ابهامات اجرای قانون مالیات ارزش‌‌‌افزوده با مشارکت اتاق‌ها رفع شود

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email
امتیاز دهید

در روزهایی که حال اقتصاد ایران و فعالان اقتصادی آن خوب نیست، نواقص، ابهامات و ایرادهای قانون مالیات ارزش‌افزوده بر بدی حال آنها افزوده است. البته از دید کارشناسان قانون مالیات ارزش‌‌‌افزوده از ابتدا بد شروع شد. قانون مالیات ارزش‌‌‌افزوده مرداد سال 87 ابلاغ و مهر همان سال اجرا شد.

به گزارش دکاموند شیمی به نقل از دنیای اقتصاد ،این فاصله کوتاه ابلاغ تا اجرای قانون به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌ها، عدم‌آموزش مجری و مؤدی و عدم‌توجیه نظام اقتصادی منجر شد تا با اجرای آن نظام اقتصادی با نابسامانی مواجه شود. نکته دیگر ایرادهای متعدد قانون بود که قرار بود اصلاح شود اما به جای آن ساختار تغییر کرد و امروز کماکان با همان ایرادهای قانونی اجرا می‌شود.

 بخشی از این ایرادها به گره زدن اجرای آن به قانون سامانه مؤدیان و پایانه‌‌‌های فروشگاهی برمی‌گردد، بخشی دیگر نیز به قاضی‌محور شدن قانون که از دید فعالان اقتصادی باید این رویه اصلاح شود. از دید بخش خصوصی، طولانی بودن فرآیند استرداد اعتبار مالیاتی مؤدیان و صادرکنندگان، فرآیند دادرسی مالیاتی که مورد اشکال بخش خصوصی بود، اختلافات اساسی میان سازمان امور مالیاتی و مؤدیان در خصوص پذیرش اعتبار ملی و حمایت از کالاهای خارجی در مقابل تولیدات ملی کالاهای معاف از ایرادهای دیگر این قانون است.

این چالش‌ها در چهلمین نشست شورای راهبری بهبود فضای کسب و کار با مشارکت اتاق‌‌‌های بازرگانی، تعاون و اصناف بررسی شد. در نهایت اعضا خواستار مشارکت نمایندگان هر سه اتاق در تدوین آیین‌‌‌‌‌‌نامه و دستورالعمل‌‌‌های اجرایی آن شدند.

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران در ابتدای این جلسه، کارشناس مرکز پژوهش‌‌‌های مجلس، به آسیب‌‌‌های ناشی از اجرای آزمایشی قانون مالیات ارزش‌‌‌افزوده اشاره کرد و گفت: طولانی بودن فرآیند استرداد اعتبار مالیاتی مؤدیان و صادرکنندگان، فرآیند دادرسی مالیاتی که مورد اشکال بخش خصوصی بود، اختلافات اساسی میان سازمان امور مالیاتی و مؤدیان در خصوص پذیرش اعتبار ملی، وجود شرکت‌های صوری و کدفروش، حمایت از کالاهای خارجی در مقابل تولیدات ملی کالاهای معاف، عدم‌اعطای معافیت یا نرخ صفر به تجهیزات و خطوط تولیدی کالاهای معاف، بلاتکلیفی مؤدیان در رسیدگی به اظهارنامه‌‌‌های آنها و اعتراضات برخی اصناف نظیر صنف طلا و جواهر ازجمله چالش‌‌‌های آن بود.

اوجی مدیری خوشنام و عملیاتی است

ارسطو ادامه داد: بعد از بررسی این اشکالات در جلسات مختلف تغییراتی در متن قانون داده شد تا این مشکلات برطرف شود. ازجمله برای موضوع فعالیت پیمانکاری مصوب شد مادامی‌‌‌که دستگاه اجرایی مربوطه طلب پیمانکار را تسویه نکند سازمان امور مالیاتی جریمه‌‌‌ای برای مؤدی و پیمانکار مشمول جریمه در نظر نگیرد یا در قانون جدید ابهامات مربوط به صادرات خدمت برطرف شد.

ارسطو درباره یکی از نقاط ضعف قانون جدید مصوب سال 1400 اشاره کرد که قانون مالیات ارزش‌‌‌افزوده 1400 بسیار درهم‌‌‌تنیده با سامانه مؤدیان و پایانه‌‌‌های فروشگاهی است و هر اشکالی در این سامانه، اجرای قانون را با چالش مواجه خواهد کرد. در ادامه محمود تولایی، رئیس کمیسیون مالیات اتاق ایران با بیان اینکه قانون مالیات ارزش‌‌‌افزوده از ابتدا بد شروع شد و بلافاصله به اجرا گذاشته شد گفت: خوشبختانه فرآیند اصلاح قانون ارزش‌‌‌افزوده به خوبی انجام شد.

البته این قانون باید سال 98 نهایی می‌‌‌شد اما آن‌‌‌هایی که می‌‌‌خواستند از قاعده بودجه‌‌‌ای فرار کنند در اجرایی شدن آن تاخیر ایجاد کردند. وی تاکید کرد: ما به‌‌‌عنوان اتاق بازرگانی به شدت به دنبال کاهش معافیت‌‌‌های مالیاتی بودیم و نگاه ملی وجود داشت.

تولایی به برخی نقاط ضعف این قانون اشاره کرد و گفت: سامانه مؤدیان به قانون مالیات ارزش‌‌‌افزوده الحاق شد و حالا بخشی از اجرای آن به این قانون گره خورده است؛ این باید تعیین‌تکلیف شود. در این راستا اعلام آمادگی کردیم هر کاری از ما و اصناف برمی‌‌‌آید حاضریم کمک کنیم. تولایی ادامه داد: لازم است در چند جلسه مجریان و ما مؤدیان با هم بنشینیم و جلسه بگذاریم تا نگاهمان به این قانون همسو شود تا در مرحله اجرا این‌‌‌طور نباشد که مجری چیزی را اجرا کند و ما بگوییم این همان چیزی نیست که در قانون آمده است. درواقع لازم است چالش فهم دوگانه از این قانون را برطرف کنیم.

وی افزود: بعد از این مرحله باید اطلاع‌‌‌رسانی درست کنیم که ذی‌نفعان ما بدانند چه چیز را باید اجرا کنند. این وظیفه ماست که وقت بگذاریم و نقاط مبهم را برطرف کنیم و بعد اطلاع‌‌‌رسانی وسیع انجام دهیم.

باز مهندسی سرمایه انسانی در مسیر اعتلای صنعت نفت

تولایی تاکید کرد: امیدواریم از دیدگاه ممیزمحوری به سمت دیدگاه یکسان محوری برویم. چراکه در این صورت، با فرض خطای 30 درصدی اما باز هم 70 درصد مالیات بهتری وصول خواهیم کرد.

در این نشست جلیل کاربخش، نایب‌‌‌رئیس کمیسیون مالیات اتاق ایران همچون تولایی به نقد گره خوردن قانون مالیات ارزش‌افزوده با سامانه مؤدیان پرداخت و گفت: درست این بود که ابتدا سامانه مؤدیان و پایانه‌‌‌های فروشگاهی اجرایی می‌‌‌شد و بعد از ۶ ماه قانون ارزش‌‌‌افزوده اجرا می‌‌‌شد در حالی که سامانه هنوز عملیاتی و اجرایی نشده اما اجرای قانون مالیات ارزش‌‌‌افزوده به آن گره خورده است.


دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

منبع : wikiplast.ir
2021-09-08 12:56:00

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.