باز مهندسی سرمایه انسانی در مسیر اعتلای صنعت نفت

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email
امتیاز دهید

مقدمه: جنگ یک وضعیت غیر عادی است. در شرایط غیر عادی رفتارهای غیر عادی رُخ می دهد. این که نوجوانی 15 ساله همه تلاشش این باشد که به جبهه برود، فقط در شرایط جنگی امکان بروز دارد. تاریخ جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، اما پُر است از این گونه رفتارهای عجیب. خلاقیت های بی سابقه و قابلیت هایی که تنها در شرایط سخت به وجود می آید. تصور کردن این که چگونه نوجوانی می تواند در سخت ترین شرایط جنگ به جبهه اعزام شده و گلوله خمپاره 60 و 130 میلی متری را حمل کند و بیسیم چی گروهان شود، دشوار است. دیده بانی اطلاعات و عملیات و عضو گروهان غواص بودن در 17 سالگی و اجرای عملیات اطلاعاتی در خاک دشمن برای یک جوان 17 ساله را نمی توان به سادگی درک کرد.

آنچه که در ادامه می خوانید گفت و گویی با دکتر محمدطاهر کرمانی، فرمانده اسبق بسیج شرکت ملی صنایع پتروشیمی به مناسبت هفته دفاع مقدس است. مردی که از 15 سالگی در جبهه حق علیه باطل مشغول رزم بوده است.


محمدکرمانی  

 

-صنعت نفت در دوران جنگ تحمیلی و هم اکنون که با تحریمِ تحمیلی روبه رو هستیم، چه شباهت هایی دارد؟

 

کرمانی: این بدیهی است که “بدخواهان این ملت” از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران، طرح مخالفت را به اشکال متفاوت به پیش برده است؛ نخست با طرح های تخریبی چون ” رسوایی طبس” و کودتایی مثل “نوژه” که اقداماتی سریع، ناکام و کوته فکرانه بود. سپس با شروع جنگ تحمیلی در حالی که کمتر از 2 سال از پیروزی انقلاب سپری شده بود.

چنین فکر می شد که این جنگ در مدت زمان کوتاهی، با توجه به حمایت همه جانبه از رژیم بعث به نفع عراق به پایان می رسد، اما عملاً با گذشت زمان، این ایران و ملت غیور آن بود که میداندار پیروزی نبرد حق علیه باطل بود

صنعت نفت از شروع جنگ تحمیلی به عنوان خط مقدم جبهه ی اقتصادی پشتیبانی نیروهای رزمنده، انصافاً موفق عمل کرده است.

نگاهی به آمار شهدا، اسرا و جانبازان صنعت پرافتخارِ نفت، گواهی بر این ادعاست، آن هم درست در زمانی که صنعت نفت با تحریم های کمرشکن، با کمبود تجهیزات صنعتی نیروی حرفه ای و کارآزموده به دلیل خروج بسیاری از نیروهای صنعت در ابتدای انقلاب رو به رو شد و همزمان قیمت نفت به شدت پایین آمد.

از دیدگاه نظریه پردازان مسائل نظامی، صنعت نفت ایران ، هدف اصلی حملات هوایی و دریایی رژیم عراق بود.

نخستین عامل انجام این حملات، آگاهی دشمن از نقش تعیین کننده و استراتژیک صنعت نفت در اقتصاد ایران بود و دومین عاملی که تحقق هدف دشمن را شتابدار می کرد، مجاورت اکثر تأسیسات نفتی ایران با مرز عراق بود؛ به همین دلیل تأسیسات نفتی ایران در خشکی و دریا از همان روز اول با هجوم همه جانبه دشمن رو به رو و خسارت های فراوان به آن وارد شد؛ این درحالی بود که صنعت نفت نقش مهمی در تأمین اقتصاد کشور داشت و پشتیبانی جنگ نیز در مقطع جدید، بدون بهره‌گیری از ارز حاصل از فروش نفت به راحتی تحقق پیدا نمی‌کرد. اما دیدیم که با همت و جانفشانی های این ملت، چگونه ایران تمام موانعِ ناشی از جنگ را با توفیق الهی و همت غیور مردان و رزمندگانِ عرصه تولید اقتصادی با حمایت از دفاع ماندگاری که در خط مقدم جبهه ادامه داشت، در طی ۸ سال پشت سر گذاشت.

ثبت تغییر NMR در فسفر متصل به فلز | پژوهش

 

-تفاوت های امروز صنعت نفت ایران با توجه به پیشرفت های چشمگیری که در توسعه ساخت داخل به سمت بومی سازی صنعت نفت داشته،  در مقایسه با دوران هشت سال جنگ ایران و عراق که تجهیزات و دانش فنی صنعت نفت کاملا وابسته به خارج بود، چیست؟

 

کرمانی:به یُمن توسعه ی وسیع بخش فنی صنعت نفت ایران ، صنعت داخل اکنون در منطقه حرف اول را می زند. سرمایه گذاری و ایجاد واحدهای جدید پالایشگاهی، پتروشیمی و فازهای گازی پس از دوران دفاع مقدس، شرکت های نفتی ایرانی را به یکی از قدرتمندان منطقه تبدیل کرده ؛ به طوری که هم اکنون در بسیاری از تجهیزات، صادرات به کشورهای همسایه و گاه شرق آسیا و دیگر کشورها نیز در حال انجام است.

در دوران جنگ تحمیلی به لحاظ این که انقلاب تازه به پیروزی رسیده بود و سازماندهی لازم برای توسعه صنعت داخل شکل نگرفته بود، این کار تا حدودی متوقف شد، اما بلافاصله پس از آن با شتاب توسعه داخل چه به لحاظ صنعتی و اقتصادی صورت پذیرفت و در حال حاضر شرکت های دانش بنیانی در کشور وجود دارد که به لحاظ فناوری با نمونه های خارجی برابری می کنند.

از این بُعد است که با گذشت زمان راه های رسیدن به فناوری های بومی از طُرق مختلف به دست آمد و اتفاقاً به دستاوردهای شگفت انگیزی نیز نائل شده ایم.

صنعت نفت و پتروشیمی ایران ریشه ای تاریخی دارد و متخصصان داخلی این توان را دارند که فارغ از تحریم ها و وابستگی به دیگران در بسیاری زمینه ها به خودمدیریتی برسند.

 

-نقش صنعت نفت در دست یابی به نتایج مثبت در اقتصاد مقاومتی چیست و چگونه این بخش می تواند تاثیر گذاری بیشتری در حصول به نتیجه داشته باشد؟

کرمانی: بدخواهان این ملت از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی سعی در از بین بردن این نظام و دستاوردهای ملت ایران بود. پس از دوران دفاع مقدس هم که تلاش های ملی ادامه دارد و رشد اقتصادی و صنعتی را در کشور دیدند.  در نهایت هرچند بدون تحریم ها بسیار قوی تر و به روزآمد تر حرکت می کردیم، اما استقامت همکاران صنعت نفت این تحریم ها رفته رفته صنعت ایران را آبدیده تر کرده است .

امروز مقام معظم رهبری واژه اقتصاد مقاومتی را به عنوان راهبرد این دوران سر لوحه حرکت ملت ایران قرار داده اند و من در اینجا به شما قول می دهم از آنجایی که صنعت در ایران با تفکر و تعهد ملت ایران عجین شده است؛ نمی توان با قطع مثلاً شبکه بانکی یا جلوگیری از ورود تجهیزات به کشور آن را از بین برد؛ اساساً اقتصاد مقاومتی با ملت ایران در هم آمیخته است و همین مسئله سبب می شود تا این کشور با دیگر کشورها متفاوت باشد.

اخیراً در کتابی در حدود ۶۰۰ صفحه تحت عنوان اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت ایران با همکاران به شرح و بسط این موضوع پرداخته ایم که خوشبختانه در مدت کوتاهی چاپ دوم رسید و این روزها چاپ دوم آن توسط انتشارات برهان نور به زیور طبع آراسته شده است، خصوصاً فصل پنجم این کتاب پاسخ کاملی به پرسش شماست اما به صورت مختصر عرض می کنم،

طلب بازار از یک روز عرضه‌ی کمتر! دلیل افزایش 9 هزار تُنی معاملات

در مدیریت استراتژیک از واژه swot استفاده می شود و این به معنای آن است که در طراحی راهبرد در مقاطع متفاوت تبدیل “تهدید” به “فرصت” و نقطه “ضعف” به “نقطه قوت” بعنوان مدلی برای برون رفت از شرایط سخت و رسیدن به ثبات پایدار در نظر گرفته می شود.

این راهبرد با “اقتصاد مقاومتی” در کشور در حال اجراست و اساساً تحریم ها سبب می شود تا این تهدید  با توجه به توان صنعتی داخل به فرصتی برای شرکت های داخلی و عرض اندام آنها در حوزه فناوری و ساخت تبدیل شود؛ از این رو برنده اصلی اقتصاد ایران است که در نهایت می تواند از این تهدید به عنوان فرصتی بی بدیل استفاده کند.

صنعت نفت در ایران مانند کشورهای دیگر منطقه نیست. این صنعت “مولد” است و این راهبرد از ابتدای انقلاب اسلامی و با خروج کارشناسان خارجی آغاز شد و اکنون به بلوغ رسیده است. صنعت نفت ایران، میان‌سالِ بالغی است که “فرصت های” جدید خلق می کند.

 

-نظر شما درباره دوران دفاع مقدس و عملکرد صنعت نفت در این دوران چیست؟

 

کرمانی:درصنعت نفت در طول دوران دفاع مقدس و 8 سال فراز و نشیب های بسیار، از جنگ نفتکش ها گرفته تا انهدام تاسیسات پالایشگاهی و پتروشیمی، بخصوص در استان خوزستان و بمباران بزرگ ترین پالایشگاه جهان در آبادان، همگی به عنوان نقاط عطفی در این دوران در نظر گرفته می شوند.

با وجود تمام فشارهای نظامی، صنعتی و اقتصادی به کشور، صنعت نفت به روند رو به رشد تولید خود ادامه داده و در نهایت دیدیم که سربلند از این کارزار بیرون خواهد آمد. بسیاری از کارکنان این صنعت شاید روزها و هفته ها در محل کار خود به صورت شبانه روز فعالیت داشتند تا بیرق این صنعت در این مدت افراشته باشد و به نوعی در خط مقدمِ جبهه ی صنعتی فعالیت خود را ادامه می دهد. هر چند همین جا عرض کنم به حوزه سرمایه انسانی و مدیریت صنعت نفت ت نیاز به بازمهندسی کامل برای رسیدن به شرایط مطلوب دارد و یکی از حوزه های خطر آسیب رسان کل کشور در دهه های آینده می شود،به تربیت دهها هزار نیروی حرفه‌ای برای این صنعت همت نگماریم.

 هرچند این صنعت، شهدای بسیاری را در طول 8 سال دفاع مقدس برای حفظ و پاسداشت آرمان های ارشمند انقلاب اسلامی هدیه کرده که این موضوع سبب سربلندی و افتخار صنعت نفت است.

 

-دوره نوجوانی تان در جبهه ها سپری شد. از حال و هوای آن روز ها بگویید.

کرمانی: 31شهریور 59 دانش آموز  آخرین سال دوره ابتدایی بودم که خبر حمله عراق و پیام امام خمینی (ره) را از رادیو شنیدم.

آن موقع خیلی کوچک بودم. سال 64 که 15 ساله شدم برای اولین بار اسم نویسی کردم و از طریق پایگاه بسیج اعزام شدم، لباس هم گرفتم، ولی از نیمه راه من را به علت پایین بودن سن و سالم برگرداندند تا اینکه سال 65 با رضایت پدر و فراهم شدن شرایطم توانستم در ابتدای ۱۶ سالگی به جبهه بروم.

 آن زمان کسی نمی پرسید که چرا می خواهی به جبهه بروی.  تنها پیام امام (ره) و نماینده ایشان در امور جنگ برای دعوت جوانان کافی بود. من قبل از رفتن به جبهه بسیجی بودم؛ بنابراین مهارت کارکردن با اسلحه را داشتم و به همین دلیل بدون آموزش عمومی یکسره به تیپ 61 محرم رفتم.

جابه‌جایی ۴۵ دکل ملی حفاری در نیمه نخست امسال

یادم هست همان زمانی که وارد اهواز شدم و به دفتر رئیس ستاد تیپ رفتم، خبر شهادت حاجحسین خرازی” را آوردند که برای همه شناخته شده بود. اول از همه ، من را به واحد توپخانه فرستاندند که توپ های 60 و 130 میلی متری داشت. گلوله های توپ خیلی سنگین بود و باید آنها را برای هر شلیک جا گذاری می کردم.

مدتی بعد، به واحد مخابرات منتقل شدم. کارم کنترل سیستم ها بود. مقر ما در سه راه جفیر یا همان سه راه معروف شهادت بود و ارتباط بین قسمت های مختلف با سیم برقرار می شد که از روی زمین عبور می کرد و گاهی با رد شدن خودرو یا اصابت گلوله ی خمپاره ارتباط قطع می شد. پس از مدتی به منطقه ی جزیره مجنون منتقل شدم. منطقه ای که “شهید باکری” بر اثر اصابت گلوله به قایق به شهادت رسیده بود. در آنجا کار با بیسیم را یاد گرفتم  و بیسیم چی فرمانده گروهان آقای”دیمه ور” شدم، که بعدها معاون وزیر آموزش و پرورش بودند.

در چهارده ماه آخر جنگ ، وارد بخش اطلاعات عملیات شدم. دیده بان اطلاعات بودم و  همزمان غواصی هم می کردم. تا اینکه جنگ با پیام امام (ره) و امضای قطعنامه به پایان رسید

خاطرم هست لحظه ای که پیام امام را خواندند، در مرخصی بودم. از خانه بیرون آمدم و شروع به راه رفتن کردم. به خاطر ندارم چه مسیری را رفتم. ولی به خودم که آمدم 4 کیلومتر دورتر از خانه، سرم را بین دست هایم گرفته بودم و داشتم زار زار گریه می کردم.

 

-جبهه را چگونه توصیف می کنید و برای نسل امروز چه پیامی دارید؟

 

کرمانی:تمام خطوط مقدم جبهه، اجتماع کثیری از مردان بی ادعا بود؛ آدم هایی که از جنس خاک بودند و دنیایی که در آن مرد از نامرد مشخص می شد.

وقتی داخل سنگری می رفتی، معلوم نبود چه کسی سرباز است و چه کسی فرمانده. البته نباید فراموش کرد که جنگ در ذات خود چیزی جز خون و ویرانی نیست، ولی از دید کسانی که در جنگ بزرگ شده اند، این افراد دانش آموختگانی هستند که آموزش های آن را برای همیشه همراه خواهند داشت.

می گویند ادعا ضرب در عمل مقدار ثابتی است. در جنگ عمل به بی نهایت و ادعا به صفر تمایل داشت. تاکید می کنم که ما به هیچ وجه مشتاق جنگ نبودیم و نیستیم. نبرد 8 ساله ایران- عراق بر ما تحمیل شد  و  وظیفه بر ما حکم می کرد از خاک وطن دفاع کنیم.

وظیفه نسل امروز را اما به نظرم در پنج چیز می توان خلاصه کرد و نسل جوان باید برای ارتقای آنها بکوشند: دانش، مهارت، توانمندی، شایستگی های حرفه ای و اخلاق.رشد هر فرد در این پنج زمینه می تواند در نهایت باعث رشد و اعتلای جامعه شود.

 

منبع:دکاموند شیمی.

 

 

دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

منبع : www.nipna.ir
2021-09-25 22:29:11

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.