آنچه تاکنون از جزئیات حذف سهمیه بندی مواد پتروشیمی می دانیم

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در email

پنجشنبه 22 مهر بود که فاطمی، وزیر صمت در جلسه اداری شهرستان سروستان گفت سازوکارهای لازم برای حذف سهمیه بندی مواد اولیه پتروشیمی و فولاد در دست بررسی است. او زمان عملیاتی شدن این طرح را سال آینده (1401) عنوان کرد.

به گزارش دکاموند شیمی، وزیر صمت روز جمعه اما در شهرستان دلیجان استان مرکزی و در حاشیه افتتاح یک واحد پایین دستی قول داد تا دو ماه آینده، مسئله سهمیه بندی مواد اولیه برای تمام واحدهای پایین دستی پتروشیمی حل شود.

اگر دو ماه آینده را با اغماض تا پایان آذر بدانیم، بنا بر وعده وزیر، زمان حذف سهمیه بندی برخی کالاهای پلیمری، اول دی ماه امسال خواهد بود.

دفتر فرماندهی طرح حذف سهمیه ها کجاست؟

بر اساس مصاحبه ای که امروز دنیای اقتصاد با صباغ، مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) داشته، می توان گفت طرح حذف سهمیه بندی ها در ایمیدرو پیش می رود و این دفتر در حال طرحی جدید برای تنظیم بازار محصولات پتروشیمی و فولادی است.

اما جزئیاتی که از حذف سهمیه بندی مواد پتروشیمی می دانیم کدام‌اند؟

کانال کامودیتی ها در تلگرام، چندی پیش با این تیتر، بخشی از جزئیات طرح داد را فاش کرد: “انتظار حذف سهمیه بندی مواد اولیه شرکت‌ها”

در این پست آمده بود: “با وجود مازاد تولید عمده کامودیتی ها نسبت به تقاضای بازار، دولت قبل سیاست سهمیه بندی و تخصیص مواد اولیه به صنایع از طریق بهین یاب را در دستور کار قرار داد که بعضا عامل توزیع رانت و برهم زننده فضای کسب و کار بود. بسیاری از شرکت‌ها با تکیه بر این سهمیه، اقدام به خرید مواد اولیه به نام صنعت از بورس کالا کرده و آن را با قیمت بالاتر بدون ارزش افزوده، به سایر واحدها می فروختند که البته همواره عامل اعتراض مصرف کنندگان نهایی و واحدهای بالادست بوده است.

کل کارکنان ۴ شرکت اصلی وزارت نفت دوز نخست واکسن را دریافت کردند

اکنون این استراتژی در دست تغییر است و دولت سیزدهم در حال برنامه ریزی حذف سهمیه های بهین یاب صنایع در چند فاز است. در فاز اول محصولاتی که بازار شاهد کفایت عرضه است، برداشته می‌شود و در ادامه، از طریق واردات و عرضه تلفیقی با تولید داخلی، سهمیه بندی مواد اولیه ای که بازار در آن کمبود دارد، برداشته می‌شود.

در پایان این پست آمده: دقت کنیم که حذف سهمیه ها به معنی رها کردن قیمتها نیست و حداقل 22 ابزار دولتی شناسایی شده تا با تکیه بر شاخصهای اقتصاد کلان مشابه سایر کشورها در موضوع تامین نیاز بازار حاکم شود.

پس بر اساس محتوای این پست، می توان به این نتیجه رسید که به زودی (بر اساس زمان اعلام شده توسط وزیر صمت، اوایل دی امسال) سهمیه بهین یاب محصولاتی که بازار شاهد کفایت عرضه آن هاست، حذف می شود. در فاز بعد هم برای کالاهایی که با کمبود عرضه مواجه هستند، با واردات و قیمت تلفیقی، کسری عرضه ها جبران خواهد شد.

این تصمیمات، نیاز جدی به اطلاعات عرضه ها و معاملات بورس کالا دارد و به نظر می رسد پایه و اساس حذف سهمیه ها در فاز اول، اگر نسبت حجم معامله به عرضه در سه ماه گذشته یک کالا حداقل 95 درصد باشد، آن کالا دارای کسری عرضه بنیادی است و در در فهرست کالاهایی که برای جبران کسری آن باید واردات انجام شود، قرار می گیرد.

چندی قبل هم کانال کامودیتی ها، برای تنظیم بازار این پیشنهادها را ارائه کرده بود:

1- نگاه دولت در تنظیم بازار کامودیتی ها از قراردادهای کوتاه مدت به بلندمدت اصلاح شود. به عنوان نمونه الگوی معاملات کشف پرمیوم برای 12 ماه آتی راهگشا بوده و برای معاملات بورس کالا احتمالا در دستور کار قرار خواهد گرفت.

2- بورسهای کالایی دنیا اقدام به پذیرش انبار کرده و ذخایر انبارها را به صورت هفتگی منتشر می کنند، در الگوی جدید تنظیم بازار، لازم است این موضوع در مورد بورس کالا اجرایی شده و بخشی از مازاد عرضه، به این انبارها هدایت شده تا در مواقع کمبود، عرضه شود. (منابع سرمایه گذاران)

برنامه قطعی برق پایتخت از امروز تا 26 شهریور منتشر شد

3- سیاست تک نرخی نمودن ارز برای تنظیم بازار الزامی است، در غیر این صورت استفاده از الگوی عوارض صادراتی به نسبت (سنا-نیما) برای یکسان سازی ارز بورس کالا و صادرات توصیه می‌شود.

4- در کالاهای دارای کسری عرضه بنیادی، نیازی به ارایه معافیت مالیاتی برای صادرات نیست.

5- حقوق دولتی معادنی که صادرات دارند، می‌تواند بر پایه نرخ صادراتی باشد. (بجای پایه فروش داخلی)

6- عوارض صادراتی هوشمند به همراه تناژ حداقل صادرات/واردات جایگزین مجوز کلیک صادراتی و امضای طلایی شود.

7- تخصیص سهمیه همواره عامل رانت و محدودکننده است و سیاست گذاری تنظیم بازار به گونه ای باشد تا کمبود مواد اولیه از طریق واردات تامین شده و سهمیه ها در میان مدت حذف شود. برای کالاهای دارای مازاد عرضه، نیازی به سهمیه نیست و تناژ خرید بورس کالا باید متناسب با تولید و فروش شرکت‌ها، آزاد شود.

8- اجرای سایر الگوهای بین المللی، مثل مالیات پلکانی هوشمند بروی شرکت‌هایی که کالاهای خود را بالاتر از قیمت جهانی می‌فروشند، واردات مواد اولیه ای که بازار کسری داشته و فروش به‌صورت تلفیقی، افزایش رقم پیش دریافت تقاضا در بورس کالا برای کالاهایی که کسری دارند، کاهش اعتبار معاملات با کسری عرضه و … می‌تواند در مدیریت بازار، موثر باشد.

با نگاهی به بندهای بالا، در می یابیم برخی بندها از جمله معاملات کشف پریمیوم اجرا شده و بندهای دیگری مثل حذف سهمیه‌ها در دست اقدام است. بر اساس اطلاعات دکاموند شیمی، در این طرح، کالاها به شش گروه دارای کسری عرضه بنیادی، مازاد عرضه بنیادی، دارای کسری عرضه بنیادی موقت، دارای عرضه بنیادی موقت و … تقسیم بندی شده اند. همچنین همه تصمیمات این طرح، با نظر وزیر صمت اتخاذ خواهد شد و سامانه جامع تجارت، محور اجرایی شدن طرح خواهد بود.

به دنبال اخبار اولیه در مورد حذف سهمیه ها، دکاموند شیمی نظرسنجی ای را برگزار کرد و از تولیدکنندگان خواست تا نظر خود را در مورد این موضوع اعلام کنند. از 700 نفر شرکت کننده در این نظرسنجی، 74 درصد موافق حذف سهمیه بندی بودند.

معاملات PVC تحت تأثیر انتظارات تورمی


نظر شما در مورد تصمیمات جدید و حذف سهمیه ها چیست؟ آن را در بخش نظرات همین پست، بنویسید.

 


دکاموند شیمی | مرجع و وارد کننده روغن های گیاهی ، مواد شیمیایی ، اسانس

 

منبع : wikiplast.ir
2021-10-16 14:33:00

امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

کارشناسان فروش:

خانم سپهری

مدیر فروش

خانم شایگان

کارشناس فروش

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیغام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

2813 836 0910

3144 9501 031

5410 061 0912

3145 9501 031

راه های ارتباطی با کارشناسان فروش

خانم سپهری

مدیر فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم شایگان

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

خانم سعادت

کارشناس فروش

شماره موبایل:

شماره تلفن:

پیام در واتساپ:

5020 142 0919

3147 9501 031

بیا ببین چه خبره اینجا

عضویت در خبرنامه هفتگی ما

مزایا عضویت :

  • جدید ترین مقالات و محصولات را در ایمیل خود به صورت هفتگی داشته باشید.
  • اخبار جشنواره و نمایشگاه های مربوطه را سریعتر از بقیه دریافت کنید.
  • مهم از همه فقط اینجا تخفیف محصولات را اعلام میکنیم
  • آخری هم با اجازه شما ماهی یک بار هم تبلیغ بفرستیم ( قول میدیم مزاحم نشیم و دست پر هم بیایم )
خبرنامه دکاموند شیمی
blank

دانلود فقط با یک کلیک

با کلیک بر روی دانلود و اشتراک ، شما در خبرنامه مشتریان دکاموند شیمی مشترک خواهید شد.