افزایش آلودگی ازن محصولات غلات شرق آسیا را تهدید می کند | پژوهش

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email
امتیاز دهید

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

آلودگی ازن هر سال به محصولات گندم، برنج و ذرت در سراسر چین، کره جنوبی و ژاپن خسارت وارد می کند. مطالعه یک تیم بین المللی از محققان نیاز به کاهش ازن در سطح زمین در سراسر شرق آسیا را برای محافظت از تولید مواد غذایی در یکی از بزرگترین سبدهای نان و کاسه های برنج در جهان برجسته می کند.

ازن سطح زمین یکی از رایج ترین آلاینده های هوا است. زمانی که سایر آلاینده های جو، از جمله اکسیدهای نیتروژن حاصل از احتراق سوخت و ترکیبات آلی فرار ناشی از تولید رنگ و حلال، با نور خورشید واکنش نشان می دهند، تشکیل می شود.

دانشمندان مدت‌هاست که می‌دانند ازن می‌تواند رشد و توانایی گیاهان را برای بقا با ورود به دهانه‌های برگ و بافت‌های اکسیدکننده کاهش دهد. در طول دو دهه گذشته، داده‌های مدل‌سازی ازن تخمین‌های تقریبی از تلفات جهانی محصول به دلیل ازن ارائه کرده‌اند، که اگرچه نامشخص است، اما نگرانی‌های امنیت غذایی را به‌ویژه در آسیا که سطح ازن در حال افزایش است، افزایش داده است.

اکنون، کازوهیکو کوبایاشی در دانشگاه توکیو و همکارانش مشاهدات و کارهای تجربی را – بر خلاف مدل‌ها – ترکیب کرده‌اند و دقیق‌ترین تخمین‌ها را تا به امروز برای شرق آسیا به دست آورده‌اند. کوبایاشی می‌گوید: نتایج واقعاً برای تولید غذا در شرق آسیا نگران‌کننده است.

تجزیه و تحلیل این تیم نشان می دهد که یک سوم محصولات گندم در چین بین سال های 2017 تا 2019 به دلیل آسیب ازن و 23 درصد و 9 درصد برنج و ذرت به ترتیب از بین رفته اند. عملکرد گندم کره جنوبی 28 درصد و برنج 11 درصد کاهش یافت، در حالی که ضرر گندم ژاپن 16 درصد و برای برنج 5 درصد بود.

تصویری که آلودگی فعلی ازن در شرق آسیا را نشان می دهد

برای به دست آوردن این تخمین‌های کاهش عملکرد، تیم ابتدا داده‌هایی را از آزمایش‌های انجام‌شده در طیف وسیعی از مناطق جمع‌آوری کرد که نشان می‌داد چگونه سطوح بالای ازن بر انواع گندم، برنج و ذرت کشت‌شده در چین، کره جنوبی و ژاپن تأثیر می‌گذارد. سپس این داده ها با سه سال مشاهدات زمینی ازن که در بیش از 3000 سایت نظارتی در سه کشور اندازه گیری شد، ترکیب شد.

حتما بخوانید :
رادیو دکاموند شیمی | بسته دوشنبه 11 مرداد 1400/ شماره 331

لیزا امبرسون که در دانشگاه یورک بریتانیا به مطالعه اثرات آلودگی هوا بر عملکرد محصولات می‌پردازد، می‌گوید: «این به شواهد قانع‌کننده‌ای از اثرات مضر ازن بر بهره‌وری محصولات اصلی، به‌ویژه محصولاتی که در آسیا رشد می‌کنند، می‌افزاید. با این حال، هنوز ابهاماتی در ارزیابی حساسیت گونه‌ها و ارقام زراعی وجود دارد. [to ozone]، که به ویژه برای گندم مهم هستند.

کوبایاشی موافق است که برآوردهای تلفات گندم «ممکن است خیلی زیاد باشد» به ویژه در چین. او توضیح می‌دهد که داده‌های منطقه دشت شمال چین ممکن است نتیجه را منحرف کرده باشد، زیرا هیچ یک از آزمایش‌های ارتفاع ازن در آنجا انجام نشده است، بلکه در قسمت پایین‌دست دلتای رودخانه Yantze انجام شده است، جایی که آب و هوا و خاک متفاوت است.

با این حال، کوبایاشی همچنان مطمئن است که نتایج به طور کلی پایدار است. به این دلیل که آزمایش‌های بیشتر با گیاهان، از جمله ارقام گندم، که با اتیلن دی اوره تیمار شده بودند، که از آسیب ازن جلوگیری می‌کند، افزایش عملکرد را نشان داد که نتایج آزمایش‌های کاهش عملکرد را منعکس می‌کرد.

کوبایاشی برای رفع مشکل کاهش عملکرد، غربالگری برای واریته‌هایی را پیشنهاد می‌کند که تحمل بالایی به ازن دارند. توسعه مواد شیمیایی ضد اوزونانت ممکن است احتمال دیگری باشد، اما پاک کردن تمام الزامات برای استفاده ایمن از این ماده شیمیایی به زمان نیاز دارد.

امبرسون، با این حال، می گوید که پیش سازهای ازن باید کاهش یابد تا روند ادامه روند افزایش غلظت ازن در بخش هایی از آسیا کاهش یابد. او می‌گوید: «کاهش پیش‌سازهای ازن نه تنها به عملکرد محصول و سایر انواع پوشش گیاهی، بلکه برای سلامت انسان و آب و هوا نیز مفید خواهد بود، زیرا ازن نیز مسئول تشدید بیماری‌های قلبی عروقی است و به خودی خود یک گاز گلخانه‌ای مهم است.»

منبع : www.chemistryworld.com
2022-01-19 18:00:00

هیچ داده ای یافت نشد
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.