اصلاح قانون تجارت به کجا رسید؟

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

سیاست اصلاح قانون تجارت از سال 1384 در دستور کار مجلس است. در این بین نیز اصلاح قانون تجارت به‌صورت بخش به بخش با پرهیز از تغییر یک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باره تمام مباحث قانونی برای جلوگیری از برهم‌خوردن نظم تجاری موجود همواره مورد تاکید بخش خصوصی بوده است.

به گزارش دکاموند شیمی به نقل از دنیای اقتصاد، احمد آتش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هوش، رئیس کمیسیون حقوقی و حمایت قضائی و مقرراتی اتاق ایران طی گفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وگویی با پایگاه خبری اتاق ایران درخصوص این سیاست سخن گفت.

او اظهار کرد: اوایل شهریور سال1398 از طریق رسانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها مطلع شدیم که لایحه قانون تجارت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در حال تصویب است.

بلافاصله در جلسات شرکت کردیم و در این مرحله متوجه شدیم که متن و مواد کتاب اول که در حال تصویب است، متفاوت از متن و مواد کتاب اول لایحه است که در اختیار اتاق قرار گرفته و نمایندگان اتاق در کمیسیون راجع‌به آن اظهارنظر کرده بودند.

بر اساس اظهارات او حضور نمایندگان اتاق در صحن علنی در زمان تصویب مواد مذکور در عمل بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نتیجه بود، زیرا طبق آیین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نامه داخلی مجلس لوایح و طرح‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که از سوی کمیسیون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به صحن علنی ارسال می‌شود برای مدت 10 روز در اختیار نمایندگان است تا چنانچه نقطه نظراتی نسبت به هر یک از مواد آن دارند با ذکر ماده و نقطه نظر خود اعم از اصلاح، جرح، تعدیل یا حذف به صورت مشخص و مکتوب به هیات‌رئیسه اعلام کنند.

آتش‌هوش ادامه داد: در ارتباط با کتاب اول لایحه تجارت چون فقط یک نماینده و آن‌هم فقط در ارتباط با چند ماده از مواد مذکور که بیشتر هم جنبه ویرایشی داشت، در مهلت مذکور نقطه نظرات خود را اعلام کرده بود و آن‌هم مورد‌توجه نمایندگان قرار نگرفت، در نهایت کل مواد تنها قرائت و بدون هیچ بحث و اظهارنظری تصویب شد.

این فعال اقتصادی به ارسال نامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای توسط رئیس اتاق ایران برای رئیس مجلس مبنی‌بر لزوم توقف رسیدگی و انجام مطالعات کارشناسی روی لایحه موصوف در شهریور 98 اشاره کرد و گفت: در آن نامه، ایرادات لایحه مذکور تاکید و درخواست توقف فرآیند تصویب مطرح و در پاسخ نامه به حضور نمایندگان اتاق در صحن علنی و بیان نظرات آنها اشاره شد.

نکات مهم + عرضه های محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ سه شنبه 25 آبان 1400

مغفول مانده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها

این فعال اقتصادی درباره وضعیت فعلی لایحه تجارت تصریح کرد: در شهریورماه سال 1398 کتاب اول لایحه مذکور شامل مقررات عمومی قراردادها و 11 فصل دیگر دلالی، حق‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌العمل کاری، نمایندگی تجاری، حمل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ونقل، امانت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری در انبارهای عمومی، وثیقه تجارتی، معامله از طریق حراجی، لیزینگ نمایندگی توزیع، ضمانت، اعطای کسب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وکار با فرانچایز به تصویب نهایی در صحن علنی مجلس رسید و در ادامه نیز کتاب دوم در باب اسناد تجاری تصویب شد.

بر اساس گفته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در ابتدای سال1399 قسمتی از لایحه که شامل مواد تصویب‌شده در صحن علنی مجلس بود، به شورای‌نگهبان ارسال شد و شورا طی نامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای با این ایراد که «مصوبه ارسالی، تنها بخشی از لایحه است» آن را مغایر اصل 74 قانون اساسی تشخیص و به مجلس عودت داد.

آتش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هوش ادامه داد: از آبان‌ماه سال1399 مبحث شرکت‌ها و اشخاص حقوقی در کمیته حقوقی عمومی و بین‌الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در حال بررسی است که تاکنون بیش از 12 جلسه تشکیل و از ماده124 تا ماده370 بررسی شده است.

به‌نظر می‌رسد که کمیسیون حقوقی مجلس در تلاش است تا رسیدگی به مبحث شرکت‌ها و اشخاص حقوقی را در سال‌جاری تمام کرده و آن را در ابتدای سال1401 در دستورکار صحن علنی مجلس قرار دهد.

او با تاکید بر این نکته که موضوع قانون تجارت تنها جنبه حقوقی ندارد و باید به زوایای اقتصادی آن نیز توجه شود، گفت: یکی از ایرادات عمده و اساسی به فرآیند بررسی و تصویب لایحه تجارت در مجلس شورای اسلامی، عدم‌توجه به جنبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اقتصادی مقررات قانون تجارت است.

به گفته این فعال اقتصادی این لایحه در مجلس تنها توسط کمیسیون حقوقی بررسی شد و در نهایت پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی می‌شود به دلیل تخصصی‌بودن موضوع در صحن علنی مجلس هم بدون تغییر خاصی به تصویب برسد؛ مانند همان اتفاقی که درباره کتاب اول این لایحه شاهد بودیم.

آتش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هوش افزود: قانون تجارت ابزاری برای اعمال و اجرای دکترین و سیاست‌های کلان اقتصادی و بازرگانی کشور است و ضرورت دارد این سیاست‌ها تدوین‌شده و مورد‌توجه دقیق تنظیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنندگان و تصویب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنندگان لایحه تجارت قرار گیرد؛ متاسفانه این امر مهم در فرآیند تنظیم و بررسی و تصویب لایحه مذکور مغفول مانده است.

افزایش ظرفیت پالایش از رسالت‌های مهم دولت سیزدهم است

 


دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

 

منبع : wikiplast.ir
2022-01-04 13:55:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.