برداشت گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی سال ۱۴۰۱ آغاز می‌شود/ شتاب در روند حفاری‌های فاز ۱۱

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email
امتیاز دهید

به گزارش دکاموند شیمی به نقل از خبرگزاری فارس، محسن خجسته‌مهر با اشاره به برنامه شرکت ملی نفت ایران برای افزایش تولید گاز، گفت: برنامه بلندمدت شرکت ملی نفت ایران این است که در یک بازه زمانی ۸ تا ۱۰ ساله ظرفیت تولید گاز کشور را ۱.۵ برابر کند، یعنی از ظرفیت تولید روزانه یک میلیارد مترمکعب به ظرفیت تولید روزانه ۱.۵ میلیارد مترمکعب برسیم.

وی افزود: این مقدار افزایش تولید متناسب با نیاز کشور در آینده تعیین شده است و واقعا برای تامین گاز صنایع و توسعه بازارهای صادراتی ایران به این مقدار افزایش تولید گاز نیاز داریم.

برداشت از فاز ۱۱ پارس جنوبی ۱۴۰۱ محقق می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: یکی از برنامه‌های شرکت نفت برای افزایش تولید گاز، تکمیل پروژه فازهای میدان گازی پارس جنوبی است و طرح‌های این میدان در حال اجراست، همچنین پروژه‌های نگهداشت تولید در فازهای پارس جنوبی نیز به‌طور همزمان در دستور کار قرار گرفته است.

خجسته‌مهر تصریح کرد: توسعه و تکمیل فاز ۱۱ پارس جنوبی از اصلی‌ترین اولویت‌های شرکت ملی نفت است. در طرح توسعه فاز ۱۱ اکنون در مرحله حفاری چاه‌ها هستیم و بخشی از برداشت گاز از این فاز سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد، البته با بعضی از اقدام‌هایی که انجام شد برداشت گاز از این فاز جلو افتاد.

وی تاکید کرد: در نظر داریم با سازوکاری که طراحی شده بخشی از تولید را به جای برداشت در سال‌های آینده در همین سال ۱۴۰۱ تولید کنیم. اکنون حفاری این فاز سرعت گرفته است و سکو در حال جابه‌جایی و انتقال است و در سال آینده از این فاز تولید خواهیم داشت.

به دنبال تامین و نصب جکت در میدان گازی فرزاد ب هستیم

معاون وزیر نفت درباره میدان گازی فرزاد الف و ب گفت: میدان گازی فرزاد ب هم‌اکنون دارای یک قرارداد با شرکت داخلی است. برنامه کنونی بر تامین و نصب جکت در این میدان گازی متمرکز شده است و ما به این کار سرعت داده‌ایم. جکت این میدان اکنون مشخص شده است، برای جابه‌جایی و نصب این جکت به حدود ۶ ماه زمان نیاز است.

حتما بخوانید :
صرفه‌جویی و رعایت دمای رفاه به پایداری شبکه گاز کمک می‌کند

خجسته‌مهر افزود: پس از نصب جکت نیز بحث تامین و ساخت سکوی دریایی و حفاری چاه‌ها مطرح است. به دنبال این هستیم که دکل مورد نیاز برای حفاری را تامین کنیم. در نتیجه ما به جد پیگیر تولید از این میدان در سریع‌ترین زمان ممکن هستیم.

وی درباره وضع میدان گازی فرزاد الف تصریح کرد: عربستان از میدان فرزاد الف تولید خود را آغاز کرده است، این دو میدان گازی فرزاد گاز و سازندهای خاصی دارند. در فرزاد الف کار توصیف و مباحث مقدماتی را آغاز کرده‌ایم، اما اکنون تمرکز اصلی ما روی میدان فرزاد ب است.

برنامه ما بهره‌برداری از میدان گازی کیش در سال ۱۴۰۲ است

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره آخرین وضع میدان گازی کیش گفت: در میدان گاز کیش از گذشته ۱۴ حلقه چاه حفاری شده است که البته این چاه‌ها نیاز به اسیدکاری دارند. آماده کردن این چاه‌ها برای تولید سهل‌الوصول است. تصمیم داریم که فاز نخست این میدان به تولید برسد، اما برداش از این میدان به احداث یک خط لوله ۲۰۰ کیلومتری نیاز دارد.

خجسته‌مهر اظهار کرد: کار مربوط به مطالعات مفهومی این میدان آغاز و مصوبه‌های هیئت مدیره آن دریافت شده است. در مجموع برآورد ما این است که در سال ۱۴۰۲ تولید از این میدان آغاز می‌شود.

برآورد برداشت روزانه ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز از میدان پارس شمالی

وی ادامه داد: میدان گازی پارس شمالی معادل چهار فاز میدان گازی پارس جنوبی است. البته سیال این میدان با میدان پارس جنوبی تفاوت‌هایی دارد. برای تولید از این میدان در حال انجام دو اقدام هستیم. نخست اینکه حفاری چاه را آغاز و یک پیمانکار انتخاب کنیم که تاسیسات پیشین را جمع‌آوری کند. دومین کار هم این است که در حال انتخاب مشاور برای انجام مطالعات مفهومی این میدان هستیم.

معاون وزیر نفت افزود: برآورد ما از برداشت گاز از میدان پارس شمالی روزانه ۱۰۰ میلیون مترمکعب است. درباره میدان گازی کیش نیز همین رقم تولید را برآورد می‌کنیم.

حتما بخوانید :
از صفر تا صد مدیریت پروژه های کوچک

جزییات ۱۰ طرح ضربتی تولید روزانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب گاز از میدان‌های نفت مرکزی

خجسته‌مهر تأکید کرد: اگر در دولت گذشته طرح‌هایی تدوین شده که روی آنها کار کارشناسی دقیقی انجام شده باشد ما آنها را اجرایی خواهیم کرد. اینطور نیست که اگر در دولت گذشته طرح دقیقی تدوین شده باشد ما بگوییم چون دولت گذشته طرح را آماده کرده پس ما اجرا نمی‌کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: یک نمونه از این کار مربوط به ۱۰ طرح ضربتی تولید گاز از میدان‌های نفت مرکزی است. ما اجرای این طرح‌ها را در دستور کار قرار داده‌ایم و هم‌اکنون در مرحله دیافت مجوز از شورای اقتصاد است. هیچ اقدام اجرایی درباره این طرح در دولت گذشته نشده است.

وی گفت: اجرای این ۱۰ طرح در دولت سیزدهم سرعت خواهد گرفت و برآوردها از افزایش برداشت گاز از آن حدود ۱۳۰ میلیون مترمکعب در روز است. در میان خود این ۱۰ طرح نیز اولویت‌گذاری شده است تا برای تامین مالی و اجرا در دستور کار قرار گیرد.

دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

منبع : www.shana.ir
2022-01-17 21:18:24

هیچ داده ای یافت نشد
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.