با اجرای طرح های MTP، سالانه 5 میلیون تن متانول به تولید پروپیلن

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

مسعود سایه بان رئیس کل امور تحقیقات بازار شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با «دکاموند شیمی» در خصوص چشم انداز اجرایی شدن طرح های پیشران، گفت: طرح های پیشران صنعت پتروشیمی با راهبرد تکمیل و توسعه زنجیره ارزش و با هدف جبران کمبود خوراک های مورد نیاز صنایع تکمیلی و نیز تنوع بخشی سبد محصولات، ایجاد ارزش افزوده و اشتغالزایی از دو سال پیش با محوریت مدیریت و برنامه ریزی و توسعه تعریف شد.

وی با بیان اینکه طرح های پیشران در قالب 33 طرح تعریف شده است، افزود: در حال حاضر 20 طرح مجوز احداث را دریافت کرده است که تعدای از آنها در سبد جهش سوم صنعت پتروشیمی گنجانده شده اند که توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی فعال شده اند.

وی تاکید کرد: با توسعه طرح های پیشران در زنجیره های اصلی پروپیلن، متانول، اتیلن، بنزن، اوره و بوتادین ، 20 نوع محصول جدید پتروشیمی تولید می شود که ضمن ارزآوری از طریق صادرات، در حدود 70 درصد از واردات محصولات پتروشیمی نیز کاهش می یابد.

رئیس کل امور تحقیقات بازار مدیریت برنامه ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه یکی از راهبردهای توسعه صنعت پتروشیمی را تکمیل زنجیره متانول خواند و افزود:  در حال حاضر ظرفیت متانول کشور بالغ بر 12 میلیون تن است و با راه اندازی طرح های فعال متانول کشور تا سال 1404 (2025)، این ظرفیت سالانه به 23 میلیون تن خواهد رسید.

وی تاکید کرد: ورود ایران به جمع تولیدکنندگان متانول در جهان، موجب کاهش متوسط راندمان جهانی واحدهای متانول شده است، بطوری که بر موازنه تجارت جهانی این محصول تأثیر بسزایی خواهد داشت.

به گفته سایه بان، پیش بینی می شود مازاد عرضه متانول تا حدودی سبب افت قیمت جهانی این محصول شود.

اجرای طرح های پیشران MTP

مسعود سایه بان، همچنین در مورد راهبرد شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص توسعه زنجیره الفین ها، گفت: با در نظر گرفتن میزان کمبود پروپیلن درکشور و نیاز صنایع پایین دستی به این نوع از محصول، مدیریت برنامه ریزی NPC با در نظر گرفتن توسعه زنجیره الفین ها به ویژه پروپیلن و مشتقات آن نسبت به تعریف و اجرای طرح های MTO/MTP اقدام کرده است.

نکات مهم + عرضه های محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ دوشنبه 12 مهر 1400

وی خاطر نشان کرد: با اجرای طرح های پیشران MTP در زنجیره های مختلف از پروپیلن که هم اکنون توسط هلدینگ پارسیان و هلدینگ پتروفرهنگ و فاتح صنعت کیمیا در دست اجراست، سالانه در حدود 5 میلیون تن از ظرفیت متانول کشور به تولید پروپیلن اختصاص می یابد.

سایه بان اظهار کرد: ایجاد تعادل در بازارهای جهانی متانول و نیز همگام سازی با الگوهای جهانی مصرف متانول بخصوص در چین و نیز تامین تقاضای داخل از دیگر اهداف تعرف و اجرای طرح های MTO/MTP است.

به گزارش دکاموند شیمی، وظایف و نحوه فعالیت امور تحقیقات بازار مدیریت برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی به شرح ذیل است:

-انجام مطالعات بازار طیف کامل محصولات پایه، میانی و نهایی تولیدی صنعت پتروشیمی محصولات پتروشیمی شامل مواد الفین و آروماتیک، مواد شیمیایی و کودها، مواد پلیمری، سوخت و خوراک در راستای تحقق اهداف بلندمدت استراتژیک صنعت پتروشیمی کشور با هدف ارائه گزارش های تحلیلی و توجیهی به مدیران ارشد صنعت پتروشیمی بمنظور تصمیم سازی های کلان .

-تدوین برنامه استراتژیک توسعه صنایع پایه، میانی و نهایی محصولات پتروشیمی با توجه به مزیت رقابتی کشور و نیاز بازار جهانی در جهت تکمیل زنجیره ارزش .

-بررسی و برآورد قیمت خوراک و طیف محصولات پتروشیمیایی.

-پایش و ارزیابی فناوری های کاربردی در صنعت و نوآوری در فناوری ها در راستای تکمیل زنجیره ارزش با توجه به مزیت های کشور بمنظور تعیین فناوری­های در دسترس و دارای مزیت رقابتی.

-هدایت طرح های ارائه شده از سوی متقاضیان سرمایه گذاری با توجه به تکنولوژی و خوراک های دردسترس مطابق شیوه نامه ابلاغی وزارت نفت.

 

دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

منبع : www.nipna.ir
2021-11-07 11:36:04

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.