تعریف شیمیایی آب نمک به عنوان آب می تواند به روشن شدن بحث لیتیوم شیلی کمک کند | پژوهش

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email
امتیاز دهید

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

محققان ثابت کرده اند که آب نمک لیتیوم نوعی آب است و یک ماده معدنی نیست و به س fundamentalال اساسی پیرامون اختلاف نظر در مورد استخراج عنصر ، به ویژه در شیلی پاسخ داد.

این تیم امیدوار است که این یافته بتواند به حداقل رساندن آثار زیست محیطی و انسانی استخراج لیتیوم از آب نمک کمک کند. استخراج لیتیوم چه از طریق آب شور و چه از نظر سنگ در حال گسترش است ، زیرا باتری های لیتیوم یون بیشتری برای وسایل نقلیه برقی و ذخیره سازی شبکه در تلاش برای کاهش تغییرات آب و هوایی با انرژی پاک مورد نیاز است. یک برآورد نشان می دهد که تقاضا برای کربنات لیتیوم در سال 2021 به 429000 تن می رسد که بیش از دو برابر سال 2016 است. تا سال 2030 ، تقاضا می تواند چهار برابر شود.

امیر رزمجو در دانشگاه فناوری سیدنی استرالیا که این کار را رهبری می کند ، می گوید: “با افزایش عرضه لیتیوم برای برآوردن تقاضای بازار ، معدن لیتیوم به سرعت در حال گسترش است و عوارض زیست محیطی آن نیز افزایش می یابد.” ‘آشکار بود [that brine is water] اما هیچ سند علمی و معتبری وجود نداشت که آن را ثابت کند. ‘

آب یا نه؟

مساحت نمک وسیع سالار د آتاکاما در شیلی یکی از اصلی ترین سایتهای تولید لیتیوم در جهان است که تقریباً یک چهارم عرضه جهانی را به خود اختصاص داده است. حوضه توسط کوه ها احاطه شده است و به بارش باران در طول میلیون ها سال اجازه می دهد تا نمک های شور را که در مخازن زیرزمینی به دام افتاده اند جمع آوری و تشکیل دهد.

دو شرکت-SQM شیلی و Albemarle مستقر در ایالات متحده-آب نمک را از زیر تالاب نمک به استخرهای بیش از 80 کیلومتر پمپ می کنند.2به در اینجا ، میلیون ها لیتر آب تا 14 ماه در زیر گرمای خورشید تبخیر می شود و بدست آوردن لیتیم کلرید غلیظ ، که به کربنات لیتیوم تبدیل می شود ، ارزان است.

قید فوریت گمرک برای محاسبه ارزش گمرکی کالای وارداتی بر اساس نرخ ارز در سامانه مبادله الکترونیکی

با این حال ، شواهد فزاینده نشان می دهد که استخراج آب نمک بر تالاب ها و ذخایر زیرزمینی آب شیرین که برای کشاورزی و حیات وحش و همچنین مکانهای مقدس فرهنگی ضروری هستند ، تأثیر می گذارد ، و جوامع بومی ، محیط بانان و حتی برخی از شرکت های خودروسازی را وادار به تغییر می کند. در سال 2019 ، یک دادگاه شیلی در پی اعتراض گروه های بومی مبنی بر اینکه این شرکت در حال برداشتن آب شور و تأثیر بر ذخایر آب است ، برنامه SQM را برای گسترش عملیات خود مسدود کرد.

تصویری که نشان می دهد یک فلامینگو تنها در یکی از مرداب های کم عمق در صحرای آتاکاما قدم می زند

آب نمک آتاکاما حاوی 25 درصد نمک – بیشتر سدیم و پتاسیم است. لیتیوم تنها 0.15 of از محتوای نمک را تشکیل می دهد. 75 درصد باقیمانده را آب تشکیل می دهد. در حالی که ممکن است بدیهی به نظر برسد که آب نمک نوعی آب است ، اما مسئله ای خاردار است. آب نمک در شیلی به طور سنتی به عنوان یک ماده معدنی تنظیم شده و متعلق به دولت است ، که به شرکت های معدنی مجوز می دهد. این شرکت ها مشتاق هستند که این روند همچنان ادامه داشته باشد.

در صورتی که آب معدنی به طور رسمی به عنوان آب تعیین شود ، تحت قوانین سختگیرانه تری قرار می گیرد و به روش های گران قیمت و پرمصرف نیاز دارد – که باعث افزایش انتشار کربن می شود. در عین حال ، طبقه بندی آب نمک به عنوان آب می تواند به گروه های بومی که معمولاً دارای حقوق آب هستند ، صدای قوی تری برای محدود کردن توسعه معدن و استخراج آب نمک بدهد.

“کار با تعریف مناسب آب نمک به عنوان آب برای اطمینان از اینکه اثرات استخراج لیتیوم از صنعت باتری خودروهای برقی به حداقل می رسد و شدیدتر از تأثیرات تغییرات آب و هوا دیده نمی شود ، ضروری است: مشکلی که ما در تلاش برای حل آن هستیم. رزمجو می گوید.

گزیده‌های نفتی هفته - دکاموند شیمی

وضوح محاسباتی

رزمجو و همکارانش برای پاسخ به این س whetherال که آیا آب نمک را می توان به عنوان آب طبقه بندی کرد ، شبیه سازی کامپیوتری نمک سالار د آتاکاما و آب خالص را با استفاده از نرم افزار دینامیک مولکولی انجام دادند. نتایج نشان داد که زوایای پیوند و طول و همچنین ساختار مولکول های متصل به یون ها در هر دو مایع مشابه است.

تصویری که سه مولکول آب توپ و چوب را با زوایای HOH کمی متفاوت نشان می دهد

شباهت های دیگر شامل بی نظمی اتمی مولکول های آب ، چگالی بار سطحی و تعداد پیوند هیدروژنی است. محاسبات ساده ترمودینامیکی نشان داد که 99.1 درصد از انرژی مورد نیاز برای تشکیل آب نمک از مولکولهای آب و پیوندهای یون -آب تامین می شود.

اینگرید گارسس میلاس ، مهندس شیمی که در مورد پایداری لیتیوم در دانشگاه آنتوفاگاستا ، شیلی تحقیق می کند ، می گوید: “شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد آب نمک دارای نمک از انواع مختلف و غلظت است.” من فکر می کنم که شرکت ها باید فرض کنند که با سیستم های زنده کار می کنند و بدانند که این معدنکاری سنتی نیست. آنها باید روند را تغییر دهند. ‘

مطالعات اخیر نشان می دهد روند کاهش آب در این منطقه طی 20 سال گذشته ادامه داشته است. پوشش گیاهی کاهش یافته است ، تقریباً یک سوم درختان مقاوم در برابر خشکسالی از سال 2013 در زمینهای استخراج شده از SQM مرده اند و خاکهای اطراف تالابها رطوبت کمتری دارند. برخی از محققان تصور می کنند که وقتی آب نمک استخراج می شود ، آب شور کمتری آن را از سایر ذخایر به دلیل شیب فشار رو به پایین جایگزین می کند – برداشتن آب از تالاب های آب شیرین که مردم ، گیاهان و حیوانات ، از جمله فلامینگوهای در حال انقراض به آن وابسته هستند. با این حال ، آب استخراج شده برای معدن مس و تغییرات آب و هوایی نیز می تواند در این امر نقش داشته باشد.

مهار آتش‌ پتروشیمی خارک با تلاش آتش‌ندکاموند شیمین فلات قاره

‘[Brine] این فعال اجتماعی می گوید: تجدید پذیر نیست زیرا نوعی آب فسیلی است ، بنابراین محدود کردن استخراج آن به ویژه در شرایط خشکسالی شدید در یکی از مناطق آسیب پذیر آب و هوایی در جهان بسیار ضروری است. رامون بالکزار از سان پدرو د آتاکاما ، شیلی. او در شبکه ای از دانشمندان و گروه های محلی ، رصدخانه Plurinational of Adletan Salt Flats ، که تغییرات محیطی در “مثلث لیتیوم” ، شامل شیلی ، آرژانتین و بولیوی را دنبال می کند ، کار می کند.

عکسی که نشان می دهد گروه بزرگی از مردم زیر آسمان آبی پرچمی در دست دارند که روی آن نوشته شده است

رزمجو و همکارانش پیشنهاد می کنند که فناوریهای استخراج مستقیم لیتیوم (DLE) می تواند راه حلی ارائه دهد. DLE دارای رد پای کربن کمی است و فقط لیتیوم را با استفاده از مواد و غشاهای پیشرفته استخراج می کند ، که می تواند اجازه دهد آب نمک بدون لیتیوم به صورت زیرزمینی تزریق شود.

اما Balcázar خواستار احتیاط است و پیشنهاد می کند که درک عمیق سیستم هیدرولوژیکی ، تاثیرات تزریق مجدد آب نمک های تصفیه شده به آبهای زیرزمینی و استفاده از آب شیرین در فعالیتهای معدنی قبل از توصیه روشهای جایگزین ضروری است. “یک مشکل پیچیدگی و مقیاس وجود دارد که مدام نادیده گرفته می شود و من می ترسم فناوری ها به تنهایی نتوانند مشکل را در اینجا حل کنند.”

منبع : www.chemistryworld.com
2021-09-06 13:11:00

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.