اصلاح قانون تجارت به کجا رسید؟

امتیاز دهید

سیاست اصلاح قانون تجارت از سال 1384 در دستور کار مجلس است. در این بین نیز اصلاح قانون تجارت به‌صورت بخش به بخش با پرهیز از تغییر یک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باره تمام مباحث قانونی برای جلوگیری از برهم‌خوردن نظم تجاری موجود همواره مورد تاکید بخش خصوصی بوده است.

به گزارش دکاموند شیمی به نقل از دنیای اقتصاد، احمد آتش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هوش، رئیس کمیسیون حقوقی و حمایت قضائی و مقرراتی اتاق ایران طی گفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وگویی با پایگاه خبری اتاق ایران درخصوص این سیاست سخن گفت.

او اظهار کرد: اوایل شهریور سال1398 از طریق رسانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها مطلع شدیم که لایحه قانون تجارت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در حال تصویب است.

بلافاصله در جلسات شرکت کردیم و در این مرحله متوجه شدیم که متن و مواد کتاب اول که در حال تصویب است، متفاوت از متن و مواد کتاب اول لایحه است که در اختیار اتاق قرار گرفته و نمایندگان اتاق در کمیسیون راجع‌به آن اظهارنظر کرده بودند.

بر اساس اظهارات او حضور نمایندگان اتاق در صحن علنی در زمان تصویب مواد مذکور در عمل بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نتیجه بود، زیرا طبق آیین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نامه داخلی مجلس لوایح و طرح‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که از سوی کمیسیون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به صحن علنی ارسال می‌شود برای مدت 10 روز در اختیار نمایندگان است تا چنانچه نقطه نظراتی نسبت به هر یک از مواد آن دارند با ذکر ماده و نقطه نظر خود اعم از اصلاح، جرح، تعدیل یا حذف به صورت مشخص و مکتوب به هیات‌رئیسه اعلام کنند.

آتش‌هوش ادامه داد: در ارتباط با کتاب اول لایحه تجارت چون فقط یک نماینده و آن‌هم فقط در ارتباط با چند ماده از مواد مذکور که بیشتر هم جنبه ویرایشی داشت، در مهلت مذکور نقطه نظرات خود را اعلام کرده بود و آن‌هم مورد‌توجه نمایندگان قرار نگرفت، در نهایت کل مواد تنها قرائت و بدون هیچ بحث و اظهارنظری تصویب شد.

این فعال اقتصادی به ارسال نامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای توسط رئیس اتاق ایران برای رئیس مجلس مبنی‌بر لزوم توقف رسیدگی و انجام مطالعات کارشناسی روی لایحه موصوف در شهریور 98 اشاره کرد و گفت: در آن نامه، ایرادات لایحه مذکور تاکید و درخواست توقف فرآیند تصویب مطرح و در پاسخ نامه به حضور نمایندگان اتاق در صحن علنی و بیان نظرات آنها اشاره شد.

حتما بخوانید :
ممیزی پایگاه پشتیبانی و سکوی امیرکبیر انجام شد

مغفول مانده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها

این فعال اقتصادی درباره وضعیت فعلی لایحه تجارت تصریح کرد: در شهریورماه سال 1398 کتاب اول لایحه مذکور شامل مقررات عمومی قراردادها و 11 فصل دیگر دلالی، حق‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌العمل کاری، نمایندگی تجاری، حمل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ونقل، امانت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری در انبارهای عمومی، وثیقه تجارتی، معامله از طریق حراجی، لیزینگ نمایندگی توزیع، ضمانت، اعطای کسب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وکار با فرانچایز به تصویب نهایی در صحن علنی مجلس رسید و در ادامه نیز کتاب دوم در باب اسناد تجاری تصویب شد.

بر اساس گفته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در ابتدای سال1399 قسمتی از لایحه که شامل مواد تصویب‌شده در صحن علنی مجلس بود، به شورای‌نگهبان ارسال شد و شورا طی نامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای با این ایراد که «مصوبه ارسالی، تنها بخشی از لایحه است» آن را مغایر اصل 74 قانون اساسی تشخیص و به مجلس عودت داد.

آتش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هوش ادامه داد: از آبان‌ماه سال1399 مبحث شرکت‌ها و اشخاص حقوقی در کمیته حقوقی عمومی و بین‌الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در حال بررسی است که تاکنون بیش از 12 جلسه تشکیل و از ماده124 تا ماده370 بررسی شده است.

به‌نظر می‌رسد که کمیسیون حقوقی مجلس در تلاش است تا رسیدگی به مبحث شرکت‌ها و اشخاص حقوقی را در سال‌جاری تمام کرده و آن را در ابتدای سال1401 در دستورکار صحن علنی مجلس قرار دهد.

او با تاکید بر این نکته که موضوع قانون تجارت تنها جنبه حقوقی ندارد و باید به زوایای اقتصادی آن نیز توجه شود، گفت: یکی از ایرادات عمده و اساسی به فرآیند بررسی و تصویب لایحه تجارت در مجلس شورای اسلامی، عدم‌توجه به جنبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اقتصادی مقررات قانون تجارت است.

به گفته این فعال اقتصادی این لایحه در مجلس تنها توسط کمیسیون حقوقی بررسی شد و در نهایت پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی می‌شود به دلیل تخصصی‌بودن موضوع در صحن علنی مجلس هم بدون تغییر خاصی به تصویب برسد؛ مانند همان اتفاقی که درباره کتاب اول این لایحه شاهد بودیم.

آتش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هوش افزود: قانون تجارت ابزاری برای اعمال و اجرای دکترین و سیاست‌های کلان اقتصادی و بازرگانی کشور است و ضرورت دارد این سیاست‌ها تدوین‌شده و مورد‌توجه دقیق تنظیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنندگان و تصویب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنندگان لایحه تجارت قرار گیرد؛ متاسفانه این امر مهم در فرآیند تنظیم و بررسی و تصویب لایحه مذکور مغفول مانده است.

حتما بخوانید :
افزایش ۷۰ درصدی کارهای تعمیرات اساسی در نفت و گاز گچساران

 


دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

 

منبع : wikiplast.ir
2022-01-04 13:55:00

هیچ داده ای یافت نشد
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:
کارشناس فروش 1 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 2 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 4 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

کارشناس فروش 3 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناس فروش 1 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 2 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 4 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

کارشناس فروش 3 - دکاموند شیمی

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.