اولین ساختار بلوری سفیدکننده در تاریخ 200 ساله آن | پژوهش

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

ساختار نخ ریسی هیپوکلریت سدیم

اگرچه هیپوکلریت های آبی قرن ها به عنوان سفید کننده استفاده می شدند ، اما دانشمندان در کانادا برای اولین بار آنها را با استفاده از کریستالوگرافی اشعه ایکس مشخص کردند. ‘[This is] تومیسلاو فریشیچ ، سرپرست تحقیق از دانشگاه مک گیل ، می گوید: “یک حذف واقعاً بزرگ ، چیزی که در شیمی فراموش شد.”

اولین سنتز شناخته شده کلر آبی برای سفید کردن از 18 می آیدث قرن شیمیدان فرانسوی کلود لوئیس برتولت ایجاد کرد ادکلن، به نام منطقه پاریس که در آن کارخانه شیمیایی را اداره می کرد. تقریباً یک قرن بعد ، آنتوان ژرمن لباراک ، شیمیدان فرانسوی دیگر ، با استفاده از هیپوکلریت سدیم یک ضد عفونی کننده ساخت و آن را Eau de Labarraque. امروزه سالانه بیش از 9 میلیارد لیتر هیپوکلریت سدیم آبی برای این کار تولید می شود.

اما فریشیچ متوجه شد که هیچگونه ساختار بلوری هیپوکلریت ، ClO وجود ندارد، یا هیپوبرومیت ، BrOبه او می گوید: “من هنوز در ناباوری هستم.”

کار فریشیچ معمولاً در شیمی مکانیک است ، اما او هنگام تحقیق در واکنش های مختلف بدون حلال با هیپوکلریت سدیم جامد برخورد کرد. او توضیح می دهد که “هیچ ایده ای نداشت که این ماده در حالت جامد جدا شود ، و ناگفته نماند که ظاهراً از نظر تجاری در دسترس است.” اولین بلور جامد هیپوکلریت ، NaOCl · 5H2O ، در سال 1898 سنتز شد.

فریشیچ توضیح می دهد که تیم فقط به دنبال یک ساختار بلوری هیپوکلریت بود تا بفهمد “هیچ چیز وجود ندارد”. اما آنها برخی از گزارشات مربوط به سلول واحد را پیدا کردند ، از جمله یکی از هیپوکلریت کلسیم که توسط انجمن شیمی ارمنستان در دهه 1960 منتشر شد. فریشیچ به یاد می آورد: “خوشبختانه این به زبان روسی نوشته شده است زیرا من می توانم روسی بخوانم ، من نمی توانم ارمنی بخوانم.”

وزیر نفت ارسال پیام تبریک و تاج گل را منع کرد

فریشیچ معتقد است دیگران ممکن است به سادگی تصور کنند که ساختار بلوری چنین ترکیبات رایج قبلاً شناخته شده بود ، به این معنی که آنها هرگز مشخص نشده اند. بنابراین فریشیچ و گروهش تصمیم گرفتند خود را امتحان کنند و آن را “کار عشق” توصیف کردند.

بلورهای هیپوکلریت سدیم ، که در دسترس تجاری هستند ، همراه با هیپوبرومیت سدیم سنتز شده در آزمایشگاه مشخص شدند. فریشیچ آنها را “بلورهای بسیار زرد بسیار کوچک” توصیف می کند. برخورد با آنها در دمای اتاق چالش اصلی بود. ‘[They] فریشیچ توضیح می دهد که تقریباً به اندازه کافی پایدار بوده اند که می توانید آنها را در دمای نیتروژن مایع بیرون بکشید ، آنها را بر روی یک پراش سنج تک کریستالی نصب کنید و ساختار آن را تعیین کنید.

کریستین بیورز ، کریستالوگرافی اشعه ایکس در منبع نور الماس انگلستان می گوید که هیپوآلیت ها “چیزهایی هستند که شما در شیمی سال اول یاد می گیرید ، من فکر می کردم همه آنها بسیار زیبا انجام شده و گردگیری شده اند”. بیورز توضیح می دهد که این روش “کریستالوگرافی بسیار استاندارد بود ، سخت ترین کار این بود که به نظر می رسد کریستال ها در خود حل می شوند”. او به ویژه متعجب شد که این کار قبلاً انجام نشده بود.

فرشیچ می گوید: “من نمی گویم که این باعث ایجاد سفید کننده بهتر می شود.” اما او امیدوار است که از هیپوکلریت و هیپوبرومیت به عنوان عناصر سازنده برای مصالح جدید استفاده کند.

11 نکته کاربردی برای استخدام کارمند خوب

منبع : www.chemistryworld.com
2021-08-17 12:35:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.