرهای انتقال انرژی وجود دارد.

وی افزود: سیاست روسیه دستیابی به بازارهای بیشتر در آسیا از قبیل هند و پاکستان است و بهره‌گیری از نزدیکی و مجاورت ایران با این کشورها، امکان این همکاری را میسر می‌سازد، همچنین با توجه به نقش مهم و مثبت روسیه در مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) و اوپک‌پلاس در شرایط کنونی و با وجود تحمیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا بر ایران و روسیه، تقویت همگرایی و همکاری دو کشور بسیار مهم و تأثیرگذار است.

رئیس پژوهشکده اقتصاد انرژی مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی درباره ارزیابی دورنمای توسعه روابط ایران و روسیه در حوزه انرژی به اهم زمینه‌های همکاری دوجانبه اشاره کرد و گفت: تبادل کالاها و خدمات، مواد و منابع اولیه و ثانویه، تبادل دانش انرژی، توسعه و مشارکت در پژوهش و مطالعات انرژی، مهم‌ترین محورهای مشارکت دوجانبه است.

رحیمی در توضیح محورهای یادشده بیش از هرچیز به مقوله تبادل دانش و فناوری‌های نوین در حوزه انرژی تأکید و اظهار کرد: یکی از محوری‌ترین و اساسی‌ترین و در عین حال ساده‌ترین روش‌ها برای توسعه تبادلات، استفاده از ظرفیت‌های دانشی، پژوهشی و مطالعاتی دو طرف است که متأسفانه تاکنون چندان توجهی به آن نشده است. علاوه بر دستاوردهای مستقیم حاصل از مطالعات، مشارکت دوجانبه به شناخت و تسهیل تبادلات تجاری و عادی‌سازی بهتر آنها نیز کمک می‌کند.

به گفته وی، ظرفیت‌های پژوهشی و مطالعاتی نیز بسیار وسیع است و می‌تواند در طیف گسترده‌ای شامل مطالعات بازار، الگوسازی و ارائه چشم‌اندازهای مشترک برای انرژی جهان و توسعه مطالعات فنی و مهندسی در حوزه‌های مختلف مورد درخواست طرف‌ها باشد، همچنین دو کشور در حوزه تولید، توزیع و فناوری‌های مرتبط دارای تجاربی هستند که به‌کارگیری آنها می‌تواند زمینه مناسبی برای همکاری فی‌مابین باشد.

حتما بخوانید :
پتروشیمی‌های منطقه پارس ۱۰۰ میلیارد تومان به استان بوشهر کمک می‌کنند

رئیس پژوهشکده اقتصاد انرژی مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با اذعان به اینکه روسیه اقتصاد مبتنی بر نفت خود را در سال‌های اخیر به سمت توسعه گاز پیش برده و موفق به اتخاذ سیاست‌های راهبردی در این زمینه شده، به‌گونه‌ای که از این رهگذر بخشی از تحریم‌های مستکبران ناکام مانده است، یادآور شد: آنچه عیان است، مقوله تحریم به معضل اساسی دو کشور بدل شده است. مادامی که سیاست‌گذاری‌های بین‌المللی درباره موضوع نفت در مشت آمریکا و متحدانش باشد و صاحبان اصلی در آن کمترین نقش را ایفا کنند، می‌طلبد کارایی سیاست‌های راهبردی از سوی کشورها به‌ویژه ایران و روسیه به‌گونه‌ای اعمال شود که در رفع آسیب‌پذیری‌های ناشی از تحریم و محدودیت‌ها راهگشا باشد.

رحیمی ادامه داد: روسیه توانسته است با بهره‌مندی از شیوه‌های متعدد به‌نوعی به این سیطره غربی‌ها بر صنعت انرژی خاورمیانه پایان دهد که باید از آن به‌نحو مقتضی بهره برد. همکاری‌های دوجانبه روسیه و ایران بی‌شک دستاوردهای قابل‌توجهی را به همراه خواهد داشت.

وی افزود: اروپا سهم قابل‌توجهی از واردات گاز خود را به روسیه تخصیص داده است؛ هرچند با بروز بحران اوکراین، تنوع‌بخشی صادرکنندگان گاز در دستور کار کشورهای غربی قرار گرفت؛ با وجود این، وابستگی زیاد اروپا به روسیه در این زمینه سبب شده است که نگاه همکاری حداقلی در میان آنها وجود داشته باشد و این مهم می‌تواند زمینه بهره‌مندی ایران را فراهم آورد. در واقع، تهران می‌تواند از سیاست تنوع‌بخشی اروپا از یک سو و فناوری و دانش روسیه از سوی دیگر بهره لازم را ببرد.

دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

منبع : www.shana.ir
2022-01-23 10:50:13

هیچ داده ای یافت نشد
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.