اتحادیه شیمی آخرین 10 فناوری نوظهور برتر خود را معرفی کرد | اخبار

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

*****توجه : ممکن است در ترجمه مشکلاتی وجود داشته باشد *****

اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی (Iupac) فهرست سالانه خود را از ده فناوری برتر در حال ظهور در شیمی اعلام کرد. چندین چالش با چالش‌های زیست‌محیطی و پایداری مقابله می‌کنند، در حالی که برخی دیگر با تمرکز بر راه‌حل‌های جدید برای جلوگیری از گسترش عوامل بیماری‌زا، به همه‌گیری مداوم می‌پردازند و توسط گروهی از کارشناسان مستقل انتخاب شدند.

خاویر گارسیا مارتینز، رئیس جمهور منتخب Iupac توضیح می دهد: «این پنل سعی می کند کسانی را که بیشترین تأثیر بالقوه را دارند شناسایی کند، اما ما همچنین می خواهیم فهرستی متنوع و الهام بخش ارائه کنیم. هر فناوری که شامل می‌شویم هم هیجان‌انگیز است و هم پتانسیل کمک به حل چالش‌های بزرگ جهانی را دارد. به عنوان مثال، آمونیاک سبز پتانسیل کاهش قابل توجه CO را دارد2 انتشارات در تولید کود نقش دارند، در حالی که متابولومیک تک سلولی ابزارهای جدیدی را برای مطالعه زیست شناسی سلولی در اختیار ما قرار می دهد.

https://www.youtube.com/watch?v=OeIyUmafemo

ماده هیومیک مصنوعی از زیست توده

مواد آلی به ماده هیومیک تجزیه می شوند و مواد مغذی با ارزشی به خاک اضافه می کنند. اما این فرآیند دی اکسید کربن و متان تولید می کند. ساخت ماده هیومیک مصنوعی بسیار پایدارتر و کارآمدتر است. هنگامی که مخلوط های مصنوعی به خاک اضافه می شوند، می توانند کیفیت خاک را بهبود بخشند، عملکرد محصول را افزایش دهند و مصرف کود را کاهش دهند. یک روش این است که مواد آلی را در آب داغ با خاکستر «پختن» کنیم (همیفیکیشن هیدروترمال).

فناوری بلاک چین

یک اثر هنری مفهومی که نمای نزدیک از پیوندهای زنجیره ای را نشان می دهد که هر پیوند از یک و صفر ساخته شده است.

این نوع پایگاه داده، که در آن داده ها در بلوک های مرتبط ذخیره می شوند، می توانند در علم و صنعت برای بهبود شفافیت و دسترسی به داده ها مفید باشند. بلاک چین ها می توانند انواع مختلفی از اطلاعات را ذخیره کنند، اما رایج ترین استفاده تا کنون به عنوان یک دفتر کل دیجیتال برای تراکنش ها بوده است. به طور قابل توجهی، بلاک چین ها غیرمتمرکز هستند، بنابراین هیچ فرد یا گروهی به تنهایی کنترلی ندارد و داده های وارد شده به طور دائم ثبت و در دسترس هستند. شیمیدانان بریتانیایی با استفاده از بلاک چین برای ردیابی یک سری محاسبات محاسباتی ساده، که در آن هر مرحله از فرآیند مستند شده و در دفتر کل دیجیتال به اشتراک گذاشته می شود، آزمایش کرده اند. شرکت‌های شیمیایی قبلاً سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین را برای مدرن‌سازی زنجیره‌های تامین ایجاد کرده‌اند که امکان تراکنش‌های ایمن و ردیابی مستمر کالاها را فراهم می‌کند.

تغییرات دلار نیمایی و قیمت های پایه از ابتدای سال تا پایان مهر 1400 + نمودار

تصویربرداری از زندگی با لومینسانس شیمیایی

مولکول هایی که نور ساطع می کنند در بسیاری از کاربردها، چه در تشخیص خون در صحنه جرم (لومینول) و چه در روشن کردن نمونه های بیولوژیکی در میکروسکوپ (پروتئین های فلورسنت سبز) بسیار مفید هستند. تحقیقات برای توسعه مواد جدید مانند کاوشگرهای مبتنی بر دیوکستان ادامه دارد. این کاوشگرها حتی در حضور آب و بدون کمک حلال‌های آلی، نور روشنی از خود ساطع می‌کنند و به ویژه برای تصویربرداری از سیستم‌های زنده مناسب هستند. کاوشگرهای دیوکستان می توانند برای شناسایی انواع خاصی از تومورها و باکتری های بیماری زا مانند سالمونلا.

سنتز شیمیایی RNA و DNA

پیروزی واکسن‌های کووید مبتنی بر mRNA، راه را برای درمان‌های جدیدتر با هدف قرار دادن سرطان، دیابت و سایر بیماری‌های عفونی هموار کرده است. سنتز شیمیایی RNA و DNA در حال حاضر کاملاً خودکار است و در چندین دستگاه رومیزی موجود است. اما این فناوری به پیشرفت خود ادامه می دهد، مانند استفاده از اصول چاپ جوهرافشان برای رسوب DNA روی تراشه های سیلیکونی به عنوان جایگزینی برای محلول های مغناطیسی معمولی.

فوق مرطوب پذیری

مواد فوق مرطوب، که دو حالت شدید – آب گریزی و آب دوستی – را با هم ترکیب می کنند، دینامیک سیال و واکنش پذیری منحصر به فردی دارند. برای ایجاد آنها، محققان با مطالعه برگ های نیلوفر آبی که خیس شدن بسیار سختی دارند و ابریشم عنکبوت که در جذب آب عالی است، از طبیعت الهام گرفته اند. آنها سطوح فوق ترشونده نانوساختار روی فلزات، پلیمرها و منسوجات را برای کاربردهای بالقوه از جمله تقسیم آب، حذف آلاینده ها، منسوجات خود تمیز شونده، جداسازی روغن و خنک سازی ایجاد کرده اند.

عکسی از برگ سبز نیلوفر آبی بزرگ.  دانه های آب در بالای برگ نشسته است

زندگی نیمه مصنوعی

ایجاد نوکلئوتیدهای مصنوعی به شیمیدانان امکان ساخت ماشین آلات بیوشیمیایی مصنوعی، توسعه سیستم‌های جدید برای به حداقل رساندن تعداد خطاهای رونویسی و ترجمه را داده است. آنها ابزارهای شیمیایی جدیدی را برای طراحی درمان های هدفمند، از جمله Thor-707، که به تومورهای جامد متاستاتیک حمله می کند، ارائه می دهند و در حال حاضر در آزمایش های بالینی است.

وزیر نفت با زنگنه دیدار و گفت‌وگو کرد

متابولومیک تک سلولی (SCM)

SCM می تواند پروفایل های متابولیک سلول های فردی را تعیین کند. با توسعه تجهیزات و تکنیک هایی مانند طیف سنجی جرمی، تجزیه و تحلیل SCM برای طیف وسیعی از نمونه های بیولوژیکی امکان پذیر شده است. یکی از کاربردها، به ویژه در زمان های همه گیر، بهبود درک فرآیندهای عفونت و تعاملات بین ویروس مهاجم و سلول ها است.

پوشش های سونوشیمیایی

استفاده از امواج صوتی برای ایجاد واکنش های شیمیایی پتانسیل زیادی برای تولید مواد نوآورانه دارد، به ویژه برای سطوحی مانند پوشش های ضد میکروبی یا پوشش های هوشمند که با شناسایی باکتری های بیماری زا تغییر رنگ می دهند. کاربردهای در حال توسعه شامل افزایش ماندگاری غذاها و افزایش عملکرد و پایداری باتری‌های لیتیوم یونی است. صنعت در حال حاضر به دنبال افزایش این فناوری و توسعه روش هایی است که امکان تولید مداوم مواد پوشش داده شده را فراهم می کند.

تولید آمونیاک پایدار

فرآیند هابر-بوش برای سنتز آمونیاک یکی از مهم ترین واکنش های شیمیایی صنعتی است. اما بسیار انرژی بر است و سطوح قابل توجهی دی اکسید کربن منتشر می کند. جستجو برای یافتن راه‌های سبزتر برای ساخت آمونیاک از جمله کاتالیزورهای جدید برای کاهش نیتروژن ادامه دارد. یک روش سنتز الکتروشیمیایی مستقیم در سلول های الکترولیتی آبی، نمک مذاب یا حالت جامد است. تحقیقات دیگر در مورد آنزیم های کاهش دهنده نیتروژن در باکتری ها و سیانوباکتری ها است.

تخریب پروتئین هدفمند

این فناوری به محققان این امکان را می دهد که به جای تلاش برای تغییر یا مهار فعالیت آن، میزان پروتئین مضر را در بدن کنترل کنند. یک داروی تجزیه کننده می تواند چندین پروتئین بیماری زا را از طریق تخریب پروتئازوم از بین ببرد. این فناوری در حال حاضر سرمایه گذاری را از داروخانه های بزرگ جذب کرده و منجر به ایجاد چندین راه اندازی شده است. آزمایشات بالینی نویدبخش درمان سرطان را نشان داده است، اما در سایر بیماری های مرتبط با تجمع پروتئین مانند پارکینسون و آلزایمر نیز پتانسیل دارد.

اطلاعیه پذیره‌نویسی تأمین سرمایه خلیج فارس منتشر شد

منبع : www.chemistryworld.com
2021-11-01 13:00:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.