بودجه علمی برزیل در آستانه نابودی است | اخبار

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

محققان و سازمان‌های علمی برزیلی به شدت از اقدام دولت برای کاهش بیش از 90 درصدی بودجه وزارت علوم، فناوری و نوآوری (MCTI) عقب‌نشینی می‌کنند. این کاهش ها علاوه بر کاهش چشمگیر بودجه برای برنامه هایی است که از محققان کشور حمایت می کند.

دولت در ابتدا 690 میلیون R$ (92.5 میلیون پوند) از بودجه را به MCTI در سال 2021 اختصاص داد که به کمیسیون ملی انرژی هسته‌ای (CNEN) و بودجه ملی برای توسعه علمی و فناوری (FNDCT) تقسیم می‌شود. قرار بود FNDCT 655.4 میلیون دلار R$ دریافت کند، در حالی که CNEN، که بر برنامه هسته ای برزیل نظارت می کند و بر تولید رادیوداروها نظارت می کند، قرار بود 34.6 میلیون دلار R$ دریافت کند.

علم مورد حمله قرار گرفته و هرگز تا این حد در خطر نبوده است

آنتونیو میلر کروتی، دانشگاه سائوپائولو

کاهش پی در پی در بودجه برای شورای ملی توسعه علمی و فناوری (CNPq)، که بخشی از MCTI است و مسئول اعطای کمک های مالی تحقیقاتی، بورسیه های تحصیلی فارغ التحصیلان و کمک هزینه های فوق دکترا است، در حال حاضر تقریباً به طور کامل به بودجه FNDCT بستگی دارد.

در ماه اکتبر، CNEN اعلام کرد که بودجه اولیه آن برای حفظ تولید رادیودارو تا ماه دسامبر کافی نیست و نزدیک به 90 میلیون دلار R$ نیاز است. این فرصتی برای رهبران دولت شد تا از بودجه MCTI برای اهداف دیگر استفاده کنند. در آخرین لحظه، وزیر اقتصاد رئیس جمهور ژایر بولسونارو، پائولو گوئدس، اعداد را به این دلیل که او به نیازهای CNEN پاسخ می دهد، تغییر داد.

در پایان 600 میلیون دلار از بودجه MCTI به سایر ادارات دولتی تخصیص داده شد. آژانس به جای دریافت 690 میلیون دلار، تنها 89.8 میلیون دلار R$ دریافت می کند که از این مقدار 63 میلیون دلار به CNEN جهت پوشش فعالیت های توسعه رادیوداروهای خود هدایت می شود.

سهم ۶۰ درصدی زنجیره پروپیلن از طرح‌های پیشران پتروشیمی

آنتونیو میلر کروتی، شیمیدان آلی در توضیح می‌دهد: «پس از این تغییرات، 650 میلیون دلار R$ که به FNDCT می‌رفت ناپدید شد و به عنوان مقدار زیادی پول اضافی در وزارتخانه‌های دیگر مانند کشاورزی، ارتباطات، توسعه و شهروندی، آموزش و بهداشت ظاهر شد. دانشگاه سائوپائولو

بودجه مسدود شد

فرناندو گالمبک، استاد شیمی فیزیک در دانشگاه می گوید: «کاهش بیش از 90 درصد پیشنهاد شده است، اما در حال حاضر همه نشانه ها حاکی از این است که این کاهش در حال انجام است، بنابراین تلاش زیادی برای جلوگیری از آن در حال انجام است. Campinas در سائوپائولو.

کروتی می گوید که الف توییت 11 نوامبر CNPq نشان می دهد که کاهش ها اکنون رسمی است، اما می توان این پول را پس گرفت. کروتی می گوید: «بودجه MCTI کاهش یافت و این رسمی و غیرقابل برگشت است. او می افزاید، اگر مقداری پول بیشتر به MCTI برود، احتمالاً پس از رأی مجلس و تصویب چنین تخصیصی، باید از منابع دیگر تأمین شود.

دانشمندان جایزه بولسونارو را رد کردند

در اوایل این ماه، 21 دانشمندی که نشان ملی شایستگی علمی را دریافت کردند، که یکی از بالاترین افتخارات کشور برای علم، فناوری و نوآوری در برزیل است، در نامه‌ای سرگشاده مدال‌های خود را در اعتراض به حمله سیستماتیک دولت فعلی به علم رد کردند. و تکنولوژی’، خبرگزاری فرانسه گزارش ها. به گزارش روزنامه برزیلی، بولسونارو در 4 نوامبر یکی از این مدال ها را به خود اختصاص داد Correio Braziliense.

به گفته لوئیز داویدویچ، رئیس آکادمی علوم برزیل، در همان زمان، دولت اساساً 2.7 میلیارد دلار از بودجه FNDCT را مسدود کرده است. او می‌گوید این غیرقانونی است زیرا کنگره قانونی را در اوایل سال جاری تصویب کرد که مشخص می‌کرد این پول نمی‌تواند توقیف شود.

این کاهش شدید در کنار کاهش شدید اخیر در بودجه علمی در سراسر برزیل است. به عنوان مثال، بودجه فعلی CNPq 1.21 میلیارد دلار است که تقریباً نیمی از آنچه در سال 2000 بوده است. اوضاع را بدتر می کند، تعداد دانشجویان فارغ التحصیل در کشور اساساً از 160000 به 320000 بین سال های 2000 تا 2021 دو برابر شده است، در حالی که این تعداد طبق گفته کروتی، بورسیه های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به ترتیب 32 و 20 درصد در همان دوره کاهش یافته است.

ظرفیت بارگیری میعانات گازی پارس جنوبی افزایش یافت

او اثرات کاهش های متوالی CNPq را “یک فاجعه برای علم برزیل” می نامد. کروتی اضافه می کند که بیش از 30000 دانشمند در پاسخ به آخرین فراخوان آژانس برای درخواست در سپتامبر 2021، پیشنهادهای کمک هزینه تحقیقاتی ارائه کردند و اکنون پولی برای پرداخت این درخواست ها وجود ندارد.

محققان برزیلی بدون اینکه بتوانند روی حمایت مالی CNPq حساب کنند، مجبور شده‌اند راه‌های خلاقانه‌ای برای حفظ پروژه‌های تحقیقاتی خود بیابند. کروتی می‌گوید اکنون غیرعادی نیست که دانشمندان کشور معرف‌ها و سایر لوازم ضروری آزمایشگاهی را از جیب خود خریداری کنند. در بخش‌هایی از برزیل، برخی از بنیادهای دولتی پروژه‌های تحقیقاتی را تأمین مالی می‌کنند، اما رقابت برای چنین منابعی شدید است.

کروتی می گوید: “علم مورد حمله قرار گرفته است و هرگز تا این حد در خطر نبوده است.” دنیای شیمی. او می افزاید: «در زمانی که علم هرگز در برابر اطلاعات نادرست آنقدر مهم نبوده است، رئیس جمهور بولسونارو دانشمندان را به عنوان دشمنان خود انتخاب کرد. “بیش از یک اشتباه اداری تصادفی، به نظر می رسد کاهش بودجه استراتژی رئیس جمهور برای تضعیف دانشمندانی است که با اعمال و نظرات عجیب او موافق نیستند.”

بیش از 100 انجمن علمی برزیل صحبت می کنند

داوودوویچ موافق است که کاهش شدید بودجه منجر به “بحران جدی” برای دانشگاه های تحقیقاتی برزیل شده است، و برخی ممکن است نیاز به بستن درهای خود داشته باشند زیرا نمی توانند برای برق، آب و سایر قبوض پرداخت کنند. او می گوید تجهیزات آزمایشگاهی خراب یا منسوخ شده است و دانشمندان کشور را ترک می کنند.

چنین نگرانی هایی باعث شده است که بیش از 100 سازمان علم و فناوری برزیل، از جمله آکادمی علوم برزیل، انجمن شیمی برزیل و انجمن ملی دانشجویان فارغ التحصیل، نامه ای را به رئیس مجلس سنای برزیل، رودریگو پاچکو، امضا و تأیید کنند. برای معکوس کردن برش این انجمن ها در نامه خود می گویند “در برابر این حمله به علم برزیل سکوت نخواهند کرد” و از کل جامعه علمی می خواهند که با این امر مبارزه کنند.

صنعت پتروشیمی آفریقای جنوبی- بخش سوم

سناتورها در نهایت به تصویب کاهش شدید MCTI رأی دادند و برگرداندن این کاهش ها مستلزم قانون جدیدی است.

گالمبک می گوید که او یکی از خوش شانس هاست. نیمی از تحقیقات او توسط دولت ایالتی و نیمی دیگر توسط دولت فدرال تأمین می شود که مدتی پیش پول کار را تأمین کرد. او می گوید دانشمندان دیگری هم هستند که به همین ترتیب خوش شانس هستند، اما آنها در اقلیت هستند.

گالمبک هشدار می دهد: «پول کمک هزینه تحصیلی بسیار کم است و کمک هزینه تحصیلی بسیار کم است، و هیچ پولی برای هزینه های جاری وجود ندارد – مواد مصرفی، مانند سفر، که اکنون دوباره شروع می شود، یا حتی شرکت در کنفرانس های مجازی. در حال حاضر، او وجوه ذخیره شده را برای هزینه های تعمیر و نگهداری، مانند نگهداری زیرساخت های آزمایشگاهش، پس انداز می کند.

منبع : www.chemistryworld.com
2021-11-16 13:05:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.