اوجی می‌تواند ایران را به بازارهای گازی بازگرداند

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

رضا الماسی در گفت‌وگو با خبرنگار دکاموند شیمی با اشاره به انتخاب «جواد اوجی» به‌عنوان وزیر پیشنهادی نفت دولت سیزدهم، او را فردی کلان‌نگر در مسائل توصیف و اظهار کرد: زمانیکه آقای اوجی به شرکت گاز آمدند من مدیر عامل شرکت انتقال گاز بودم. استنباط من این است که ایشان به لحاظ شخصیتی، فردی است که به مدیران و تیم مدیریتی‌اش بها می‌دهد یا حداقل من که با ایشان کار کردم شاهد این موضوع بودم و من با ایشان راحت کار کردم. 

وی ادامه داد: ما همواره مسائل کلان کشور را می‌دیدیم و ایشان هم به مسائل کلان ملی توجه داشت و از ما حمایت می‌کرد؛ از سویی همکاری ایشان با نمایندگان مجلس خیلی خوب بود؛ می‌توان گفت که تعامل ایشان با بیرون از شرکت ملی گاز ایران مطلوب بود و وزارت نفت هم‌اکنون وزیری می‌خواهد که با توجه به مشکلات جدی که کارکنان دارند، بتواند این ارتباطات را کنترل کند و کسی باشد که ارتباطات بیرونی او خوب باشد.

از کمک به مسائل نیروی انسانی فروگذاری نمی‌کرد

مدیرعامل پیشین شرکت انتقال گاز ایران با بیان اینکه «استنباط من این است که ایشان قطعا وزارت نفت را به جلو می‌برد و به سرمایه انسانی هم توجه دارد»، تصریح کرد: در آن مدتی که من با ایشان کار می‌کردم همواره درباره کمک به مسائل نیروی انسانی فروگذاری نمی‌کرد؛ ما یک شرکت عملیاتی بودیم و هفت تا هشت هزار نیرو با قومیت‌های مختلف از جای‌جای کشور در این شرکت کار می‌کردند اما هر زمان که من بحث نیروی انسانی را با آقای اوجی جلو می‌بردم، ایشان استقبال می‌کرد یعنی در برخورد با نیروی انسانی مناعت طبع داشت.

الماسی یادآور شد: در صنعت نفت اصل و مدار، نیروی انسانی است، ایشان هم در زمان تصدی بر شرکت ملی گاز ایران از این مجموعه‌ها حمایت می‌کرد و ما هم همواره حمایت ایشان را برای حل مشکلات نیروی انسانی داشتیم زیرا به تصور من نیروی انسانی پاشنه آشیل امروز صنعت نفت است و باید به آن توجهی جدی شود.

ترکیب دریایی تازه کشف شده در لیگ خود زنجیره ای فوق کربنی | پژوهش

وی همچنین گفت: ازسویی یکسری مسائل را در حوزه سرمایه‌گذاری داریم و اکنون یکی از مسائل جدی ما در صنعت نفت بخش توسعه و سرمایه‌گذاری است یعنی در بالادستی حفظ تولید یا بازگشت تولید به ظرفیت پیشین که این یک بخش در تولید نفت است؛ در تولید گاز ما مشکلات عدیده‌ای در بالادستی داریم که آن هم افت فشار است که در مخازن گازی کشور اتفاق افتاده است و ظرفیت پالایشگاه‌ها خالی است که باید برای این ظرفیت خالی چاره‌اندیشی شود.

اوجی نگاه کلان و راهبردی دارد

مدیرعامل پیشین شرکت انتقال گاز ایران ادامه داد: استنباط من این است که با توجه به تجربه‌ای که آقای اوجی در صنعت گاز و نفت دارد و با ترکیب این دو جایگاهی که در آنها کار کرده است، می‌تواند دستاورد خوبی برای نفت و گاز کشور بیافریند؛ اکنون فردی باید بیاید و در رأس وزارت نفت بنشیند که به مسائل گاز و نفت کشور مسلط باشد که آن نگاه کلان و راهبردی آقای اوجی بی‌شک چاره‌ساز و به نفع صنعت نفت کشور است. 

الماسی در ادامه درباره چالش‌هایی که اکنون ایران در حوزه گاز دارد، اظهار کرد: ما بازارهایمان را به هر دلیلی از دست داده‌ایم در حالی که ایران یکی از بزرگترین تولیدکننده‌های گاز منطقه است اما این نقش را در صادرات نداریم و نتوانستیم همکاری خوبی را با ترکمنستان داشته باشیم؛ آن زمان آقای اوجی مقداری مسائلمان را با ترکمن‌ها حل کرد و هم‌اکنون واجب است که باز با ترکمن‌ها مسائل را حل کنیم زیرا آنها در حوزه سوآپ گاز ظرفیت خوبی دارند که در سال‌های اخیر توجه کافی به آن نشد.

وی افزود: ما می‌توانیم آن نقش را با توجه به گستردگی شبکه گاز کشور ایفا کنیم زیرا ایران در مرزهای کشورهای همسایه ارتباط خوبی دارد و می‌توانیم خیلی راحت از ترکمنستان گاز بگیریم و به ترکیه و عراق گاز دهیم.

نفوذ در بازارهای منطقه؛ از مسائل مهم پس از تولید نفت و گاز

اجرای ۶۷۷ کیلومتر شبکه‌گذاری گاز در خراسان رضوی

مدیرعامل پیشین شرکت انتقال گاز ایران ضمن تاکید بر پرونده صادرات گاز به پاکستان، یادآور شد: اینها مسائل کلانی است که آقای اوجی آن مدتی که در گاز بود به آنها اشراف داشت و من فکر می‌کنم یکی از مسائل جدی ما بعد از تولید نفت و گاز، نفوذ در بازارهای گاز منطقه است. چرا صادرات گاز نباید کنار صادرات فرآورده‌های نفتی مورد توجه باشد؟

الماسی همچنین با بیان اینکه اهمیت گاز در بُعد صادرات اهمیتی راهبردی است، گفت: این اهمیت راهبردی معادله ارتباطات کشورها را با هم تغییر می‌دهد. ما فقط عراق و ترکیه را میبینیم، نوع گفتمان آنها فرق می‌کند و برای این باید کسی باشد که این تعاملات را پایدار کند، قوت بخشد و آن نقشی که ما در هاب گازی می‌توانیم انجام دهیم را بدست آورد. 

وی در پایان تاکید کرد: شرکت گاز در این سال‌ها فقط توزیع‌کننده گاز در کشور شده است و این نقش بسیار کوچکی است آن هم برای شرکتی که چهار یا پنجمین شرکت گاز جهان است؛ این خیلی مضحک است که ما انقدر از دنیا عقب مانده‌ایم و من فکر می‌کنم آقای اوجی با تدبیر و شناختی که از صنعت نفت و گاز دارد بتواند این مسائل را خوب پیش ببرد.

دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

منبع : www.shana.ir
2021-08-14 09:03:03

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.